poniedziałek, 21 październik 2013 00:00

Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2013 r. poz. 1076) zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.). Choć w związku z tym nowym aktem prawnym nie musimy spodziewać się rewolucji, wprowadza ono kilka istotnych zmian, z którymi warto się zaznajomić.

Kasy przydatne dłużej

Jedną z bardziej istotnych modyfikacji jest wydłużenie okresu ważności potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy o VAT. Potwierdzenie to wskazuje, iż dany model kas spełnia funkcje oraz kryteria i warunki techniczne, którym zgodnie z przepisami musi odpowiadać. Według wytycznych „starego” rozporządzenia były one wydawane na 3 lata. Z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia - czyli od 1 października 2013 roku - okres ten został wydłużony do 4 lat. Zapis dotyczący okresu ważności potwierdzenia znajduje się w § 28 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2013 r.

Nowy paragon

Warunki i kryteria techniczne kas dostosowano do regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), które weszło w życie 1 kwietnia 2013 r. W § 10 ust. 1 nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych określono listę danych na paragonie, których drukowanie urządzenie fiskalne musi umożliwiać. Wymieniono tam między innymi oznaczenie „PARAGON FISKALNY” (§ 10 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia), nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację (§ 10 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia) oraz numer NIP nabywcy drukowany na jego żądanie (§ 10 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia).

Precyzyjniejsze definicje

Redefinicji uległy pojęcia programu archiwizującego oraz programu pracy kasy. Ze względu na fakt, iż program archiwizujący w rzeczywistości nie przekazuje danych do archiwizowania, usunięto ten fragment definicji. Archiwizowaniem danych zajmuje się program pracy kasy, o czym wyraźnie informuje § 2 pkt 23 nowego rozporządzenia. Natomiast program archiwizujący, o którym mowa w § 2 pkt 21 tego aktu prawnego, to zgodnie z nową definicją zewnętrzny program umożliwiający w systemach ogólnie dostępnych odczyt, prezentację i sprawdzenie danych zapisanych na informatycznych nośnikach danych.

Stare wciąż dobre

To oczywiście nie wszystkie modyfikacje wprowadzone przez rozporządzenie z 27 sierpnia 2013 roku. Na przykład zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 lit. d) tego aktu prawnego kasa rejestrująca musi być zbudowana m.in. z zegara wskazującego datę i czas. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z przepisem przejściowym zawartym § 33 nowego rozporządzenia, podatnicy mogą dalej użytkować swoje „stare” kasy, pod warunkiem, że umożliwiają one prawidłowe rozliczanie podatku.

Czytany 6961 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 grudzień 2013 08:17

Artykuły powiązane

 • Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r. Kasa fiskalna a obowiązkowe płatności bezgotówkowe – nowe przepisy w 2022 r.

  Już od kilku tygodni obowiązuje większość zapisów ustawy zwanej Polskim Ładem. Z dokumentu tego wynikają dla użytkowników kas fiskalnych ważne zmiany. Jedna z nich dotyczy przyjmowania zapłaty bezgotówkowo. Przedsiębiorca musi zapewnić swoim klientom taką formę płatności, jeśli prowadzi ewidencję z wykorzystaniem kasy.

 • Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży? Raporty fiskalne – czy drukować, gdy nie było sprzedaży?

  Sporządzanie raportów fiskalnych to obowiązek każdego właściciela kasy rejestrującej. Z przepisów jasno wynika, że należy regularnie generować raporty dobowe i miesięczne. A co w sytuacji, gdy danego dnia nie było sprzedaży lub gdy z powodu sezonowej przerwy czy dłuższego urlopu, przez cały miesiąc nie rejestrowaliśmy przychodu? Czy wtedy również należy drukować raporty fiskalne?

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

  Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach?