Większość zeznań rocznych PIT za rok 2012 podatnicy mają obowiązek złożyć do 30 kwietnia 2013 roku. Nie dotyczy to osób opłacających podatek w formie karty podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy ci muszą złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-16A dla karty podatkowej i PIT-28 dla ryczałtu ewidencjonowanego. Na złożenie tych zeznań pozostało już tylko dwa tygodnie, ponieważ według przepisów za rok 2012 należy to zrobić najpóźniej do 31 stycznia 2013 roku.
Styczniowe regulacje dla ryczałtowców
Warto pamiętać, iż na początku roku podatkowego inaczej opłaca się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatnicy, którzy składają zeznanie PIT-28 do 31 stycznia 2013 r., w tym samym terminie wpłacają ryczałt za – w zależności od wybranego sposobu rozliczania – ostatni miesiąc lub kwartał roku 2012. W innych terminach ryczałt należy wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, za który płaci się podatek. Natomiast w styczniu ryczałt opłacamy wraz ze złożeniem zeznania PIT-28, nawet jeśli zostanie ono złożone po 20 stycznia 2013 roku. Natomiast w samym zeznaniu PIT-28 należy wykazać jedynie ryczałt wpłacony od stycznia do listopada w przypadku rozliczania miesięcznego, lub za trzy pierwsze kwartały roku 2012 w przypadku rozliczania kwartalnego.
Ryczałt a zawieszenie działalności
Z obowiązku złożenia zeznania PIT-28 nie zwalnia podatnika fakt zawieszenia działalności. Formularz ten należy wypełnić i dostarczyć do urzędu skarbowego, nawet jeśli w roku podatkowym 2012 podatnik nie uzyskał żadnych przychodów z działalności. Jednak nawet jeśli działalność nie była prowadzona, podatnik może uzyskać przychody z tytułu zbycia składników majątku, na przykład wyposażenia sklepu czy biura. W takim przypadku ważne jest, iż ryczałt należny od tego przychodu opłaca się w terminie złożenia zeznania PIT-28, o ile oczywiście nie nastąpiło wcześniejsze wznowienie działalności.
Wypełnić dobrą rubrykę
Istotne jest również prawidłowe wypełnienie formularza. Warto pamiętać, iż przychody ze źródeł opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego należy rozliczyć na jednym formularzu PIT-28, nawet jeśli podatnik uzyskał je zarówno z tytułu prowadzenia działalności, jak i z tytułu najmu. Przychody takie uwzględnia się w odpowiednich, osobnych rubrykach, sumuje i dokonuje ewentualnych odliczeń. Najpierw uwzględniamy odliczenia takie jak straty czy zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, czyli odliczenia od podatku. Następnie dokonujemy odliczeń od ryczałtu, którymi mogą być na przykład zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składek.
Nie taki prosty PIT, jak go malujÄ…
Prawidłowe wypełnienie formularza PIT-28 wraz ze wszystkimi odliczeniami może stanowić pewne wyzwanie, szczególnie dla podatnika, który uzyskał przychody z różnych źródeł, dlatego warto powierzyć rozliczenie PIT specjaliście. Dobre biuro rachunkowe z Warszawy wykona taką usługę terminowo i rzetelnie. Wbrew pozorom taka usługa księgowa nie jest też ogromnym wydatkiem. Z pewnością każdy podatnik chce dobrze rozliczyć swój PIT, dlatego warto skorzystać z usług sprawdzonego biura rachunkowego.