poniedziałek, 27 styczeń 2020 06:51

Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Nie wszystkie kasy mogą spełnić nowy warunek ustawodawcy. Nie wszystkie bowiem mają techniczną możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź, czy kasę można w jakiś sposób zaktualizować i czy konieczna jest wymiana starych modeli urządzeń.

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię wystawiania faktur do transakcji udokumentowanych paragonem fiskalnym. O zmianach głośno było już pod koniec 2019 r., i słusznie – za niedostosowanie się do wprowadzonego obowiązku grożą surowe kary. Konsekwencje ponosi zarówno sprzedawca wystawiający fakturę do paragonu niespełniającego nowego wymogu, jak i nabywca, który fakturę taką ujmie w ewidencji.

 

Faktury tylko do paragonów z NIP-em nabywcy

Zgodnie z nowymi przepisami, fakturę można wystawić wyłącznie do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy. Dotyczy to oczywiście dokumentów wystawianych dla przedsiębiorców. Zasady wystawiania faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej pozostały takie, jak w poprzednim stanie prawnym. Do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon. Faktura taka nie zawiera numeru NIP osoby fizycznej.

Natomiast przedsiębiorca musi już na etapie zawierania transakcji zdecydować się, czy bierze w niej udział jako osoba prywatna, czy jako podatnik. Zdaniem twórców ustawy nowelizacyjnej wymóg ten ma ukrócić nieuczciwą praktykę żądania wystawiania faktur do „nie swoich” paragonów. Przedsiębiorca informuje sprzedawcę o potrzebie umieszczenia jego numeru NIP na paragonie, a kasjer drukuje dokument, do którego później będzie można wystawić fakturę.

 

Kasa bez NIP – czy trzeba ją wymienić?

Problem pojawia się w przypadku starszych modeli kas fiskalnych, które nie mają technicznej opcji wydrukowania numeru NIP nabywcy na paragonie. Zaniepokojeni właściciele takich urządzeń pytają o możliwość zaktualizowania sprzętu. Niestety, do kas fiskalnych nie można „dodać” funkcji wydruku NIP-u nabywcy na paragonie. Pojawia się zatem pytanie, czy trzeba wymienić obecny sprzęt na nowy, wyposażony w taką opcję?

Z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem nowej kasy musiałoby liczyć się tysiące podatników – użytkowników starszych typów urządzeń. Na szczęście ustawodawca nie wprowadził takiego wymogu. Resort finansów wielokrotnie podkreślał, iż nowy obowiązek dotyczy wyłącznie kas, które mają techniczną możliwość wydrukuj numeru NIP nabywcy na paragonie.

 

Co zrobić, gdy kasa nie ma możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie?

Podatnik, którego kasa nie daje możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie, wystawi swojemu klientowi od razu fakturę. Pod względem technicznym nie jest to dla żadnej ze stron utrudnienie, ponieważ nabywca już w momencie dokonywania zakupu musi zadeklarować, że nabywca towar lub usługę jako podatnik.

 

Ważne!

Właściciel kasy fiskalnej nieposiadającej opcji wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie musi wymieniać kasy na nowy model. Jeśli nabywca zażąda paragonu ze swoim numerem NIP, sprzedawca wystawi mu od razu fakturę.

 

Kasa fiskalna online w gastronomii w 2020 r. – od kiedy obowiązkowa?

Czytany 4524 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 styczeń 2020 06:57

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.

 • Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy? Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy?

  Od początku roku faktura dla podmiotu gospodarczego może być wystawiona tylko do paragonu, który zawiera numer NIP nabywcy. Czy dotyczy to wyłącznie transakcji z czynnymi podatnikami VAT, czy obejmuje też sprzedaż dla podatników zwolnionych z VAT? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie.

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

 • Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r. Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r.

  Wystawiasz faktury do paragonów dla przedsiębiorców? Pamiętaj, że w 2020 r. możesz to zrobić tylko gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy! W przeciwnym razie grożą ci surowe kary. Sprawdź, jak traktować faktury wystawiane konsumentom i co zrobić z kasami bez funkcji wydruku numeru NIP nabywcy.

 • Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach Kasy fiskalne 2020: Zmiany w przepisach

  Kasy fiskalne online, obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, kasy mające postać oprogramowania – sprawdź, które z tych nowości już obowiązują, a na które musimy jeszcze poczekać. Dowiedz się też, jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r.