poniedziałek, 21 październik 2013 00:00

Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2013 r. poz. 1076) zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.). Choć w związku z tym nowym aktem prawnym nie musimy spodziewać się rewolucji, wprowadza ono kilka istotnych zmian, z którymi warto się zaznajomić.

Kasy przydatne dłużej

Jedną z bardziej istotnych modyfikacji jest wydłużenie okresu ważności potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy o VAT. Potwierdzenie to wskazuje, iż dany model kas spełnia funkcje oraz kryteria i warunki techniczne, którym zgodnie z przepisami musi odpowiadać. Według wytycznych „starego” rozporządzenia były one wydawane na 3 lata. Z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia - czyli od 1 października 2013 roku - okres ten został wydłużony do 4 lat. Zapis dotyczący okresu ważności potwierdzenia znajduje się w § 28 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2013 r.

Nowy paragon

Warunki i kryteria techniczne kas dostosowano do regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), które weszło w życie 1 kwietnia 2013 r. W § 10 ust. 1 nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych określono listę danych na paragonie, których drukowanie urządzenie fiskalne musi umożliwiać. Wymieniono tam między innymi oznaczenie „PARAGON FISKALNY” (§ 10 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia), nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację (§ 10 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia) oraz numer NIP nabywcy drukowany na jego żądanie (§ 10 ust. 1 pkt 17 rozporządzenia).

Precyzyjniejsze definicje

Redefinicji uległy pojęcia programu archiwizującego oraz programu pracy kasy. Ze względu na fakt, iż program archiwizujący w rzeczywistości nie przekazuje danych do archiwizowania, usunięto ten fragment definicji. Archiwizowaniem danych zajmuje się program pracy kasy, o czym wyraźnie informuje § 2 pkt 23 nowego rozporządzenia. Natomiast program archiwizujący, o którym mowa w § 2 pkt 21 tego aktu prawnego, to zgodnie z nową definicją zewnętrzny program umożliwiający w systemach ogólnie dostępnych odczyt, prezentację i sprawdzenie danych zapisanych na informatycznych nośnikach danych.

Stare wciąż dobre

To oczywiście nie wszystkie modyfikacje wprowadzone przez rozporządzenie z 27 sierpnia 2013 roku. Na przykład zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 lit. d) tego aktu prawnego kasa rejestrująca musi być zbudowana m.in. z zegara wskazującego datę i czas. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z przepisem przejściowym zawartym § 33 nowego rozporządzenia, podatnicy mogą dalej użytkować swoje „stare” kasy, pod warunkiem, że umożliwiają one prawidłowe rozliczanie podatku.

Czytany 5720 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 grudzień 2013 08:17

Artykuły powiązane

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r.

  Planowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego, nowe przepisy mają zapobiec nadużyciom przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej. Obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana jest faktura, ma zostać wprowadzony już od września 2019 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nowego wymogu ustawodawcy.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019? Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019?

  Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia, obecne przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej – tak Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu paragonu, do którego można wystawić fakturę dla podmiotu gospodarczego. Ten element to numer NIP nabywcy. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe regulacje i kiedy zaczną obowiązywać.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.