czwartek, 17 styczeń 2013 19:10

Tylko 14 dni pozostało do rozliczenia PIT-28

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego czas na złożenie zeznania PIT-28 mają tylko do 31 stycznia 2013 r. Warto pamiętać, iż osoby wypełniające zeznanie PIT-28 obowiązują w styczniu nieco inne terminy opłacania ryczałtu.

Większość zeznań rocznych PIT za rok 2012 podatnicy mają obowiązek złożyć do 30 kwietnia 2013 roku. Nie dotyczy to osób opłacających podatek w formie karty podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy ci muszą złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-16A dla karty podatkowej i PIT-28 dla ryczałtu ewidencjonowanego. Na złożenie tych zeznań pozostało już tylko dwa tygodnie, ponieważ według przepisów za rok 2012 należy to zrobić najpóźniej do 31 stycznia 2013 roku.

Styczniowe regulacje dla ryczałtowców

Warto pamiętać, iż na początku roku podatkowego inaczej opłaca się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-28 do 31 stycznia 2013 r., w tym samym terminie wpłacają ryczałt za – w zależności od wybranego sposobu rozliczania – ostatni miesiąc lub kwartał roku 2012. W innych terminach ryczałt należy wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, za który płaci się podatek. Natomiast w styczniu ryczałt opłacamy wraz ze złożeniem zeznania PIT-28, nawet jeśli zostanie ono złożone po 20 stycznia 2013 roku. Natomiast w samym zeznaniu PIT-28 należy wykazać jedynie ryczałt wpłacony od stycznia do listopada w przypadku rozliczania miesięcznego, lub za trzy pierwsze kwartały roku 2012 w przypadku rozliczania kwartalnego.

Ryczałt a zawieszenie działalności

Z obowiązku złożenia zeznania PIT-28 nie zwalnia podatnika fakt zawieszenia działalności. Formularz ten należy wypełnić i dostarczyć do urzędu skarbowego, nawet jeśli w roku podatkowym 2012 podatnik nie uzyskał żadnych przychodów z działalności. Jednak nawet jeśli działalność nie była prowadzona, podatnik może uzyskać przychody z tytułu zbycia składników majątku, na przykład wyposażenia sklepu czy biura. W takim przypadku ważne jest, iż ryczałt należny od tego przychodu opłaca się w terminie złożenia zeznania PIT-28, o ile oczywiście nie nastąpiło wcześniejsze wznowienie działalności.

Wypełnić dobrą rubrykę

Istotne jest również prawidłowe wypełnienie formularza. Warto pamiętać, iż przychody ze źródeł opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego należy rozliczyć na jednym formularzu PIT-28, nawet jeśli podatnik uzyskał je zarówno z tytułu prowadzenia działalności, jak i z tytułu najmu. Przychody takie uwzględnia się w odpowiednich, osobnych rubrykach, sumuje i dokonuje ewentualnych odliczeń. Najpierw uwzględniamy odliczenia takie jak straty czy zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, czyli odliczenia od podatku. Następnie dokonujemy odliczeń od ryczałtu, którymi mogą być na przykład zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składek.

Nie taki prosty PIT, jak go malują

Prawidłowe wypełnienie formularza PIT-28 wraz ze wszystkimi odliczeniami może stanowić pewne wyzwanie, szczególnie dla podatnika, który uzyskał przychody z różnych źródeł, dlatego warto powierzyć rozliczenie PIT specjaliście. Dobre biuro rachunkowe z Warszawy wykona taką usługę terminowo i rzetelnie. Wbrew pozorom taka usługa księgowa nie jest też ogromnym wydatkiem. Z pewnością każdy podatnik chce dobrze rozliczyć swój PIT, dlatego warto skorzystać z usług sprawdzonego biura rachunkowego.

Czytany 16924 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:57

Artykuły powiązane

 • Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe

  Wiemy już, kto w 2019 r. skorzysta z preferencji, jakie daje status małego podatnika VAT i w podatku dochodowym, kto będzie mógł opłacać ryczałt ewidencjonowany, a kto prowadzić uproszczoną księgowość. Znamy tez limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Sprawdź, jakie limity obowiązują w 2019 r. po przeliczeniu euro na polską walutę.

 • Czy podatnik opodatkowany ryczałtem musi mieć kasę fiskalną w 2018 r. Czy podatnik opodatkowany ryczałtem musi mieć kasę fiskalną w 2018 r.

  Przepisy ustawy o VAT wskazują wyraźnie, iż obowiązek stosowania kasy fiskalnej spoczywa na podatnikach prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Dotyczy to także ryczałtowców. Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym mogą jednak korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej – przysługuje ono m.in. ze względu na nieprzekroczenie rocznego limitu obrotów.

 • Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

  W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

 • Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2016 rok Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2016 rok

  Obowiązek złożenia zeznania rocznego PIT-28 spoczywa na podatnikach, którzy w poprzednim roku osiągali przychody z działalności lub najmu opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy pamiętać, iż termin złożenia PIT-28 za 2016 r. jest jednocześnie terminem zapłaty podatku za grudzień lub ostatni kwartał 2016 r. Sprawdź, kto może korzystać z opodatkowania ryczałtem, w jakich terminach opłacać podatek i do kiedy złożyć zeznanie roczne.

 • PIT 2017: Jak i kiedy zmienić formę opodatkowania PIT 2017: Jak i kiedy zmienić formę opodatkowania

  Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa – podatnicy PIT mają do wyboru aż cztery formy opodatkowania. Na początku każdego roku można podjąć decyzję o zmianie tej formy. Sprawdź, jakie są plusy i minusy każdej z nich i w jakim terminie należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie zawiadomienie lub wniosek.