poniedziałek, 14 październik 2013 00:00

Nowe obowiązki użytkowników kas fiskalnych od 1 października

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Minął czas, w którym podatnicy mogli dostosowywać swoje działalności do przepisów rozporządzenia z 14 marca 2013 r. Od 1 października 2013 r. wszyscy użytkownicy kas fiskalnych mają nowe obowiązki, takie jak między innymi stosowanie jednoznacznych nazw towarów i usług oraz ujmowanie korekt paragonów fiskalnych w odrębnych ewidencjach.

Skończył się okres przejściowy, dany podatnikom na dostosowanie swoich działalności do regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z zawartymi w § 35 - 37 rozporządzenia przepisami przejściowymi, czas na wprowadzenie nowych wytycznych minął 30 września 2013 roku.

Nazwy towarów i usług

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzania, nazwy towarów i usług zaprogramowane w pamięci urządzenia fiskalnego muszą być jednoznaczne. Oznacza to po pierwsze, że nazwa nie może budzić wątpliwości, jakiego towaru lub jakiej usługi dotyczy. Po drugie, niedopuszczalne jest stosowanie nazw grup towarowych, takich jak np. „warzywa/owoce”, „cytrusy” czy „nabiał”. Po trzecie, dwóm podobnym pozycjom sprzedażowym muszą być przyporządkowane dwie nazwy, jeśli towary lub usługi różnią się stawką podatkową. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie jednej nazwy dla kilku podobnych pozycji o różnych cenach (np. jabłka różnego gatunku mogą być zaprogramowane pod jedną nazwą „Jabłka”). Więcej o nazwach towarów…

Prowadzenie ewidencji korekt

Zgodnie z § 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia od 1 października 2013 r. korekta paragonu fiskalnego musi być ujęta w odrębnej ewidencji, której sposób prowadzenia został ściśle określony w przepisach. Wytyczne dotyczące ewidencji zwrotów i reklamacji, które skutkują zwrotem całości lub części należności, zostały zawarte w § 3 ust. 4 rozporządzenia. Z kolei wzór, jak należy ujmować korekty w ewidencji oczywistych pomyłek został określony w § 3 ust. 5 i 6 tego aktu prawnego. Więcej o ewidencji korekt…

Czytany 12187 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2013 07:40

Artykuły powiązane

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej? Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej?

  Kasa fiskalna nie ma funkcji korekty zaewidencjonowanej wcześniej sprzedaży. Konieczne jest prowadzenie odrębnych ewidencji zwrotów i reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Sprawdź, jak powinna wyglądać taka dokumentacja i co zrobić, gdy wymagana korekta nie wpisuje się w żaden schemat określony przez ustawodawcę.

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.