poniedziałek, 03 grudzień 2012 22:02

Obowiązki użytkownika kasy fiskalnej w 2013 roku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na przełomie roku wielu przedsiębiorców stara się dowiedzieć, jakie przepisy ulegną zmianom i jak się do tego przygotować. Użytkownicy kas fiskalnych w 2013 roku będą mieli takie same obowiązki, jak wcześniej. Zostały one określone w § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych,

którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, i na razie się nie zmienią. Warto dołożyć starań, aby skrupulatnie wypełniać te obowiązki i nie narażać się na ewentualne kary w przypadku kontroli.

Paragony i raporty

Podstawowym obowiązkiem użytkownika kasy fiskalnej również w 2013 roku będzie wydawanie paragonu każdemu klientowi będącemu osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, który zakupi towar lub usługę. Pamiętajmy, że nawet gdy taki klient życzy sobie wypisanie faktury, obowiązkiem podatnika jest wydrukowanie także paragonu z kasy fiskalnej. Pamiętajmy, że w księdze podatkowej ewidencjonuje się obroty wynikające z raportu dobowego lub miesięcznego. Każda sprzedaż dla osoby fizycznej musi zostać uwzględniona na tym wydruku.
Kolejnym obowiązkiem użytkownika kasy fiskalnej jest drukowanie tych raportów. Raport dobowy należy sporządzić każdego dnia, w którym dokonywana była sprzedaż. Drukujemy go na koniec dnia po zakończeniu sprzedaży lub najpóźniej dnia następnego, przed dokonaniem pierwszej sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Natomiast raport miesięczny należy wydrukować pierwszego dnia każdego kolejnego miesiąca, przed rozpoczęciem sprzedaży na kolejny miesiąc.

Zaprogramowanie i serwis

Obowiązkiem podatnika prowadzącego sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest dbanie o prawidłowość pracy kasy fiskalnej. To podatnik, a nie serwis kas fiskalnych odpowiada za właściwe zaprogramowanie danych urządzenia. Szczególnie należy zwrócić uwagę na prawidłowość wprowadzonych stawek VAT dla poszczególnych towarów i usług. Stawki podatku powinny mieć oznaczenia literowe, przy czym należy uwzględnić odstępstwa wymienione w § 7 ust. 1 pkt 16 wspomnianego rozporządzenia. Każda nieprawidłowość w tym względzie powinna być niezwłocznie zgłaszana do odpowiedniego serwisu kas fiskalnych.
Pamiętajmy również o dokonywaniu okresowych przeglądów technicznych kasy fiskalnej raz na 24 miesiące lub w przypadku taksówkarzy raz na 13 miesięcy. Po takim przeglądzie w książce kasy powinien pojawić się odpowiedni wpis. Na żądanie pracownika kontroli skarbowej lub służby serwisowej książka kasy fiskalnej powinna być niezwłocznie okazana. W związku z tym powinna ona znajdować się w miejscu użytkowania kasy i być łatwo dostępna.

Inne obowiązki

Po dokonaniu fiskalizacji podatnik może prowadzić sprzedaż wyłącznie w trybie fiskalnym. Oznacza to, że nie może ewidencjonować sprzedaży na kasie fiskalnej w innym trybie, na przykład szkoleniowym. Ponadto użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać, że nie ma prawa udostępniać jej do użytku osobom trzecim – może ewidencjonować tylko swoje obroty. Ważnym obowiązkiem jest też przechowywanie kopii raportów miesięcznych i dobowych, a także rolek z kopiami paragonów lub danych zapisanych na nośniku elektronicznym przez 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym dokumenty te zostały rozliczone.

Czytany 17201 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:00

Artykuły powiązane

 • Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów Raport fiskalny z kasy online w świetle aktualnych przepisów

  Wykonywanie raportu to jeden z podstawowych obowiązków podatników korzystających z kasy lub drukarki fiskalnej. Jak na kwestię raportów fiskalnych wpłynęło pojawienie się na rynku urządzeń online’owych? Czy sporządzenie oznacza wykonanie tego dokumenty czy obligatoryjny jest również jego wydruk?

 • Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży? Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży?

  Sporządzanie raportów fiskalnych to obowiązek każdego właściciela kasy rejestrującej. Z przepisów jasno wynika, że należy regularnie generować raporty dobowe i miesięczne. A co w sytuacji, gdy danego dnia nie było sprzedaży lub gdy z powodu sezonowej przerwy czy dłuższego urlopu, przez cały miesiąc nie rejestrowaliśmy przychodu? Czy wtedy również należy drukować raporty fiskalne?

 • Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować? Raporty fiskalne z kasy rejestrującej – kiedy należy je drukować?

  Wykorzystywanie urządzenia fiskalnego w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Poza bieżącym ewidencjonowaniem sprzedaży i generowaniem paragonów fiskalnych, przepisy obligują podatników m.in. do wykonywania raportów w określonych terminach. Kiedy należy drukować raporty fiskalne z kasy rejestrującej?

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży? Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży?

  Od marca do maja zamknięte były salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, prywatne przychodnie i wiele innych punktów. Podatnicy nie mieli sprzedaży, nie wystawiali paragonów, a więc nie sporządzali też raportów dobowych i miesięcznych. Czy słusznie? Sprawdź, czy musisz wystawiać raporty z kasy fiskalnej przy braku sprzedaży.