czwartek, 20 czerwiec 2013 00:00

Kasy fiskalne u podatników zwolnionych z VAT w 2013 roku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Użytkownicy kas fiskalnych korzystający ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z VAT wprowadzają do pamięci swoich urządzeń określenie „zw” jako stawkę podatku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku utraty zwolnienia niezbędne jest niezwłoczne przeprogramowanie stawek według wytycznych określonych w rozporządzeniu w sprawie kas.

Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT nie są automatycznie zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, o którym mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Jeśli sprzedawca będący nieVATowcem nie korzysta z żadnego zwolnienia określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, ma obowiązek ewidencjonować każdą sprzedaż za pomocą tego urządzenia. W pamięci kasy fiskalnej należy w takim przypadku zaprogramować stawkę VAT „zw”.

Sprzedaż zwolniona na kasie

Zasada ta została zapisana w § 4 rozporządzenia z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Przepis ten wskazuje, że podatnicy zwolnieni z VAT - czy to ze względu na wysokość obrotu, czy rodzaj wykonywanych czynności - ewidencjonują wartość sprzedaży jako sprzedaż zwolnioną. Należy tak robić niezależnie od tego, jaka stawka VAT jest zasadniczo przyporządkowana do danej czynności.

Z wizytą w serwisie fiskalnym

W myśl § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie kas, stawkom podatku przyporządkowuje się konkretne litery. „A” to stawka podstawowa, natomiast litery od B do G oznaczają pozostałe wysokości stawek. W przypadku sprzedaży zwolnionej stosuje się określenie „zw”. Informacje te są istotne ze względu na fakt, iż podatnik może utracić prawo do zwolnienia z VAT. W takiej sytuacji jego obowiązkiem jest zmiana zaprogramowanych wartości. W tym celu należy udać się do serwisu kas fiskalnych, ponieważ serwisant musi przeprogramować stawki i wpisać do książki kasy przyporządkowanie liter do konkretnego rodzaju sprzedaży.

Pamiętajmy, że obowiązek weryfikacji pracy kasy fiskalnej bądź użytkowanej drukarki fiskalnej spoczywa na podatniku i to on ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości stawek VAT w razie ewentualnej kontroli.

Więcej informacji o obowiązkach użytkownika kasy i serwisanta znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziale Jak użytkować kasę? oraz w zakładce Serwis kas fiskalnych.

Czytany 27573 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 maj 2014 13:02

Artykuły powiązane

  • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

    Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

  • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

    Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

  • Podatnik VAT UE i VAT czynny – jak potwierdzić numery Podatnik VAT UE i VAT czynny – jak potwierdzić numery

    Potwierdzanie numerów VAT UE kontrahentów unijnych oraz statusu VAT krajowych podmiotów jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podatnicy mogą korzystać z wyszukiwarek internetowych: dostępnego w 23 językach systemu VIES oraz Portalu Podatkowego. W niektórych przypadkach konieczne okaże się jednak skierowanie zapytania drogą tradycyjną do administracji podatkowej.

  • Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe

    Średni kurs euro ogłoszony przez NBP na pierwszy dzień roboczy października decyduje o limitach m.in. dla ryczałtu ewidencjonowanego, zachowania statusu małego podatnika czy prowadzenia ksiąg rachunkowych. Znamy już limity na 2017 rok. Sprawdź, z jakich preferencyjnych rozwiązań będziesz mógł korzystać od 1 stycznia 2017 r. Dowiedz się też, jakie zmiany w przepisach dotyczących limitów przygotował ustawodawca.  

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.