poniedziałek, 17 czerwiec 2013 00:00

Do 1 października 2013 r. wszystkie kasy do wymiany?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podatnicy interpretujący nowe przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2013 roku mogą dojść do wniosku, że do 1 października wszyscy muszą wymienić swoje kasy fiskalne na nowe. Resort Finansów już od kwietnia uspokaja, że nie wszyscy. Dla części właścicieli kas dostosowanie się do obowiązujących wymogów będzie jednak wymagało inwestycji w nowe urządzenia.

Dwa kontrowersyjne zapisy w nowym rozporządzeniu w sprawie kas, które weszło w życie 1 kwietnia 2013 roku, wzbudzają w podatnikach obawy przed koniecznością wymiany wszystkich kas fiskalnych do 1 października 2013 roku. Rzeczywiście, o ile spora liczba kas i drukarek fiskalnych posiada wystarczająco pojemną bazę towarową, aby można było spełnić wymóg jednoznacznej identyfikowalności nazw towarów i usług, o tyle wydruk numeru NIP na paragonie fiskalnym okazuje się przeszkodą do spełniania aktualnych wymogów, ponieważ takiej możliwości nie ma praktycznie żadna dostępna obecnie na rynku kasa.

NIP na paragonie

Przypomnijmy - zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, paragon fiskalny musi zawierać między innymi numer NIP nabywcy na jego żądanie. Zapis ten znajdujemy w § 8 ust. 1 pkt 17 oraz § 9 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia. W myśl § 35 - 37 rozporządzenia podatnicy czas na dostosowanie swoich kas do nowych przepisów mają do 30 września 2013 roku. Celem tej regulacji jest umożliwienie niektórym podatnikom drukowania paragonów jako faktur uproszczonych. Faktury takie można wystawiać od 1 stycznia 2013 roku w przypadku transakcji, której kwota nie przekracza 450 zł lub odpowiednio 100 euro. Problem polega na tym, że żadne dostępne obecnie na rynku urządzenie fiskalne nie daje technicznej możliwości wydruku numeru NIP na paragonie. Tylko niektóre zaawansowane technologicznie drukarki fiskalne mają na przykład dodatkowe linie na tekst reklamowy, które można wykorzystać do wpisania numeru NIP. Zanim producenci opracują nowe projekty i wypuszczą na rynek nowe kasy dostosowane do polskich przepisów, musi upłynąć jakiś czas. W związku z tym nawet nie sama konieczność wymiany tak ogromnej liczby kas jest problemem, tylko brak odpowiednich urządzeń.

Nie ma możliwości, nie ma NIP-u

Właściciele kas fiskalnych, które spełniają warunki niezbędne do prawidłowego ewidencjonowania obrotu i kwot podatku, mogą jednak spać spokojnie. Resort Finansów oficjalnie poinformował podatników, że konieczność drukowania numeru NIP nabywcy na jego żądanie dotyczy tylko tych kas, które mają taką techniczną możliwość. Jeśli stosowane urządzenie zapewnia prawidłowość rozliczeń podatnika, nie musi on wymieniać kasy na nową nawet po 30 września 2013 roku.

Gdy zabraknie bazy PLU

Nie musimy więc spodziewać się powtórki z lutego 2013 roku, kiedy to podatnicy masowo wykupywali wszystkie kasy fiskalne z salonów sprzedaży, ponieważ tracili prawo do korzystania ze zwolnienia. Nie oznacza to jednak, że do 30 września 2013 roku nikt nie będzie musiał kupować nowej kasy. Ma to związek z drugą zmianą w rozporządzeniu w sprawie kas, która wymusza na podatnikach stosowanie nazw towarów i usług jednoznacznie je identyfikujących. Zapis ten znajduje się w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 roku. Ustawodawca podkreśla, że prowadzenie identyfikacji można dostosować do możliwości kasy. Jednocześnie informuje, że urządzenie fiskalne powinno odpowiadać potrzebom danej działalności. Jeśli baza towarowa PLU stosowanej przez podatnika kasy fiskalnej jest mniejsza niż liczba pozycji sprzedażowych, które należałoby wprowadzić, by spełnić wymóg jednoznacznej identyfikowalności, to siłą rzeczy będzie trzeba wymienić kasę. W niektórych przypadkach po prostu nie da się dostosować nazw towarów do możliwości kasy i jednocześnie spełnić warunek z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia.

Kasy jednak do wymiany

Ustawodawca nie wprowadził wymogu wymiany kas fiskalnych do 30 września 2013 roku. Konieczność zakupienia nowych urządzeń będzie jednak dla niektórych podatników konsekwencją nowych przepisów. Jeśli pomimo prób baza towarowa naszej kasy fiskalnej będzie zbyt mała, by pomieścić wszystkie pozycje sprzedażowe o nazwach jednoznacznie identyfikujących dane towary lub usługi, lepiej zaopatrzmy się w nowe urządzenie. Kontrole skarbowe, których można się spodziewać po 1 października 2013 roku, z pewnością skupią się na spełnieniu przez podatników właśnie tego wymogu.

Czytany 15540 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 maj 2014 11:32

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie? Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy? Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy?

    Od początku roku faktura dla podmiotu gospodarczego może być wystawiona tylko do paragonu, który zawiera numer NIP nabywcy. Czy dotyczy to wyłącznie transakcji z czynnymi podatnikami VAT, czy obejmuje też sprzedaż dla podatników zwolnionych z VAT? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r. Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r.

    Wystawiasz faktury do paragonów dla przedsiębiorców? Pamiętaj, że w 2020 r. możesz to zrobić tylko gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy! W przeciwnym razie grożą ci surowe kary. Sprawdź, jak traktować faktury wystawiane konsumentom i co zrobić z kasami bez funkcji wydruku numeru NIP nabywcy.

  • Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy? Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy?

    Nie wszystkie kasy mogą spełnić nowy warunek ustawodawcy. Nie wszystkie bowiem mają techniczną możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź, czy kasę można w jakiś sposób zaktualizować i czy konieczna jest wymiana starych modeli urządzeń.