sobota, 18 styczeń 2014 15:43

Zasady opodatkowania przychodów z najmu prywatnego w 2014 r.

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Podatnicy, którzy osiągają przychody z najmu prywatnego, mogą sami zdecydować, w jakiej formie będą opłacać podatek z tego tytułu . Do wyboru mają opodatkowanie przy zastosowaniu skali podatkowej oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nasz poradnik ma na celu wyjaśnienie Państwu, jakie obowiązki wiążą się z każdą z tych form opodatkowania i jakich formalności należy dopełnić.

Oświadczenie o wyborze

Obliczanie podatku dochodowego przy zastosowaniu skali podatkowej jest podstawowÄ… formÄ… opodatkowania - jej wybór nie wymaga skÅ‚adania w urzÄ™dzie skarbowym oÅ›wiadczenia. Takie oÅ›wiadczenie jest jednak wymagane w przypadku, gdy podatnik od poczÄ…tku roku chce zmienić formÄ™ opodatkowania dochodów z najmu na ryczaÅ‚t ewidencjonowany. Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 4 ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym oÅ›wiadczenie o wyborze opodatkowania ryczaÅ‚tem należy zÅ‚ożyć do 20 stycznia 2014 r.

 

Ważne!

 

W przypadku zmiany formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania należy złożyć do 20 stycznia 2014.

 

Natomiast w przypadku rezygnacji z ryczałtu i przejście na opodatkowanie przy zastosowaniu skali podatkowej, podatnik w terminie do 20 stycznia składa oświadczenie o rezygnacji z ryczałtu.

 

Raz złożone oświadczenie obowiązuje na dany rok podatkowy oraz na lata kolejne. Nie ma potrzeby składania go co rok, jeśli podatnik nie zmienia formy opodatkowania.

W przypadku rozpoczÄ™cia osiÄ…gania przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego, podatnik chcÄ…cy stosować opodatkowanie w formie ryczaÅ‚tu musi zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie o swoim wyborze do 20. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w którym osiÄ…gnÄ…Å‚ pierwszy przychód z tego tytuÅ‚u. 

Jeśli podatnik zawarł kilka umów najmu, wybór formy opodatkowania ma zastosowanie do dochodów uzyskiwanych z każdej z nich - niezależnie od ich liczby.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

 

Podatnicy, którzy zdecydowali siÄ™ na opÅ‚acanie podatku od przychodów z najmu w formie ryczaÅ‚tu ewidencjonowanego, w 2014 r. obliczajÄ… podatek w wysokoÅ›ci 8,5% osiÄ…gniÄ™tego przychodu (po odliczeniach) - niezależnie od wysokoÅ›ci przychodów. Zasadniczo ryczaÅ‚t opÅ‚aca siÄ™ za okresy miesiÄ™czne. Można jednak skorzystać z możliwoÅ›ci kwartalnego opÅ‚acania ryczaÅ‚tu, jeÅ›li przychody uzyskane z najmu w 2013 r. nie przekroczyÅ‚y kwoty 105.575 zÅ‚. Konieczne jest również zÅ‚ożenie do naczelnika urzÄ™du skarbowego zawiadomienia o wyborze kwartalnego opÅ‚acania ryczaÅ‚tu - należy to zrobić do 20 stycznia 2014.

 

Ważne!

 

Podatnik, który w 2104 r. chce korzystać z możliwości kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu musi złożyć zawiadomienie do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2014.
 

 

Takie zawiadomienie obowiązuje na dany rok podatkowy oraz na lata następne.

Możliwość opÅ‚acania ryczaÅ‚tu kwartalnie nie dotyczy podatników, którzy przychody z najmu zacznÄ… uzyskiwać w trakcie roku podatkowego - po 20 stycznia. Wynika to z faktu, iż podatnicy ci nie bÄ™dÄ… mogli speÅ‚nić warunku, by zawiadomienie o wyborze kwartalnego sposobu rozliczeÅ„ zÅ‚ożyć w terminie do 20 stycznia. 

Podstawa opodatkowania. Przychodem z najmu u podatników opÅ‚acajÄ…cych podatek w formie ryczaÅ‚tu ewidencjonowanego jest kwota czynszu - otrzymana lub postawiona do ich dyspozycji - pomniejszona o podatek od towarów i usÅ‚ug, jeżeli z tytuÅ‚u najmu podlegajÄ… oni opodatkowaniu tym podatkiem.

Do przychodów w takim przypadku nie można zaliczyć:

-  Kwot pobranych kaucji

-  Kwot stanowiÄ…cych równowartość wydatków zwiÄ…zanych z przedmiotem najmu, jeÅ›li wydatki te zgodnie z umowÄ… ponoszÄ… najemcy

 

Podatnicy uzyskujÄ…cy przychody z najmu opodatkowane ryczaÅ‚tem nie mogÄ… pomniejszać tych przychodów o koszty poniesione w celu ich uzyskania. Jednak zgodnie z art. 11 i art. 12 ust. 2 ustawy o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym, mogÄ… odliczyć od przychodów miÄ™dzy innymi wydatki poniesione w roku podatkowym na opÅ‚acenie skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne czy straty z tego samego źródÅ‚a przychodów poniesione w poprzednich latach podatkowych. Podatnik osiÄ…gajÄ…cy przychody z najmu ma obowiÄ…zek dokumentować wysokość osiÄ…ganych przychodów i wydatków uprawniajÄ…cych do odliczeÅ„. Przepisy nie okreÅ›lajÄ… sposobu prowadzenia tej dokumentacji.

RyczaÅ‚t należy wpÅ‚acać na konto urzÄ™du skarbowego w terminie do 20. dnia nastÄ™pnego miesiÄ…ca lub do 20. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po kwartale, za który opÅ‚aca siÄ™ podatek.  Natomiast ryczaÅ‚t za ostatni miesiÄ…c lub kwartaÅ‚ roku wpÅ‚aca siÄ™ w terminie zÅ‚ożenia zeznania PIT-28, czyli do 31 stycznia.

 

Ważne!

 

Termin złożenia zeznania PIT-28 za rok 2013 upływa 31 stycznia 2014 r.

 

Opodatkowanie według skali podatkowej

 

Obliczanie podatku dochodowego przy zastosowaniu skali podatkowej jest podstawowÄ… formÄ… opodatkowania i nie wymaga skÅ‚adania oÅ›wiadczenia o swoim wyborze w urzÄ™dzie skarbowym. Zgodnie z ustawa-z-dnia-26071991-r-o-podatku-dochodowym-od-osob,zn8q5uorc,1.html" target="_blank">art. 44 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik zobowiÄ…zany jest do comiesiÄ™cznego wpÅ‚acania zaliczek na podatek od dochodów osiÄ…ganych z najmu. WynajmujÄ…cy może pomniejszyć dochód miÄ™dzy innymi o odliczenia z tytuÅ‚u strat poniesionych w latach ubiegÅ‚ych z tego samego źródÅ‚a przychodu czy wydatków poniesionych w roku podatkowym na opÅ‚acenie skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy.

Podatnik ma obowiÄ…zek wpÅ‚acać zaliczki na podatek dochodowy poczÄ…wszy od miesiÄ…ca, w którym dochody z najmu narastajÄ…co od poczÄ…tku roku przekroczyÅ‚y 3.091 zÅ‚. Stosuje wtedy stawkÄ™ 18% aż do momentu, w którym dochody przekroczÄ… kwotÄ™ 85.528 zÅ‚. Po przekroczeniu tej wartoÅ›ci podatnik ma obowiÄ…zek obliczać zaliczkÄ™ wedÅ‚ug stawki podatkowej 32%. Zaliczki pomniejsza siÄ™ o opÅ‚acone w roku podatkowym skÅ‚adki na ubezpieczenie zdrowotne - nie wiÄ™cej jednak niż 7,75% podstawy wymiaru tych skÅ‚adek.

Podatnik stosujÄ…cy opodatkowanie wedÅ‚ug skali podatkowej wpÅ‚aca zaliczki za okresy miesiÄ™czne. Nie ma możliwoÅ›ci dokonywać tych wpÅ‚at kwartalnie. Zaliczki wpÅ‚aca siÄ™ do 20. dnia każdego nastÄ™pnego miesiÄ…ca. Dotyczy to także grudnia - zaliczkÄ™ za ten miesiÄ…c należy opÅ‚acić do 20 stycznia. JeÅ›li natomiast podatnik do tego terminu zÅ‚oży zeznanie PIT-36 i zapÅ‚aci wynikajÄ…cy z niego podatek, zgodnie z art. 44 ust. 6 updof nie musi uiszczać zaliczki za grudzieÅ„.

 

Ważne!

 

Termin złożenia zeznania PIT-36 za rok 2013 upływa 30 kwietnia 2014 r.

 

W zeznaniu PIT-36 dochody z najmu rozlicza się wraz dochodami z innych źródeł opodatkowanymi według skali podatkowej. W trakcie roku na podatniku nie ciążą żadne dodatkowe obowiązki deklaracyjne.

Podstawa opodatkowania. Przychodem z najmu jest kwota czynszu pÅ‚acona przez najemcÄ™ za korzystanie z oddanej mu do użytku rzeczy. W przypadku podatników podatku od towarów i usÅ‚ug - kwota czynszu pomniejszona o ten podatek. Przychód taki powstaje w momencie otrzymania czynszu lub postawienia należnoÅ›ci z tego tytuÅ‚u do dyspozycji wynajmujÄ…cych.

Do przychodów nie zalicza się:

-  Pobranej od najemców kaucji

-  OpÅ‚at eksploatacyjnych, wydatków na drobne napraw itp. ponoszonych zgodnie z umowÄ… przez najemców.

 Przychody można pomniejszyć o koszty poniesione w celu osiÄ…gniÄ™cia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródÅ‚a przychodów. WÅ›ród kosztów dotyczÄ…cych najmu można wymienić m.in.:

-  opÅ‚aty za dostawÄ™ mediów, np. energii  elektrycznej, gazu, wody

-  koszty obsÅ‚ugi prawnej oraz zwiÄ…zane z poszukiwaniem najemców 

-  wydatki na remont przedmiotu najmu i dostosowanie go do potrzeb najemcy

-  podatek od nieruchomoÅ›ci

-  skÅ‚adki na ubezpieczenie przedmiotu najmu

-  odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartoÅ›ci poczÄ…tkowej przedmiotu najmu

Do takich kosztów można zaliczyć także wydatki poniesione w trakcie poszukiwania najemcy. Należy jednak pamiętać, że zarówno przychody, jak i koszty powinny być odpowiednio udokumentowane.

Podstawą opodatkowania jest więc dochód, za który uznaje się nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania.

 

Opodatkowanie najmu u małżonków

 

Małżonkowie mający wspólność majątkową, którzy osiągają przychody z najmu, zasadniczo opłacają podatek od przypadającej każdemu z nich części (1/2) dochodu/przychodu osiąganego z tego tytułu. Mogą oni jednak zdecydować, że podatek będzie opłacało w całości tylko jedno z nich. Prawo do opłacania podatku tylko przez jedno z małżonków przysługuje niezależnie od tego, czy dochody z najmu opodatkowane są przy zastosowaniu skali podatkowej, czy w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Konieczne jest jednak złożenie oświadczenia o takim wyborze w terminie do 20 stycznia każdego roku.

 

Ważne!

Małżonkowie, którzy chcą, aby rozliczeń całości podatku od dochodów osiąganych z najmu w 2014 r. dokonywało tylko jedno z nich, muszą złożyć oświadczenie o swoim wyborze w terminie do 20 stycznia 2014.

 

Jeśli małżonkowie zaczną osiągać przychody z najmu w trakcie roku 2014 r., oświadczenie takie muszą złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęli pierwszy przychód.

W przeciwieństwie do oświadczeń o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu, oświadczenie, o którym mowa powyżej obowiązuje wyłącznie na dany rok podatkowy. Na początku każdego roku oświadczenie należy złożyć po raz kolejny, jeśli małżonkowie w dalszym ciągu chcą, aby podatek opłacało w całości jedno z nich. Na przykład małżonkowie, którzy złożyli oświadczenie na początku 2013 r., muszą je złożyć po raz kolejny do 20 stycznia 2014 r. Jeśli tego nie zrobią, podatek będą musieli opłacać solidarnie od ½ przychodów z najmu.

 

Uwaga!

Oświadczenie o wyborze opłacania podatku od przychodów z najmu w całości przez jednego z małżonków obowiązuje tylko na dany rok podatkowy.

Na poczÄ…tku nastÄ™pnego roku oÅ›wiadczenie należy zÅ‚ożyć po raz kolejny.  

W sytuacji, gdy niezÅ‚ożenie oÅ›wiadczenia zostanie wykryte po zakoÅ„czeniu roku podatkowego, a przez caÅ‚y ten rok podatek rozliczaÅ‚o tylko jedno z małżonków, konieczne jest dokonanie korekty zeznania podatkowego. Z reguÅ‚y nie jest to korzystne dla małżonków. JeÅ›li jedno z nich wybraÅ‚o ryczaÅ‚t, a drugie nie, to w tej sytuacji konieczne jest doliczenie poÅ‚owy dochodów z najmu do dochodów z innych źródeÅ‚, m.in. z pracy tego drugiego małżonka. Jeżeli jego dochody nie przekraczajÄ… górnej granicy skali podatkowej, to podatek bÄ™dzie obliczony wg stawki 18% a nie, jak przy ryczaÅ‚cie 8,5%. Gdyby okazaÅ‚o siÄ™, że dochody sÄ… wyższe, to bÄ™dzie zmuszony zapÅ‚acić podatek wg stawki 32%. Trzeba pamiÄ™tać, że jeÅ›li korekta jest sporzÄ…dzana po upÅ‚ywie terminu na zÅ‚ożenie zeznania to należy zapÅ‚acić również  odsetki od niezapÅ‚aconych zaliczek, a także odsetki od niedopÅ‚aty podatku wynikajÄ…cego z korekty zeznania.

Jak liczyć odsetki od zaliczek możesz przeczytać tu: Obliczamy odsetki od zaliczek 

 

W przypadku decyzji małżonków, że przychody z najmu będą opodatkowywać oddzielnie - od ½ przychodów - każde z małżonków może samo zdecydować, czy od swojej części przychodów będzie opłacać podatek w formie ryczałtu, czy według skali podatkowej.

W przypadku ustanowienia rozdzielnoÅ›ci majÄ…tkowej, podziaÅ‚u majÄ…tku wspólnego małżonków wskutek rozwodu lub orzeczonej przez sÄ…d separacji, wyrażony w oÅ›wiadczeniu wybór opodatkowania przez jednego z małżonków przestaje obowiÄ…zywać. ObowiÄ…zek podatkowy w takim przypadku bÄ™dzie ciążyÅ‚ na tym z małżonków, któremu sÄ…d przyznaÅ‚ prawo wÅ‚asnoÅ›ci do przedmiotu najmu. 

Należy również wspomnieć, iż opÅ‚acanie podatku dochodowego nie jest konieczne w przypadku dochodów osiÄ…ganych z wynajmu osobom bÄ™dÄ…cym na wypoczynku nie wiÄ™cej niż piÄ™ciu pokoi goÅ›cinnych w budynkach mieszkalnych poÅ‚ożonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Tego typu dochody korzystajÄ… bowiem ze zwolnienia z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 43 updof. Zwolnienie to ma zastosowanie zarówno do dochodów opodatkowanych przy zastosowaniu skali podatkowej, jak i w formie ryczaÅ‚tu, zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczaÅ‚towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiÄ…ganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Do podatnika należy wybór, która forma opodatkowania bÄ™dzie bardziej korzystna w jego sytuacji. Trzeb zwrócić  uwagÄ™, że przy wyborze ryczaÅ‚tu dla rozliczeÅ„ przychodów z najmu pÅ‚acimy podatek 8,5% od osiÄ…gniÄ™tego przychodu, a nie dochodu. Natomiast podatek wg skali podatkowej liczony jest od dochodu, czyli nadwyżki przychodów nad kosztami, wg stawki 18% lub 32%. Nie zawsze jest to jednak korzystne dla podatnika. PodstawÄ™ opodatkowania w tym przypadku stanowi suma caÅ‚oÅ›ci dochodów, także dochodów z pracy, umów cywilno-prawnych itp. i nie zawsze kumulacja wszystkich dochodów jest opÅ‚acalna dla podatnika. Jeżeli caÅ‚ość dochodów przekroczy kwotÄ™ 85.528zÅ‚ to podatek od nadwyżki bÄ™dzie liczony wg stawki 32%. 

Czytany 11607 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 kwiecień 2014 12:07

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy zÅ‚ożyć

    W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy zÅ‚ożyć za 2018 w 2019

    Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

  • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

    Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

  • Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

    W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. zÅ‚óż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.