czwartek, 13 czerwiec 2013 07:30

Limit zwolnienia z kas fiskalnych - czy kiedykolwiek wzrośnie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na pytanie, czy możliwy jest powrót do dawnych limitów zwalniających z kas fiskalnych, Ministerstwo Finansów odpowiedziało jednoznacznie. Według ustawodawcy obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych jest powszechny, a odstępstwa w postaci zwolnień tylko czasowe. Podwyżek zatem nie będzie.

Wprowadzone w 2013 roku zmiany limitów obrotów zwalniających z konieczności stosowania kas fiskalnych zmusiły ogromną rzeszę przedsiębiorców do zrejestrowania tych urządzeń w swoich działalnościach. Wciąż jednak wielu podatnikom udaje się mieścić w nowej normie 20.000 zł. Pytanie tylko - jak długo? W związku z tym do Ministerstwa Finansów skierowano zasadnicze pytanie - czy limit zwalniający z obowiązku stosowania urządzeń fiskalnych kiedykolwiek jeszcze będzie wyższy niż 20.000 zł?

Podwyżek nie będzie

Oficjalna odpowiedź resortu finansów z 16 maja 2013 roku jest jednoznaczna i dla wielu podatników nie stanowi najlepszej wiadomoÅ›ci. Ministerstwo nie przewiduje żadnej możliwoÅ›ci podwyższenia limitu obrotów zwalniajÄ…cych z obowiÄ…zku stosowania kas fiskalnych ani dla podatników kontynuujÄ…cych, ani dla rozpoczynajÄ…cych dziaÅ‚alność sprzedaży dla osób prywatnych. Przeciwnie - grupa podatników korzystajÄ…cych z rozmaitych zwolnieÅ„ bÄ™dzie jeszcze bardziej zawężana, a wynika to z przyjÄ™tej przez ustawodawcÄ™ koncepcji  systematycznego ograniczania odstÄ™pstw od rozwiÄ…zania przyjÄ™tego w Ustawie o VAT.

Wkrótce kasa dla każdego

Przypomnijmy, że według art. 111 ust. 1 wspomnianej ustawy obowiązek stosowania kas fiskalnych w ewidencjonowaniu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest powszechny i zasadniczo dotyczy wszystkich podatników. Minister Finansów został jedynie upoważniony do wprowadzenia czasowych odstępstw od tej zasady dla niektórych grup podatników. Ma to na celu umożliwienie sprzedawcom i usługodawcom stopniowe dostosowanie się do obowiązujących przepisów. Oznacza to, iż podwyżek limitów nigdy już nie będzie. Co więcej, musimy spodziewać się systematycznej likwidacji wszelkich zwolnień - zarówno ze względu na osiągane obroty, jak i rodzaj wykonywanej czynności.

Czytany 5103 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 13:37

Artykuły powiązane

  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca

    Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

    Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.

  • KsiÄ™gi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015? KsiÄ™gi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015?

    Znamy już wysokość limitu przychodów, którego przekroczenie w 2014 roku zobliguje podatników do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r. Limit ten jest prawie o 49.000 zł niższy niż w roku ubiegłym. Kto w 2015 r. będzie musiał prowadzić pełną księgowość? I jakie w związku z tym ma obowiązki? Sprawdź.

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

    Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.