środa, 07 sierpień 2013 14:43

Kasy fiskalne 2013: letnia edycja akcji „Weź paragon”

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nowy rysunek Andrzeja Mleczki ożywia kolejną edycję akcji „Weź paragon”, która trwa od 1 lipca 2013 roku do końca wakacji. Kontrole prawidłowości użytkowania kas fiskalnych i kampanie edukacyjne będą przeprowadzane w całej Polsce, przede wszystkim jednak w miejscowościach często odwiedzanych latem przez turystów.

Zanim po 30 września 2013 roku ruszą kontrole w związku z wejściem w życie nowych przepisów o kasach fiskalnych, przedsiębiorców czeka jeszcze jeden sprawdzian - kolejna odsłona akcji „Weź paragon”. Kampania promowana nowym rysunkiem Andrzeja Mleczki rozpoczęła się 1 lipca 2013 roku i potrwa do końca wakacji.

Urzędnicy do akcji

Kontrole będą przeprowadzane w całej Polsce, jak co roku ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych. Podatnicy mogą spodziewać się wizyt pracowników urzędów skarbowych, izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. Sprawdzeniu będzie podlegać przede wszystkim to, czy sprzedawcy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz czy posiadają kasy fiskalne i czy wydają klientom paragony. Kontrole będą przeprowadzane nie tylko w godzinach pracy urzędów, lecz także wieczorami oraz w weekendy.

Świadomość konsumentów

Kontrolom towarzyszą kampanie edukacyjne skierowane przede wszystkim do konsumentów. Akcja przypomina kupującym, że posiadanie paragonu fiskalnego umożliwia im złożenie ewentualnej reklamacji lub zwrot towaru. Ponadto daje gwarancję, iż kwota należnego podatku trafi do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Biorąc paragon konsument przyczynia się do wspierania uczciwej konkurencji - a jak wiadomo, uczciwa konkurencja to zyska dla każdej ze stron. W tym roku akcję „Weź paragon” ożywia nowy rysunek humorystyczny Andrzeja Mleczki, nieco odmienny od tych promujących akcję w ubiegłych latach.

W służbie uczciwym sprzedawcom

Akcja „Weź paragon” ma na celu przede wszystkim wspieranie uczciwych przedsiębiorców, którzy prowadzą legalną działalność gospodarczą i dbają o prawidłowe odprowadzanie podatków. Tacy podatnicy nie mają szans konkurować ze sprzedawcami działającymi niezgodnie z przepisami. Maksymalne ograniczenie szarej strefy zapewni równe warunki funkcjonowania dla wszystkich podmiotów gospodarczych i przyczyni się do zaprowadzenia pewnego ładu na rynku.

Kasa zamiast mandatu

Podczas tegorocznej zimowej akcji „Weź paragon”, która trwała od 14 stycznia do 24 lutego 2013 roku, urzędnicy wystawili ponad 12,4 tysiąca mandatów, które opiewały na łączną kwotę 3,4 miliona złotych. Jak widać, szara strefa wciąż funkcjonuje, co tylko uzmysławia nam, iż akcje takie jak ta są potrzebne, by wspierać przedsiębiorców wywiązujących się ze swych zobowiązań podatkowych. Wielu podatników niesłusznie obawia się wydatku związanego z zakupem kasy fiskalnej w 2013 roku. Takie osoby muszą sobie uzmysłowić, iż fiskus zwraca aż 700 zł za zakup takiej kasy, możemy też odliczyć ją od podatku. Przy tańszych kasach za około 1000 - 1200 zł wydatek ostatecznie okazuje się znikomy. Warto więc dopełnić wymaganych formalności i nie narażać się na płacenie mandatów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą - drukarki fiskalne i kasy fiskalne Warszawa.

Czytany 16281 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 08:15

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.