poniedziałek, 14 październik 2013 00:00

Nowe obowiązki użytkowników kas fiskalnych od 1 października

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Minął czas, w którym podatnicy mogli dostosowywać swoje działalności do przepisów rozporządzenia z 14 marca 2013 r. Od 1 października 2013 r. wszyscy użytkownicy kas fiskalnych mają nowe obowiązki, takie jak między innymi stosowanie jednoznacznych nazw towarów i usług oraz ujmowanie korekt paragonów fiskalnych w odrębnych ewidencjach.

Skończył się okres przejściowy, dany podatnikom na dostosowanie swoich działalności do regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z zawartymi w § 35 - 37 rozporządzenia przepisami przejściowymi, czas na wprowadzenie nowych wytycznych minął 30 września 2013 roku.

Nazwy towarów i usług

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzania, nazwy towarów i usług zaprogramowane w pamięci urządzenia fiskalnego muszą być jednoznaczne. Oznacza to po pierwsze, że nazwa nie może budzić wątpliwości, jakiego towaru lub jakiej usługi dotyczy. Po drugie, niedopuszczalne jest stosowanie nazw grup towarowych, takich jak np. „warzywa/owoce”, „cytrusy” czy „nabiał”. Po trzecie, dwóm podobnym pozycjom sprzedażowym muszą być przyporządkowane dwie nazwy, jeśli towary lub usługi różnią się stawką podatkową. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie jednej nazwy dla kilku podobnych pozycji o różnych cenach (np. jabłka różnego gatunku mogą być zaprogramowane pod jedną nazwą „Jabłka”). Więcej o nazwach towarów…

Prowadzenie ewidencji korekt

Zgodnie z § 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia od 1 października 2013 r. korekta paragonu fiskalnego musi być ujęta w odrębnej ewidencji, której sposób prowadzenia został ściśle określony w przepisach. Wytyczne dotyczące ewidencji zwrotów i reklamacji, które skutkują zwrotem całości lub części należności, zostały zawarte w § 3 ust. 4 rozporządzenia. Z kolei wzór, jak należy ujmować korekty w ewidencji oczywistych pomyłek został określony w § 3 ust. 5 i 6 tego aktu prawnego. Więcej o ewidencji korekt…

Czytany 10572 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2013 07:40

Artykuły powiązane

 • Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r. Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r.

  Obecny serwis fiskalny nie spełnia Twoich oczekiwań? W nowym stanie prawnym zmiana serwisanta jest prostsza niż wcześniej! Uprawnienia podmiotu możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Poznaj nowe obowiązki serwisantów i właścicieli kas fiskalnych – obejmują cię niezależnie od tego, czy masz urządzenie online’owe, czy tradycyjną kasę.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.