poniedziałek, 03 grudzień 2012 22:02

Obowiązki użytkownika kasy fiskalnej w 2013 roku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Na przełomie roku wielu przedsiębiorców stara się dowiedzieć, jakie przepisy ulegną zmianom i jak się do tego przygotować. Użytkownicy kas fiskalnych w 2013 roku będą mieli takie same obowiązki, jak wcześniej. Zostały one określone w § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych,

którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, i na razie się nie zmienią. Warto dołożyć starań, aby skrupulatnie wypełniać te obowiązki i nie narażać się na ewentualne kary w przypadku kontroli.

Paragony i raporty

Podstawowym obowiązkiem użytkownika kasy fiskalnej również w 2013 roku będzie wydawanie paragonu każdemu klientowi będącemu osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, który zakupi towar lub usługę. Pamiętajmy, że nawet gdy taki klient życzy sobie wypisanie faktury, obowiązkiem podatnika jest wydrukowanie także paragonu z kasy fiskalnej. Pamiętajmy, że w księdze podatkowej ewidencjonuje się obroty wynikające z raportu dobowego lub miesięcznego. Każda sprzedaż dla osoby fizycznej musi zostać uwzględniona na tym wydruku.
Kolejnym obowiązkiem użytkownika kasy fiskalnej jest drukowanie tych raportów. Raport dobowy należy sporządzić każdego dnia, w którym dokonywana była sprzedaż. Drukujemy go na koniec dnia po zakończeniu sprzedaży lub najpóźniej dnia następnego, przed dokonaniem pierwszej sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej. Natomiast raport miesięczny należy wydrukować pierwszego dnia każdego kolejnego miesiąca, przed rozpoczęciem sprzedaży na kolejny miesiąc.

Zaprogramowanie i serwis

Obowiązkiem podatnika prowadzącego sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest dbanie o prawidłowość pracy kasy fiskalnej. To podatnik, a nie serwis kas fiskalnych odpowiada za właściwe zaprogramowanie danych urządzenia. Szczególnie należy zwrócić uwagę na prawidłowość wprowadzonych stawek VAT dla poszczególnych towarów i usług. Stawki podatku powinny mieć oznaczenia literowe, przy czym należy uwzględnić odstępstwa wymienione w § 7 ust. 1 pkt 16 wspomnianego rozporządzenia. Każda nieprawidłowość w tym względzie powinna być niezwłocznie zgłaszana do odpowiedniego serwisu kas fiskalnych.
Pamiętajmy również o dokonywaniu okresowych przeglądów technicznych kasy fiskalnej raz na 24 miesiące lub w przypadku taksówkarzy raz na 13 miesięcy. Po takim przeglądzie w książce kasy powinien pojawić się odpowiedni wpis. Na żądanie pracownika kontroli skarbowej lub służby serwisowej książka kasy fiskalnej powinna być niezwłocznie okazana. W związku z tym powinna ona znajdować się w miejscu użytkowania kasy i być łatwo dostępna.

Inne obowiązki

Po dokonaniu fiskalizacji podatnik może prowadzić sprzedaż wyłącznie w trybie fiskalnym. Oznacza to, że nie może ewidencjonować sprzedaży na kasie fiskalnej w innym trybie, na przykład szkoleniowym. Ponadto użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać, że nie ma prawa udostępniać jej do użytku osobom trzecim – może ewidencjonować tylko swoje obroty. Ważnym obowiązkiem jest też przechowywanie kopii raportów miesięcznych i dobowych, a także rolek z kopiami paragonów lub danych zapisanych na nośniku elektronicznym przez 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym dokumenty te zostały rozliczone.

Czytany 15634 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:00

Artykuły powiązane

 • Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r. Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r.

  Przedsiębiorca kupujący kasę fiskalną ma spory wybór sprzedawców - wybrany serwis fiskalny towarzyszy mu przez cały okres użytkowania urządzenia. Zanim jednak dokonasz wyboru, sprawdź nowego serwisanta. Dane o jego uprawnieniach znajdziesz w wyszukiwarce prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, aktualizowanej na podstawie danych przesyłanych przez serwisy główne.

 • Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r. Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r.

  Obecny serwis fiskalny nie spełnia Twoich oczekiwań? W nowym stanie prawnym zmiana serwisanta jest prostsza niż wcześniej! Uprawnienia podmiotu możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Poznaj nowe obowiązki serwisantów i właścicieli kas fiskalnych – obejmują cię niezależnie od tego, czy masz urządzenie online’owe, czy tradycyjną kasę.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.