Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię wystawiania faktur do transakcji udokumentowanych paragonem fiskalnym. O zmianach głośno było już pod koniec 2019 r., i słusznie – za niedostosowanie się do wprowadzonego obowiązku grożą surowe kary. Konsekwencje ponosi zarówno sprzedawca wystawiający fakturę do paragonu niespełniającego nowego wymogu, jak i nabywca, który fakturę taką ujmie w ewidencji.
Faktury tylko do paragonów z NIP-em nabywcy
Zgodnie z nowymi przepisami, fakturę można wystawić wyłącznie do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy. Dotyczy to oczywiście dokumentów wystawianych dla przedsiębiorców. Zasady wystawiania faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej pozostały takie, jak w poprzednim stanie prawnym. Do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon. Faktura taka nie zawiera numeru NIP osoby fizycznej.
Natomiast przedsiębiorca musi już na etapie zawierania transakcji zdecydować się, czy bierze w niej udział jako osoba prywatna, czy jako podatnik. Zdaniem twórców ustawy nowelizacyjnej wymóg ten ma ukrócić nieuczciwą praktykę żądania wystawiania faktur do „nie swoich” paragonów. Przedsiębiorca informuje sprzedawcę o potrzebie umieszczenia jego numeru NIP na paragonie, a kasjer drukuje dokument, do którego później będzie można wystawić fakturę.
Kasa bez NIP – czy trzeba ją wymienić?
Problem pojawia się w przypadku starszych modeli kas fiskalnych, które nie mają technicznej opcji wydrukowania numeru NIP nabywcy na paragonie. Zaniepokojeni właściciele takich urządzeń pytają o możliwość zaktualizowania sprzętu. Niestety, do kas fiskalnych nie można „dodać” funkcji wydruku NIP-u nabywcy na paragonie. Pojawia się zatem pytanie, czy trzeba wymienić obecny sprzęt na nowy, wyposażony w taką opcję?
Z dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem nowej kasy musiałoby liczyć się tysiące podatników – użytkowników starszych typów urządzeń. Na szczęście ustawodawca nie wprowadził takiego wymogu. Resort finansów wielokrotnie podkreślał, iż nowy obowiązek dotyczy wyłącznie kas, które mają techniczną możliwość wydrukuj numeru NIP nabywcy na paragonie.
Co zrobić, gdy kasa nie ma możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie?
Podatnik, którego kasa nie daje możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie, wystawi swojemu klientowi od razu fakturę. Pod względem technicznym nie jest to dla żadnej ze stron utrudnienie, ponieważ nabywca już w momencie dokonywania zakupu musi zadeklarować, że nabywca towar lub usługę jako podatnik.
Ważne!
Właściciel kasy fiskalnej nieposiadającej opcji wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie musi wymieniać kasy na nowy model. Jeśli nabywca zażąda paragonu ze swoim numerem NIP, sprzedawca wystawi mu od razu fakturę.
Kasa fiskalna online w gastronomii w 2020 r. – od kiedy obowiązkowa?