piątek, 11 październik 2013 00:00

Zmiany w VAT 2014 - nadchodzą rewolucje Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Brak konieczności wystawiania faktur dla sprzedaży usług zwolnionych z VAT, nowy sposób określania momentu powstania obowiązku podatkowego, zmiana definicji podstawy opodatkowania - to tylko kilka rewolucyjnych zmian w VAT, które czekają nas w nowym roku. Od 1 stycznia 2014 roku wiele przepisów ulegnie całkowitej zmianie - dla jedynych na korzyść, dla innych na niekorzyść.

Szybko zbliża się termin wprowadzenia rewolucyjnych zmian podatkowych - 1 stycznia 2014 roku wejdą w życie nowe przepisy, które diametralnie zmienią wiele dotychczas obowiązujących zasad. Część zmian w VAT 2014 roku okaże się korzystna dla podatników, a część - niekoniecznie.

Z fakturami będzie prościej

Uproszczenie wprowadzone z korzyścią dla podatników dotyczy wystawiania i korygowania faktur. Znaczącą zmianą od 2014 roku jest zniesienie obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż usług zwolnionych z VAT - będzie je trzeba wystawiać jedynie wtedy, gdy nabywca tego zażąda. Od 2014 roku będzie można wystawiać faktury zbiorcze dla transakcji z całego miesiąca oraz skorygować podstawę opodatkowania na podstawie korekty faktury, nawet jeśli niemożliwe jest uzyskanie potwierdzenia od klienta.

Nowe określenie obowiązku podatkowego

Zmianie ulegnie moment powstania obowiązku podatkowego. Od 1 stycznia 2014 roku będzie to moment wydania towaru lub wykonania usługi. Data wystawienia faktury nie będzie miała znaczenia dla momentu powstania obowiązku podatkowego - dokument ten będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania transakcji. Zmiany w VAT 2014 szczególnie odczują podatnicy wykonujący m.in. usługi transportowe, usługi budowlane i budowlano-montażowe czy udzielający licencji oprogramowania, ponieważ modyfikacjom ulegną szczególne zasady obliczania momentu powstania obowiązku podatkowego, które ich do tej pory obowiązywały.

Podstawa opodatkowania trudna do przełknięcia

Od nowego roku podstawą opodatkowania nie będzie - jak do tej pory - obrót, lecz wszystko, co stanowi zapłatę. To jedna z najbardziej niekorzystnych zmian w VAT w 2014 roku

Nowość w podatku naliczonym od WNT

Podatnik dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego - w przypadku opóźnień w otrzymaniu faktury od dostawcy, dłuższych niż 3 miesiące, będzie zmuszony skorygować odliczony podatek naliczony. Gdy w późniejszym terminie otrzyma fakturę, podatek będzie mógł ponownie odliczyć.

To tylko niektóre ze zmian, które zostaną wprowadzone w przepisach VAT z dniem 1 stycznia 2014 roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz poradnik:  Zmiany VAT w 2014 roku

Czytany 18189 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 styczeń 2014 23:47

Artykuły powiązane

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować? Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować?

  Zmiana wprowadzona przez resort finansów ma ułatwić podatnikom regulowanie zobowiązań podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT. Sprawdź, jak wygenerować mikrorachunek podatkowy i jak uniknąć pułapek zastawionych przez oszustów. Dowiedz się też, jakie korzyści przyniesie wprowadzenie indywidualnego mikrorachunku dla każdego podatnika.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

  Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

 • Jak uzyskać elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach Jak uzyskać elektroniczne zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

  Przedsiębiorca chcący uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub zaświadczenie stwierdzające wysokość zobowiązania podatkowego nie musi już odwiedzać urzędu skarbowego i oczekiwać na wydanie dokumentu. Uruchomiona została nowa usługa, dzięki której wniosek można składać przez Internet, a zaświadczenie otrzymać w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym.