poniedziałek, 17 czerwiec 2013 00:00

Sprzedaż jednodniowa a konieczność instalacji kasy fiskalnej

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których podatnik zasadniczo nie prowadzący sprzedaży detalicznej zdecyduje się otworzyć tę działalność na jeden dzień - na przykład z okazji organizowanego przez siebie eventu dla osób z poza firmy lub pracowników. Czy w takim przypadku konieczna jest instalacja kasy fiskalnej? Zależy to od kilku czynników.

Przedsiębiorstwa zasadniczo nie zajmujące się sprzedażą detaliczną mogą czasem dokonać okazyjnej sprzedaży produktu czy usługi na rzecz osoby prywatnej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT obrót z takiej sprzedaży powinien być zarejestrowany na kasie fiskalnej lub drukarce fiskalnej. Czy zasada ta ma zastosowanie również w przypadku sprzedaży jednorazowej czy jednodniowej, na przykład prowadzonej z okazji jakiegoś festynu organizowanego przez podatnika? Wszystko zależy od tego, czy wykonywane czynności mogą być z tego obowiązku zwolnione czy nie.

Dwa rodzaje zwolnień

Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382) wskazuje zasadniczo na dwa rodzaje zwolnień - zwolnienia podmiotowe przysługujące podatnikom, których roczny obrót ze sprzedaży detalicznej nie przekroczy 20.000, i zwolnienia przedmiotowe - ze względu na rodzaj wykonywanej czynności. Katalog czynności zwolnionych z obowiązku rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej został określony w załączniku do tego rozporządzenia. Podatnik, który w ciągu roku kalendarzowego nie przekroczy limitu ze sprzedaży detalicznej w wysokości 20.000 zł, nie musi instalować kasy fiskalnej. Jeśli wykonuje którąś z czynności określonych w załączniku do rozporządzenia, może korzystać z prawa do zwolnienia bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Alkohol wyłączony

Rozporządzenie określa jednak też katalog czynności, które muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej bądź drukarce fiskalnej już od pierwszej sprzedaży, nawet jeśli obrót nie przekroczy 20.000 zł. Zapis ten można znaleźć w § 4 ust. 1 rozporządzenia. Dotyczy to między innymi usług przewozu osób taksówkami, sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych. W związku z tym podatnik, który na organizowanym festynie czy innym evencie zamierza na przykład sprzedawać osobom prywatnym piwo o zawartości alkoholu powyżej 1,2% lub napoje będące mieszanką alkoholu i napoju bezalkoholowego, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, musi zarejestrować kasę fiskalną. Nie ma znaczenia fakt, że działalność będzie prowadzona tylko przez jeden dzień ani wysokość obrotów.

Zwolnienia bezalkoholowe

Zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia wyłączenia ze zwolnień nie stosuje się w przypadku sprzedaży dokonywanej przez podatnika na rzecz jego pracownika, określonej w punkcie 33 załącznika do rozporządzenia. Należy jednak podkreślić, że przepis ten nie dotyczy wszystkich czynności z § 4 ust. 2 rozporządzenia. Nie dotyczy na przykład wspomnianej sprzedaży alkoholu. Jeśli więc na spotkaniu organizowanym przez podatnika sprzedaje się alkohol jego pracownikom, należy ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej od pierwszej sprzedaży.

Dwa miesiÄ…ce na kasÄ™

Podatnik, który planuje prowadzenie jednodniowej sprzedaży detalicznej, musi zatem odpowiedzieć sobie przede wszystkim na dwa pytania:
•    Czy planowana czynność znajduje siÄ™ w katalogu czynnoÅ›ci zwolnionych
•    Czy planowana czynność znajduje siÄ™ w katalogu czynnoÅ›ci wyÅ‚Ä…czonych ze zwolnienia
Jeśli chodzi o limit roczny obrotów, należy pamiętać, że podatnik od przekroczenia ustawowej kwoty ma 2 miesiące na zainstalowanie kasy fiskalnej. W dniu prowadzenia sprzedaży, jeśli jest to pierwsza sprzedaż detaliczna w danym roku, nie trzeba przejmować się instalacją kasy. Natomiast po evencie koniecznie należy przeliczyć osiągnięty obrót i sprawdzić, czy nie przekroczyliśmy obowiązującego limitu. Jeśli tak się stało, w ciągu 2 miesięcy powinniśmy zarejestrować kasę fiskalną.

Więcej informacji o procedurach postępowania w przypadku sprzedaży jednodniowej znajdą Państwo w naszym poradniku Urządzenia fiskalne w rozdziale Dla kogo kasa od 1 kwietnia?.

Czytany 18206 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 maj 2014 11:33

Artykuły powiązane

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

    Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.

  • Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyÅ‚kowej Zwolnienie z kas dla sprzedaży wysyÅ‚kowej

    Podatnicy prowadzący sklepy internetowe bądź sprzedający towary na przykład za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych często korzystają ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej. Nieraz jednak zdarza się, że zapłata za towar następuje z rachunku osoby innej niż nabywca, np. jego współmałżonka. Czy w takim przypadku sprzedawca traci prawo do zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej?

  • Wynajem samochodów a kasa fiskalna 2013 Wynajem samochodów a kasa fiskalna 2013

    Usługi wynajmu samochodów nie są zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych ze względu na sam rodzaj czynności. Jednak podatnik, który prowadzi taką wypożyczalnię, może skorzystać z trzech różnych zwolnień, o ile spełni warunki określone w przepisach rozporządzenia z 29 listopada 2012 r.

  • Zwolnienia z kas fiskalnych 2013: przekroczenie proporcji - czy trzeba rejestrować caÅ‚y obrót? Zwolnienia z kas fiskalnych 2013: przekroczenie proporcji - czy trzeba rejestrować caÅ‚y obrót?

    Czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia w sprawie zwolnień nie muszą być ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotu podatnika. W przypadku osiągnięcia proporcji równej lub mniejszej niż 80% należy wprowadzić kasę. Jednak czynności wymienione w załączniku nadal mogą korzystać ze zwolnienia.