środa, 04 grudzień 2013 15:12

Zmienią się wzory PIT dla zryczałtowanego podatku dochodowego

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Zamierzasz złożyć PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/O lub PIT/D? Od 6 grudnia 2013 r. będziesz musiał to zrobić na nowych forumlarzach. W deklaracjach, zeznaniach i informacjach wprowadzono kilka istotnych modyfikacji.

Rozporządzenie ministra finansów z 12 listopada 2013 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 1358) wejdzie w życie 6 grudnia 2013 roku. Osoby fizyczne opłacające zryczałtowany podatek dochodowy będą od tej pory składać zeznanie PIT na nowych formularzach. Zmienią się wzory następujących zeznań, deklaracji i informacji podatkowych: PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/O oraz PIT/D.

Jakich zmian możemy się spodziewać? Z pewnością uproszczeń - podatnicy będą podawać mniej danych identyfikacyjnych niż dotychczas. Wynika to z faktu, iż naczelnicy urzędów skarbowych mają dostęp do danych identyfikacyjnych i ewidencyjnych podatników - uzyskują je z Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników.

Podatnicy wypełniający zeznania nie będą już musieli podpisywać oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Zamiast tego ustawodawca zamieścił we wzorze deklaracji stosowne pouczenie informujące o odpowiedzialności przewidzianej w tym kodeksie.

Nowe wzory formularzy będą miały zastosowanie do przychodów osiągniętych po 1 stycznia 2013 roku i dokonanych od tego dnia odliczeń. Jeśli jednak podatnik zdecyduje się złożyć zeznanie, deklarację lub informację przed 6 grudnia 2013 r., czyli przed wejściem w życie nowego rozporządzenia, może to zrobić na „starych” formularzach.

Przychód z najmu prywatnego jak opodatkować przeczytaj: Poradnik najem prywatny w 2014 r. 

 

Aktualny wzór formularzy PIT znajdziesz TUTAJ

 

Czytany 5910 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2014 15:18

Artykuły powiązane

 • Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować? Mikrorachunek podatkowy – czym jest i jak go wygenerować?

  Zmiana wprowadzona przez resort finansów ma ułatwić podatnikom regulowanie zobowiązań podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT. Sprawdź, jak wygenerować mikrorachunek podatkowy i jak uniknąć pułapek zastawionych przez oszustów. Dowiedz się też, jakie korzyści przyniesie wprowadzenie indywidualnego mikrorachunku dla każdego podatnika.

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

 • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019

  Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe

  Wiemy już, kto w 2019 r. skorzysta z preferencji, jakie daje status małego podatnika VAT i w podatku dochodowym, kto będzie mógł opłacać ryczałt ewidencjonowany, a kto prowadzić uproszczoną księgowość. Znamy tez limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Sprawdź, jakie limity obowiązują w 2019 r. po przeliczeniu euro na polską walutę.