środa, 19 czerwiec 2013 00:00

Czy wystawienie faktury zwalnia z obowiÄ…zku wydruku paragonu na kasie fiskalnej?

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Sprzedaż dla osób prywatnych zgodnie z ustawą o VAT zasadniczo musi być dokumentowana paragonem fiskalnym. Dzieje się tak również w przypadku, gdy klient zażąda wystawienia faktury. Jednak w pewnej sytuacji wydruk paragonu do faktury nie jest obowiązkowy.

Podatnicy ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej bądź drukarki fiskalnej mają obowiązek wręczać paragon fiskalny każdemu dokonującemu zakupu klientowi, który jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym. Jest to zgodne z art. 111 ust. 1 - 3 ustawy o VAT. Zdarza się jednak, że taki klient żąda wystawienia faktury dokumentującej zakup - ma do tego prawo na mocy § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur. Czy w takim przypadku sprzedawca nie musi rejestrować tej sprzedaży na kasie fiskalnej?

Paragon i kopia w komplecie

Podatnik, który nie korzysta z żadnego zwolnienia z obowiÄ…zku rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocÄ… kasy fiskalnej, ma obowiÄ…zek ewidencjonować w ten sposób każdÄ… sprzedaż dla osoby prywatnej. Wystawienie faktury nie zwalnia z obowiÄ…zku zaewidencjonowania danej sprzedaży na kasie. Zgodnie z § 7 ust. 3 wspomnianego rozporzÄ…dzenia fakturowego w takim przypadku podatnik wrÄ™cza klientowi oryginaÅ‚ faktury, a do kopii podpina oryginaÅ‚ paragonu fiskalnego. W tej sytuacji nie wrÄ™czamy klientowi paragonu. PodpiÄ™cie go pod kopiÄ™ faktury przed przekazaniem do osoby zajmujÄ…cej siÄ™ ksiÄ™gowoÅ›ciÄ… w firmie lub biura rachunkowego pozwoli uniknąć podwójnej pÅ‚atnoÅ›ci podatku.  

Faktura z drukarki fiskalnej

W pewnym przypadku jednak nie trzeba drukować paragonu do faktury. Zasada ta została opisana w § 7 ust. 4 rozporządzenia fakturowego i dotyczy sytuacji, gdy sprzedaż udokumentowana jest fakturą drukowaną przez kasę bądź drukarkę fiskalną. Dotyczy to urządzeń fiskalnych zaprogramowanych w taki sposób, aby wartość obrotu i kwota podatku ze sprzedaży udokumentowanej tą fakturą sumowały się w raporcie dobowym. W taki sposób wystawiona faktura zawiera już dane paragonu, który zapisał się w pamięci fiskalnej, dzięki czemu nie ma potrzeby dodatkowego drukowania tego dokumentu. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2012 r., nr ILPP2/443-71/12-2/Akr.

Paragony nie dla firm

OczywiÅ›cie paragonów nie wystawiamy także w przypadku dokonywania sprzedaży dla innych podmiotów gospodarczych - sprzedaż ta zasadniczo dokumentowana jest fakturÄ…. Paragony fiskalne wystawiamy tylko dla osób prywatnych, o których mowa w  art. 111 ust. 1 - 3 ustawy o VAT.

Więcej informacji na temat obowiązków użytkownika kasy i prowadzenia ewidencji sprzedaży znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziałach: Użytkowanie kasy i Ewidencje.

Czytany 62777 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 maj 2014 13:19

Artykuły powiązane

  • ObowiÄ…zkowa faktura ustrukturyzowana – rzÄ…d przesuwa termin w 2024 r.! ObowiÄ…zkowa faktura ustrukturyzowana – rzÄ…d przesuwa termin w 2024 r.!

    Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana wejdzie w życie później, niż początkowo zakładano. Decyzję resort finansów argumentuje specyfiką jednostek samorządu terytorialnego. Sprawdź, kiedy Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie i co zmieni w codzienności polskiego przedsiębiorcy.

  • Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-ksiÄ™gowoÅ›ciÄ…! Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-ksiÄ™gowoÅ›ciÄ…!

    Dostosowany do potrzeb działalności, praktyczny program do wystawiania faktur znacząco ułatwia pracę firmy. Pomimo coraz większego wyboru aplikacji mobilnych, wciąż największą popularnością cieszy się fakturowanie w Windows. Jaki program wybrać, by pozwalał jednocześnie na sprawne zarządzanie e-księgowością?

  • Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie? Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.