piątek, 12 styczeń 2018 12:19

Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

Podatnicy, którzy spełniają kryteria określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 2157), mogą wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności, stawki ryczałtu mogą wynosić 20%, 17%, 10%, 8,5%, 5,5% lub 3%. Najważniejszym kryterium przy określaniu prawa do opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym jest przychód podatnika.

Opodatkowanie ryczaÅ‚tem ewidencjonowanym mogÄ… wybrać podatnicy, których przychód w poprzednim roku nie przekroczyÅ‚ równowartoÅ›ci 250.000 euro. W roku 2017 r. z opodatkowania takiego mogli korzystać podatnicy, których przychód w roku 2016 r. nie przekroczyÅ‚ 1.074.400 zÅ‚. Natomiast w 2018 r. prawo do jego wyboru przysÅ‚uguje tym podmiotom, których przychód w 2017 r. nie przekroczyÅ‚ 1.078.425 zÅ‚.

 

Z opodatkowania ryczałtem mogą też korzystać podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą – bez względu na wysokość przychodu.

 

Płatność ryczałtu ewidencjonowanego

Podatnik ma obowiÄ…zek obliczać i wpÅ‚acać ryczaÅ‚t do 20. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym miesiÄ…cu. W niektórych przypadkach możliwe jest także opÅ‚acanie ryczaÅ‚tu za okresy kwartalne – prawo to w 2017 r. przysÅ‚ugiwaÅ‚o podatnikom, których przychód w roku poprzednim nie przekroczyÅ‚ 107.440 zÅ‚. W 2018 r. limit ten wynosi 107.842,50 zÅ‚ (25.000 euro). RyczaÅ‚t kwartalny wpÅ‚aca siÄ™ do 20. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym kwartale.

Wyjątkiem jest podatek za ostatni miesiąc lub kwartał danego roku – wpłaca się go w terminie złożenia zeznania podatkowego za tenże rok.

 

Zeznanie podatkowe dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składa się na druku PIT-28. To najwcześniej składane zeznanie podatkowe – należy je przekazać do urzędu skarbowego do końca stycznia roku następującego po danym roku podatkowym.

 

Ważne!

Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok 2017 należy złożyć do środy 31 stycznia 2018 r. W tym terminie należy też wpłacić należny podatek za grudzień lub IV kwartał 2017 r.

 

Zeznanie roczne PIT-28 składa się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

 

Wybór opodatkowania ryczałtem w 2018 r.

Podatnicy, którzy spełnią warunki związane m.in. z kryterium dochodowym, mogą w 2018 r. wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym celu muszą złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania – mają na to czas do 20 stycznia danego roku. Ze względu na fakt, iż 20.01.2018 wypada w sobotę, termin ten przesuwa się na poniedziałek 22 stycznia 2018 r.

W przypadku podatników rozpoczynających działalność oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego składa się nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

 

Należy pamiętać, iż podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem mają obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów, wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencji wyposażenia.

 

Opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą wybrać podatnicy, o których mowa w ust. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Art. 8. 1. Opodatkowania w formie ryczaÅ‚tu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje siÄ™ do podatników:

1) opÅ‚acajÄ…cych podatek w formie karty podatkowej na zasadach okreÅ›lonych w rozdziale 3;

2) korzystajÄ…cych, na podstawie odrÄ™bnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiÄ…gajÄ…cych w caÅ‚oÅ›ci lub w części przychody z tytuÅ‚u:

a) prowadzenia aptek,
b) dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
c) dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie kupna i sprzedaży wartoÅ›ci dewizowych,
d) prowadzenia pozarolniczej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż okreÅ›lone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
e) Å›wiadczenia usÅ‚ug wymienionych w zaÅ‚Ä…czniku nr 2 do ustawy,
f) dziaÅ‚alnoÅ›ci w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzajÄ…cych wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrÄ™bnych przepisów, z wyjÄ…tkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeÅ‚ energii;

5) podejmujÄ…cych wykonywanie dziaÅ‚alnoÅ›ci w roku podatkowym po zmianie dziaÅ‚alnoÅ›ci wykonywanej:

a) samodzielnie na dziaÅ‚alność prowadzonÄ… w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na dziaÅ‚alność prowadzonÄ… samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianÄ… opÅ‚acali z tytuÅ‚u prowadzenia tej dziaÅ‚alnoÅ›ci podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

 

Zeznanie roczne PIT-28 za 2017 r. – jaka wersja formularza w 2018 r.?

Podatnicy składający w 2018 r. zeznanie roczne PIT-28 za 2017 r. muszą pamiętać o wybraniu prawidłowej wersji druku. Praktycznie każdego roku wersje te ulegają zmianom, dlatego należy zawsze sprawdzać, czy składamy zeznanie na właściwym formularzu.

 

Ważne!

PIT-28(20) – taki wzór formularza zeznania rocznego o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązuje dla przychodów od 1 stycznia 2017 r.

 

Kliknij i pobierz aktualny druk zeznania rocznego PIT-28 i innych formularzy

Czytany 4293 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 12:37

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej? Sprzedaż opodatkowana ryczaÅ‚tem – czy podlega ewidencji na kasie fiskalnej?

    JednÄ… z form opodatkowania sprzedaży stanowi ryczaÅ‚t ewidencjonowany. DecydujÄ… siÄ™ na niÄ… czÄ™sto mali przedsiÄ™biorcy – ze wzglÄ™du na Å‚atwÄ… ksiÄ™gowość i niskie stawki podatku. Czy sprzedaż z tytuÅ‚u Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz osób prywatnych, rozliczana w ten sposób, podlega ewidencji w kasie? Czy przedsiÄ™biorca musi drukować paragony fiskalne lub generować je w formie e-paragonu na żądanie nabywcy?

     

  • Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa? Elektroniczna ewidencja dla ryczaÅ‚towców – od kiedy obowiÄ…zkowa?

    Powszechna (i obowiązkowa!) cyfryzacja życia przedsiębiorców nie omija tych, którzy korzystają z różnych podatkowych preferencji. Kolejną grupą, którą nowe przepisy zobligują do prowadzenia ewidencji w formie elektronicznej, są podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, od kiedy elektroniczna ewidencja dla ryczałtowców będzie obowiązkowa!

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r. PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r.

    W 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o dochodach podatników. Co więcej, dokumenty te będą mogli wysłać wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie zasady składania informacji o dochodach oraz deklaracji rocznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Dowiedz się też, w jaki sposób przesłać dokumenty elektronicznie i jak ustanowić pełnomocnika.