czwartek, 19 grudzień 2013 08:59

Kilometrówka bez czynszu najmu samochodu

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów czynsz najmu samochodu osobowego użytkowanego na cele związane z działalnością gospodarczą można wliczać do kosztów uzyskania przychodów bez limitu związanego z faktycznym przebiegiem pojazdu.

Minister tłumaczy, że czynsz najmu nie może być zakwalifikowany do wydatków poniesionych na użytkowanie samochodu, w związku z czym należy go wliczać do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Podatnik najmujący samochód dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej ma prawo do wliczania czynszu takiego najmu do kosztów uzyskania przychodu. Jednak zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków poniesionych na użytkowanie samochodu nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Do tej pory organy podatkowe często uznawały, że czynsz najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej można wliczyć w koszty uzyskania przychodów do wysokości limitów określonych wspomnianymi przepisami. Aby ustalić wartość wydatków do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów, podatnicy muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Jednak interpretacje indywidualne organów skarbowych były niejednolite. W ostatnim czasie w orzecznictwie sądowym coraz częściej pojawiały się stwierdzenia, iż wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej nie są ograniczone opisanym wyżej limitem. Limit ten związany jest bowiem z kosztami użytkowania samochodu osobowego - posługiwania się nim, wykorzystywania go itd. Do kosztów tych zaliczyć należy różne wydatki eksploatacyjne. Do tego typu wydatków nie można zaliczyć czynszu najmu samochodu, ponieważ jest on związany z samym uzyskaniem tytułu prawnego do użytkowania, a nie jego eksploatacją.

Warto również odwołać się do przepisu z art. 23 ust. 7 ustawy o PIT i art. 16 ust. 5 ustawy o CIT, który wymienia dane, jakie powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu. Są to: imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby używającej samochodu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy, liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu oraz dane i podpis podatnika (pracodawcy). Katalog tych danych odnosi się wyłącznie do wydatków dotyczących eksploatacji samochodów osobowych związanych z pojemnością silnika i ilością przejechanych kilometrów.

Powyższych argumentów użyÅ‚  Minister Finansów w interpretacji ogólnej wydanej 8 listopada 2013 r. (Nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005) w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. W wyjaÅ›nieniu Minister odwoÅ‚aÅ‚ siÄ™ do orzecznictwa sÄ…dów administracyjnych i stwierdziÅ‚, że wydatki na czynsz najmu powinny być zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, okreÅ›lonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o CIT - czyli bez ograniczenia limitem kilometrów.

Uwaga!

Zgodnie z ogólną interpretacją Ministra Finansów, czynsz najmu samochodu osobowego używanego na potrzeby działalności gospodarczej można wliczać do kosztów uzyskania przychodu bez limitów związanych z ilością przejechanych kilometrów.

Czytany 6711 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 styczeń 2014 20:01

Artykuły powiązane

  • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

    Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

  • Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r. Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r.

    Wkrótce skończy się możliwość zaliczania wydatków związanych z używaniem samochodu leasingowanego do kosztów podatkowych w pełnej kwocie. Większość przedsiębiorców będzie mogła ująć je w kosztach tylko w 75%. Zmienią się też zasady wliczania w koszty opłat związanych z leasingowaniem samochodów. Sprawdź, jakie zmiany rząd przygotował polskim leasingobiorcom od 1 stycznia 2019 r.

  • Koszty dotyczÄ…ce samochodu osobowego w 2019 r. Koszty dotyczÄ…ce samochodu osobowego w 2019 r.

    Wyższy limit odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej samochodu osobowego będzie obowiązywał już od początku 2019 r. Wprowadzone jednak zostaną inne, mniej korzystne zmiany. Od nowego roku większość podatników nie będzie już mogła w całości zaliczać do kosztów podatkowych wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego – możliwe będzie zaliczenie 75% wydatków. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w ustawach PIT i CIT w 2019 r.

  • Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe

    Åšredni kurs euro ogÅ‚oszony przez NBP na pierwszy dzieÅ„ roboczy października decyduje o limitach m.in. dla ryczaÅ‚tu ewidencjonowanego, zachowania statusu maÅ‚ego podatnika czy prowadzenia ksiÄ…g rachunkowych. Znamy już limity na 2017 rok. Sprawdź, z jakich preferencyjnych rozwiÄ…zaÅ„ bÄ™dziesz mógÅ‚ korzystać od 1 stycznia 2017 r. Dowiedz siÄ™ też, jakie zmiany w przepisach dotyczÄ…cych limitów przygotowaÅ‚ ustawodawca.  

  • OÅ›wiadczenie o wyborze sposobu opÅ‚acania zaliczek na PIT i CIT w 2016 r. do 22.02.2016 OÅ›wiadczenie o wyborze sposobu opÅ‚acania zaliczek na PIT i CIT w 2016 r. do 22.02.2016

    Na początku każdego roku podatnicy PIT i CIT mają prawo do zmiany formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wymaga to jednak terminowego złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego, a w niektórych wypadkach także spełnienia dodatkowych wymogów. Sprawdź, kto w 2016 r. może opłacać zaliczki za okresy kwartalne lub w formie uproszczonej i jakich formalności należy dopełnić.