poniedziałek, 21 październik 2013 00:00

Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2013 r. poz. 1076) zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.). Choć w związku z tym nowym aktem prawnym nie musimy spodziewać się rewolucji, wprowadza ono kilka istotnych zmian, z którymi warto się zaznajomić.

Kasy przydatne dłużej

Jedną z bardziej istotnych modyfikacji jest wydłużenie okresu ważności potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy o VAT. Potwierdzenie to wskazuje, iż dany model kas spełnia funkcje oraz kryteria i warunki techniczne, którym zgodnie z przepisami musi odpowiadać. Według wytycznych „starego” rozporządzenia były one wydawane na 3 lata. Z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia - czyli od 1 października 2013 roku - okres ten został wydłużony do 4 lat. Zapis dotyczący okresu ważności potwierdzenia znajduje się w § 28 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2013 r.

Nowy paragon

Warunki i kryteria techniczne kas dostosowano do regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), które weszło w życie 1 kwietnia 2013 r. W § 10 ust. 1 nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych określono listę danych na paragonie, których drukowanie urządzenie fiskalne musi umożliwiać. Wymieniono tam między innymi oznaczenie „PARAGON FISKALNY” (§ 10 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia), nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację (§ 10 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia) oraz numer NIP nabywcy drukowany na jego żądanie (§ 10 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia).

Precyzyjniejsze definicje

Redefinicji uległy pojęcia programu archiwizującego oraz programu pracy kasy. Ze względu na fakt, iż program archiwizujący w rzeczywistości nie przekazuje danych do archiwizowania, usunięto ten fragment definicji. Archiwizowaniem danych zajmuje się program pracy kasy, o czym wyraźnie informuje § 2 pkt 23 nowego rozporządzenia. Natomiast program archiwizujący, o którym mowa w § 2 pkt 21 tego aktu prawnego, to zgodnie z nową definicją zewnętrzny program umożliwiający w systemach ogólnie dostępnych odczyt, prezentację i sprawdzenie danych zapisanych na informatycznych nośnikach danych.

Stare wciąż dobre

To oczywiście nie wszystkie modyfikacje wprowadzone przez rozporządzenie z 27 sierpnia 2013 roku. Na przykład zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 lit. d) tego aktu prawnego kasa rejestrująca musi być zbudowana m.in. z zegara wskazującego datę i czas. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z przepisem przejściowym zawartym § 33 nowego rozporządzenia, podatnicy mogą dalej użytkować swoje „stare” kasy, pod warunkiem, że umożliwiają one prawidłowe rozliczanie podatku.

Czytany 5215 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 grudzień 2013 08:17

Artykuły powiązane

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.

 • Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego

  Nabywca żąda wystawienia faktury do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej, ale nie ma paragonu – jak postępować w takim przypadku? Takie wątpliwości przedsiębiorców rozwiewają interpretacje indywidualne organów podatkowych oraz Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawdź, kiedy możesz wystawić fakturę, gdy twój nabywca zgubi paragon fiskalny.

 • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

  Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

 • Od kiedy faktura do paragonu z NIP-em nabywcy Od kiedy faktura do paragonu z NIP-em nabywcy

  Ma zapobiec nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa – wymóg, zgodnie z którym fakturę do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej można wystawić wyłącznie w przypadku paragonu zawierającego numer NIP-nabywcy, miał wejść w życie 1 lipca 2018 r. Wciąż jednak czekamy na opublikowanie nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jakie zmiany zostaną wprowadzone i kiedy można się ich spodziewać.