środa, 07 sierpień 2013 15:23

Paragon fiskalny 2013: Jakie informacje w nagłówku?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Aby kasa fiskalna drukowała prawidłowe paragony, niezbędne jest odpowiednie zaprogramowanie podstawowych informacji o firmie widocznych w nagłówku. Jeśli chodzi o nazwę firmy, ustawodawca przewidział inne wymogi dla osób fizycznych prowadzących działalność, a inne dla spółek. Inaczej też określa się adres firmy w zależności od tego, czy sprzedaż prowadzona jest stacjonarnie, czy w różnych miejscach.

Prawidłowe zaprogramowanie kasy fiskalnej jest ważnym obowiązkiem każdego podatnika będącego właścicielem tego urządzenia. Zgodnie z § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, to na podatniku spoczywa obowiązek weryfikacji poprawności pracy kasy. W szczególności chodzi tu o prawidłowość przyporządkowania stawek podatku, jednak zaprogramowanie informacji w nagłówku też jest niezwykle istotne. Nieścisłości w tym względzie mogą skutkować karami w razie kontroli skarbowej.

Dane w nagłówku paragonu są stałe. Programuje je uprawniony serwisant i tylko on ma prawo do ich zmiany. Dlatego tak ważne jest, aby podać prawidłowe dane od razu przy fiskalizacji kasy. Zapis określający obowiązkowe dane nagłówka paragonu fiskalnego w 2013 roku znajduje się w § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia. Wymieniono tam:

•    ImiÄ™ i nazwisko lub nazwÄ™ podatnika
•    Adres punktu sprzedaży lub adres siedziby podatnika w przypadku, gdy sprzedaż prowadzona jest w miejscach niestaÅ‚ych
•    Numer identyfikacji podatkowej
Te z pozoru oczywiste informacje mogą budzić w niektórych pewne wątpliwości. Zastanówmy się zatem, jak interpretować ten przepis w poszczególnych przypadkach.

ImiÄ™ i nazwisko lub nazwa podatnika

Osoba fizyczna. JeÅ›li podatnikiem ewidencjonujÄ…cym sprzedaż za pomocÄ… kasy fiskalnej bÄ…dź drukarki fiskalnej jest osoba fizyczna prowadzÄ…ca dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, to w nagłówku paragonu fiskalnego powinny  znaleźć siÄ™ imiÄ™ i nazwisko podatnika, ewentualnie dodatkowo nazwa firmy. Podanie jedynie nazwy firmy jest uznawane przez organy podatkowe za nieprawidÅ‚owe, ponieważ z przepisów ustawy o VAT wynika, że podatnikiem jest osoba fizyczna wymieniona z imienia i nazwiska, a nie firma prowadzona przez tÄ™ osobÄ™. Również zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego firmÄ… osoby fizycznej jest jej imiÄ™ i nazwisko. Pseudonim lub nazwa jest tylko dodatkiem, który pozwala lepiej zidentyfikować dany punkt handlowy czy usÅ‚ugowy. ReasumujÄ…c, na paragonie fiskalnym musi w takim przypadku znaleźć siÄ™ imiÄ™ i nazwisko podatnika. NazwÄ™ firmy można podać, chociaż nie jest to konieczne.

Spółka. Nazwa firmy jest za to konieczna w przypadku podmiotu będącego spółką osobową bądź handlową. W tym przypadku to firma jest oznaczeniem, pod którym spółka prowadzi działalność handlową. Na paragonie fiskalnym należy umieścić nazwę spółki wraz z oznaczeniem takim jak np. Spółka Jawna, Spółka Akcyjna. Można także używać powszechnie rozpoznawalnych skrótów: Sp. J., Sp. z o.o., czy SA. Wyżej wspomniany przepis § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas nie precyzuje, czy nazwa podatnika ma być nazwą pełną czy skróconą. Jeśli wspólnicy spółki zdecydowali się używać skróconej nazwy i fakt ten zgłosili do urzędu skarbowego, nie ma przeszkód do stosowania takiej nazwy także w nagłówkach paragonów fiskalnych w 2013 roku. Podanie nazwiska jednego ze wspólników lub wszystkich nazwisk wspólników nie jest wymagane, choć może być stosowane, jeśli spółka uzna to za korzystne. Oczywiście może być też sytuacja, gdy nazwiska wspólników są nazwą spółki, np. Kowalski Nowak SC - w tym przypadku nazwiska spełniają funkcję nazwy spółki, więc należy je stosować w takiej formie, jaka została zgłoszona do organu podatkowego.

Adres punktu sprzedaży lub siedziba

Zasadniczo w nagłówku paragonu fiskalnego powinien znaleźć się adres punktu, w którym prowadzona jest sprzedaż. Jeśli podatnik ma kilka kas w różnych punktach sprzedaży, w każdym z urządzeń należy zaprogramować inny adres. W niektórych przypadkach ustawodawca dopuszcza ewidencjonowanie obrotów za pomocą jednej kasy fiskalnej w różnych punktach sprzedaży. Dotyczy to w głównej mierze handlu obwoźnego czy chociażby działalności lekarzy i prawników. Na przykład lekarz może świadczyć usługi w wynajętym prywatnym gabinecie, w szczególnych przypadkach we własnym domu, a także przyjeżdżać do domu pacjenta na wezwanie. To zrozumiałe, że w takiej sytuacji lekarz będzie miał kasę fiskalną przy sobie. Zasadniczo stosowanie jednej kasy w różnych miejscach jest możliwe wtedy, gdy nie jest fizycznie możliwe - nawet w teorii - prowadzenie sprzedaży w dwóch miejscach jednocześnie. Oczywiście w takiej sytuacji nie da się zaprogramować w nagłówku paragonu fiskalnego adresu punktu sprzedaży, ponieważ będzie to wiele różnych adresów. Dlatego należy zaprogramować w tym miejscu adres siedziby podatnika.

Numer identyfikacji podatkowej

Każdy podmiot gospodarczy ma nadany indywidualny Numer Identyfikacji Podatkowej. Dotyczy to zarówno osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Istotne jest, aby numer NIP był prawidłowy. W przypadku zmiany formy działalności, która skutkuje zmianą numeru NIP, niezbędna jest wymiana modułu fiskalnego, której może dokonać jedynie uprawniony serwisant.

Więcej informacji na temat danych na paragonie fiskalnym w 2013 roku znajdą Państwo w naszym poradniku Kasy fiskalne 2013/2014 w rozdziale Zmiany w paragonach.

Czytany 37017 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2013 07:24

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie? Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie bÄ™dzie paragonu przed pÅ‚atnoÅ›ciÄ… Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie bÄ™dzie paragonu przed pÅ‚atnoÅ›ciÄ…

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjÄ™ciem zapÅ‚aty – nowy projekt rozporzÄ…dzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjÄ™ciem zapÅ‚aty – nowy projekt rozporzÄ…dzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.