poniedziałek, 14 październik 2013 00:00

Nowe obowiązki użytkowników kas fiskalnych od 1 października

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Minął czas, w którym podatnicy mogli dostosowywać swoje działalności do przepisów rozporządzenia z 14 marca 2013 r. Od 1 października 2013 r. wszyscy użytkownicy kas fiskalnych mają nowe obowiązki, takie jak między innymi stosowanie jednoznacznych nazw towarów i usług oraz ujmowanie korekt paragonów fiskalnych w odrębnych ewidencjach.

Skończył się okres przejściowy, dany podatnikom na dostosowanie swoich działalności do regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z zawartymi w § 35 - 37 rozporządzenia przepisami przejściowymi, czas na wprowadzenie nowych wytycznych minął 30 września 2013 roku.

Nazwy towarów i usług

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzania, nazwy towarów i usług zaprogramowane w pamięci urządzenia fiskalnego muszą być jednoznaczne. Oznacza to po pierwsze, że nazwa nie może budzić wątpliwości, jakiego towaru lub jakiej usługi dotyczy. Po drugie, niedopuszczalne jest stosowanie nazw grup towarowych, takich jak np. „warzywa/owoce”, „cytrusy” czy „nabiał”. Po trzecie, dwóm podobnym pozycjom sprzedażowym muszą być przyporządkowane dwie nazwy, jeśli towary lub usługi różnią się stawką podatkową. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie jednej nazwy dla kilku podobnych pozycji o różnych cenach (np. jabłka różnego gatunku mogą być zaprogramowane pod jedną nazwą „Jabłka”). Więcej o nazwach towarów…

Prowadzenie ewidencji korekt

Zgodnie z § 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia od 1 października 2013 r. korekta paragonu fiskalnego musi być ujęta w odrębnej ewidencji, której sposób prowadzenia został ściśle określony w przepisach. Wytyczne dotyczące ewidencji zwrotów i reklamacji, które skutkują zwrotem całości lub części należności, zostały zawarte w § 3 ust. 4 rozporządzenia. Z kolei wzór, jak należy ujmować korekty w ewidencji oczywistych pomyłek został określony w § 3 ust. 5 i 6 tego aktu prawnego. Więcej o ewidencji korekt…

Czytany 10011 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2013 07:40

Artykuły powiązane

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.

 • Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego

  Nabywca żąda wystawienia faktury do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej, ale nie ma paragonu – jak postępować w takim przypadku? Takie wątpliwości przedsiębiorców rozwiewają interpretacje indywidualne organów podatkowych oraz Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawdź, kiedy możesz wystawić fakturę, gdy twój nabywca zgubi paragon fiskalny.

 • Od kiedy faktura do paragonu z NIP-em nabywcy Od kiedy faktura do paragonu z NIP-em nabywcy

  Ma zapobiec nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa – wymóg, zgodnie z którym fakturę do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej można wystawić wyłącznie w przypadku paragonu zawierającego numer NIP-nabywcy, miał wejść w życie 1 lipca 2018 r. Wciąż jednak czekamy na opublikowanie nowych przepisów w Dzienniku Ustaw. Sprawdź, jakie zmiany zostaną wprowadzone i kiedy można się ich spodziewać.