środa, 20 marzec 2013 00:00

Czy można odroczyć termin instalacji kasy fiskalnej?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z obowiązującym prawem podatkowym podatnik ma możliwość uzyskania odroczenia terminu rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Aby uzyskać takie odroczenie, musi złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek. Jednak może to zrobić jedynie przed obowiązującym terminem instalacji kasy.

Informacja o planowanym zmniejszeniu limitów uprawniających do zwolnienia z kas fiskalnych została podana przez Ministerstwo Finansów już w lipcu 2012 roku. Mimo to wielu podatników zorientowało się za późno o ciążącym na nich obowiązku lub z różnych innych przyczyn nie zainstalowało kasy do 1 marca 2013 roku. W prawie podatkowym istnieje zapis wskazujący na możliwość odroczenia terminu instalacji urządzenia rejestrującego. Jednak żeby skorzystać z tego prawa, trzeba spełnić określone warunki.

Odroczenie zgodne z przepisami

Zapis ten znajduje się w  art. 48 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem termin podatkowy może zostać odroczony w przypadkach, które można uzasadnić ważnym interesem podatnika. Przyczyna ta musi być obiektywna, czyli niezależna od samego podatnika. W prawie podatkowym nie zostało jednak zdefiniowane określenie „ważny interes podatnika”. Rozpatrzenie złożonego wniosku leży więc w gestii organu podatkowego. Istnieje jednak ważny warunek, który musi być spełniony, aby podatnik mógł ubiegać się o odroczenie - wniosek musi zostać złożony w urzędzie skarbowym przed obowiązującym terminem instalacji kasy fiskalnej.

Bezwzględny warunek

Złożenie wniosku po terminie jest równoznaczne z jego odrzuceniem. Organy podatkowe nie mają nawet możliwości prawnych do rozpatrzenia „spóźnionego” wniosku. Wynika to z faktu, iż w przypadku rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej obowiązujący termin jest terminem prawa materialnego. Termin prawa materialnego nie podlega przywróceniu. Nie pomoże również wnioskowanie o przywrócenie terminu. Przyczyny obiektywne lub dobra wola podatnika także nie mają w świetle prawa podatkowego żadnego znaczenia. Brak kas fiskalnych na rynku związany z nadzwyczajnym popytem na przełomie lutego i marca  2013 roku byłby wystarczającym argumentem do uzyskania odroczenia, jednak aby można było je uzyskać, należało zgłosić się do urzędu skarbowego przed 1 marca 2013 roku. Wniosek złożony po terminie nie może być rozpatrywany przez urząd skarbowy.

Odroczenie, nie zwolnienie

Jeśli widoczne są przesłanki znamionujące niemożność zarejestrowania kasy w terminie, należy jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego. Jednak należy to zrobić przed terminem powstania obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania. Pamiętajmy jednak, że wnioskować można jedynie o indywidualne przesunięcie terminu, a nie o indywidualne przyznanie zwolnienia z kasy fiskalnej. Ani w ustawie o VAT, ani w rozporządzeniu w sprawie zwolnień nie ma żadnego przepisu, który umożliwiałby organom podatkowym przyznanie indywidualnego prawa do zwolnienia podatnikowi.

Czytany 18022 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 11:24

Artykuły powiązane

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz? Odwrotne obciążenie w 2014 roku – czy wiesz co kupujesz?

    „Odwrotne obciążenie” pomimo, że nie jest już nowością nadal spędza sen z powiek wielu podatnikom. Otrzymanie faktury z takim oznaczeniem to jeszcze nie problem, gorzej jeśli dostawca nie wystawił jej prawidłowo i np. opodatkował towary stawką 23% zamiast zastosować

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

    Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.

  • Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyłkowej

    Podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedający towary na przykład za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych często korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Nieraz jednak zdarza się, że zapłata za towar następuje z rachunku osoby innej niż nabywca, np. jego współmałżonka. Czy w takim przypadku sprzedawca traci prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej?

  • Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013 Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

    Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.