Podatnicy, którzy w 2013 roku kupili i zarejestrowali kasy fiskalne, mają od tej pory pewne obowiązki. Zostały one wymienione w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338 z późn. zm.). Osoba obsługująca kasę fiskalną sklepową czy mobilną musi między innymi wydawać paragony każdemu klientowi dokonującemu zakupu i drukować raporty dobowe. Jednak jak potraktować sytuację, gdy danego dnia podatnik nie dokonał żadnej sprzedaży?
Konieczne dane sumaryczne
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto przeanalizować samą definicję raportu fiskalnego. Zgodnie z § 2 pkt 18 wspomnianego rozporządzenia raport fiskalny to dokument fiskalny, który zawiera dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za określony okres. W przypadku raportów dobowych okresem tym jest właśnie doba. Z omawianej definicji wynika, że raport fiskalny – na przykład dobowy czy miesięczny - musi sumować jakąś sprzedaż. Jeśli w danym dniu nie było sprzedaży, to wspomniane w rozporządzeniu dane sumaryczne są równe zeru. Zerowy raport dobowy nie ma żadnego znaczenia dla prawidłowego rozliczania podatku. W związku z tym podatnik, który nie dokonał danego dnia żadnej sprzedaży, nie musi sporządzać raportu dobowego.
Jest sprzedaż - musi być raport
Wydrukowanie raportu dobowego musi być wykonane w każdym dniu, w którym podatnik dokonał sprzedaży. Nawet jeśli w ciągu całego dnia sklep czy punkt usługowy odwiedził tylko jeden klient, pod koniec dnia użytkownik kasy ma obowiązek sporządzić raport dobowy. Wynika to wprost z § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. Raport dobowy drukujemy po zakończeniu sprzedaży danego dnia. Możemy to zrobić także dnia następnego, jednak koniecznie jeszcze przed pierwszą sprzedażą tego dnia. Raport zostaje sporządzony w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe, między innymi Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Należy przy tym pamiętać, że informacja o zerowej sprzedaży danego dnia będzie widoczna na raporcie miesięcznym. Nie należy więc obawiać się, że nie wydrukowanie raportu dobowego zostanie potraktowane przez kontrolę skarbową jako zatajanie całkowitej kwoty podatku należnego.
Miesięczne jak dobowe
Analogicznie należy potraktować raporty miesięczne i okresowe. Choć rzadko się zdarza, aby podatnik ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej nie miał żadnego klienta detalicznego przez cały miesiąc, jednak w takich sytuacjach nie musi drukować raportu miesięcznego po zakończeniu miesiąca sprzedażowego. Podobnie jak w przypadku raportu dobowego dane sumaryczne na takim raporcie byłyby równe zeru, a to oznacza, że wydruk ten nie miałby żadnego istotnego znaczenia z punktu widzenia prowadzenia księgowości.