czwartek, 13 czerwiec 2013 00:00

Zawodowy księgowy - nowa definicja

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikowana w Kodeksie Etyki Zawodowych Księgowych definicja zawodowego księgowego najprawdopodobniej wkrótce ulegnie zmianie. Do dyskusji na temat potrzeby weryfikacji tego pojęcia włączyli się przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Księgowych - IFAC.

W ostatnich latach rola zawodowego księgowego uległa zmianie. Nowoczesny księgowy musi dziś wykazywać się nie tylko wiedzą z zakresu rachunkowości, ale też posiadać informacje i umiejętności z wielu innych dziedzin, między innymi mikro- i makroekonomii, prawa spółek, prawa podatkowego i jego pochodnych czy chociażby znać dobrze kodeks cywilny i administracyjny.  Nowoczesny księgowy musi mieć pewną wiedzę nawet z takich pozornie odległych dyscyplin, jak informatyka i systemy informacyjne. Tak naprawdę profesjonalne i skuteczne prowadzenie księgowości wymaga dziś wszechstronnej wiedzy o przedsiębiorstwie. Jedynie księgowy wykazujący się w tym względzie interdyscyplinarnością jest w stanie skutecznie i w optymalny sposób prowadzić rachunkowość swoich klientów.

Dziś jeszcze bardziej niż kiedyś liczy się praktyka i profesjonalizm osób mających status zawodowego księgowego. Z drugiej strony rośnie liczba biur rachunkowych, które wykonują swoje usługi nierzetelnie i koncentrują się na ilości zleceń, a nie na jakości ich wykonywania. Nowa definicja zawodowego księgowego ma być stosowana przez Komitety i Rady działające w ramach IFAC oraz organizacje członkowskie Federacji. Wśród nich należy wymienić między innymi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy będą mogli jeszcze skuteczniej odróżnić profesjonalnego zawodowego księgowego od nierzetelnych firm zatrudniających pracowników bez doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji.

Nasze biuro rachunkowe Buchcom na warszawskim Ursynowie członkiem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i z pewnością wpisuje się w projektowaną nową definicję. Gwarantujemy naszym klientom rzetelność, terminowość, profesjonalizm oraz indywidualne podejście do każdego zlecenia.

Czytany 13666 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 maj 2014 11:45

Artykuły powiązane

 • Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe

  Wiemy już, kto w 2019 r. skorzysta z preferencji, jakie daje status małego podatnika VAT i w podatku dochodowym, kto będzie mógł opłacać ryczałt ewidencjonowany, a kto prowadzić uproszczoną księgowość. Znamy tez limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Sprawdź, jakie limity obowiązują w 2019 r. po przeliczeniu euro na polską walutę.

 • Życzenia dla wszystkich księgowych z okazji Dnia Księgowego! Życzenia dla wszystkich księgowych z okazji Dnia Księgowego!

  Z okazji Dnia Księgowego Biuro Rachunkowe BUCHCOM w Warszawie życzy wszystkim kolegom i koleżankom z branży przejrzystych i stabilnych przepisów podatkowych, elastycznych terminów, wyrozumiałych szefów i kontrolujących, ale przede wszystkim sukcesów w pracy zawodowej, wytrwałości, cierpliwości, a także więcej czasu dla siebie i bliskich. Wszystkiego najlepszego!

 • Limity na 2018 r.: PIT, CIT, VAT, rachunkowość Limity na 2018 r.: PIT, CIT, VAT, rachunkowość

  Uproszczona księgowość, status małego podatnika, rozliczanie podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego – te i inne preferencje przysługują podatnikom, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli określonego limitu przychodów. Sprawdź, ile po przeliczeniu na złote wynoszą limity na 2018 r.

 • Świętujemy Dzień Księgowego! Świętujemy Dzień Księgowego!

  Z okazji Dnia Księgowego wszystkim kolegom i koleżankom z branży życzymy samych sukcesów, satysfakcji z pracy każdego dnia, wytrwałości, cierpliwości, świadomych klientów, jasnych przepisów podatkowych, bezbłędnych rozliczeń, elastycznych terminów, wyrozumiałych szefów i kontrolujących, a także więcej czasu dla siebie!

 • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

  Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.