Skończył się okres przejściowy, dany podatnikom na dostosowanie swoich działalności do regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z zawartymi w § 35 - 37 rozporządzenia przepisami przejściowymi, czas na wprowadzenie nowych wytycznych minął 30 września 2013 roku.
Nazwy towarów i usług
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzania, nazwy towarów i usług zaprogramowane w pamięci urządzenia fiskalnego muszą być jednoznaczne. Oznacza to po pierwsze, że nazwa nie może budzić wątpliwości, jakiego towaru lub jakiej usługi dotyczy. Po drugie, niedopuszczalne jest stosowanie nazw grup towarowych, takich jak np. „warzywa/owoce”, „cytrusy” czy „nabiał”. Po trzecie, dwóm podobnym pozycjom sprzedażowym muszą być przyporządkowane dwie nazwy, jeśli towary lub usługi różnią się stawką podatkową. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie jednej nazwy dla kilku podobnych pozycji o różnych cenach (np. jabłka różnego gatunku mogą być zaprogramowane pod jedną nazwą „Jabłka”). Więcej o nazwach towarów…
Prowadzenie ewidencji korekt
Zgodnie z § 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia od 1 października 2013 r. korekta paragonu fiskalnego musi być ujęta w odrębnej ewidencji, której sposób prowadzenia został ściśle określony w przepisach. Wytyczne dotyczące ewidencji zwrotów i reklamacji, które skutkują zwrotem całości lub części należności, zostały zawarte w § 3 ust. 4 rozporządzenia. Z kolei wzór, jak należy ujmować korekty w ewidencji oczywistych pomyłek został określony w § 3 ust. 5 i 6 tego aktu prawnego. Więcej o ewidencji korekt…