Podatnik korzystający ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej ze względu na wysokość obrotów ma obowiązek na bieżąco kontrolować, czy nie przekroczył ustawowego limitu. Jeśli tak się stanie, będzie musiał powziąć odpowiednie działania w celu rejestracji urządzenia. Jako że rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1382) nie definiuje pojęcia obrotu i nie wskazuje, czy należy go sumować w kwocie brutto czy netto, konieczne jest odwołanie się do ustawy o VAT.
Limit netto
Obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 tej ustawy o VAT nazywamy kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę podatku należnego. Ta prosta definicja pozwala ustalić, iż obrót ze sprzedaży dla osób prywatnych należy liczyć w kwocie netto, czyli bez podatku VAT. Podana w ustawie definicja wskazuje ponadto, iż obrót należy zwiększyć o subwencje, dotacje i inne dopłaty, które mają wpływ na kwotę należną towarów bądź usług. Dopłaty te należy pomniejszyć o kwotę podatku należnego. Natomiast kwota należna to całość świadczenia należnego od nabywcy bądź osoby trzeciej.
Obrót to każda sprzedaż
Podatnicy nieraz mają też wątpliwości, czy do kwoty obrotu ze sprzedaży detalicznej należy wliczać również sprzedaż zwolnioną przedmiotowo z obowiązku ewidencjowania za pomocą kasy fiskalnej. Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że do obrotu tego należy wliczyć każda sprzedaż, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o VAT, czyli sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Dotyczy to więc także czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia jako zwolnione z kasy fiskalnych, czyli na przykład usług w zakresie edukacji, usług finansowych i ubezpieczeniowych, usług, za które zapłata następuje w całości na rachunek bankowy podatnika czy chociażby sprzedaży wysyłkowej. Do obrotu wliczamy łącznie wartość netto sprzedanych towarów i usług, jeśli czynności te wykonywane są w ramach jednej firmy. Oczywiście osoby, które prowadzą sprzedaż zwolnioną przedmiotowo, nie muszą stosować kas fiskalnych nawet po przekroczeniu limitu obrotów w wysokości 20.000 zł, o ile spełniają odpowiednie warunki określone w rozporządzeniu.
Więcej informacji na temat wyliczania limitów zwolnień z kas fiskalnych znajdą Państwo w naszym poradniku Urządzenia fiskalne w rozdziałach Dla kogo kasa od 1 kwietnia oraz Jak liczyć proporcję?