wtorek, 07 styczeń 2014 19:46

Nowa wersja Płatnika 9.01.001A dla rozliczeń ZUS od 1 stycznia 2014

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Zmiany wprowadzone w programie Płatnik wykorzystywanym do rozliczeń z ZUS przyczynią się do sprawniejszego i bezbłędnego sporządzania deklaracji. Pierwszy etap zmian dotyczy m. in. nowych kodów tytułów ubezpieczenia oraz kodów świadczeń/przerw. Płatnicy, którzy w dokumentach rozliczeniowych za grudzień 2013 r. mają nowe kody, deklarację za ten miesiąc muszą sporządzić i wysłać już z nowej wersji programu Płatnik 9.01.001A.

Zmodyfikowana wersja programu Płatnik 9.01.001A obowiązuje już od 1 stycznia 2014 r. Nowe funkcje będą jednak udostępniane etapami. Te, które obowiązują od nowego roku, zostały wprowadzone między innymi w związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 września 2013 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń … (Dz. U. z 2013 r. poz. 1101).    

W pierwszym etapie rozszerzeniu uległ zakres źródeł finansowania składek w dokumentach rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RZA. Udostępnione zostały nowe i zmienione kody tytułu ubezpieczenia oraz świadczenia/przerwy w opłacaniu składek. Zmiany te w głównej mierze dotyczą urlopów macierzyńskich i wychowawczych. Należy pamiętać, iż jeśli w dokumentach rozliczeniowych za grudzień 2013 r. pojawiły się nowe kody, deklarację za ten miesiąc należy wysłać już z nowej wersji programu Płatnik.

Ważne!

Jeśli w dokumentach rozliczeniowych za grudzień 2013 pojawiły się nowe kody, deklarację należy sporządzić i wysłać z nowej wersji programu Płatnik 9.01.001A do 15 stycznia 2014 roku.

Od 1 stycznia 2014 r. wprowadzono też zmiany ułatwiające pracę płatnika z programem. Nowy Płatnik 9.01.001A pobiera z ZUS wszystkie dane potrzebne do prawidłowych wyliczeń - automatycznie weryfikuje i aktualizuje komponenty niezbędne do wykonywania prawidłowej weryfikacji dokumentów ubezpieczeniowych.

Zmiany, które zostaną wprowadzone na drugim etapie, będą miały związek między innymi ze zwiększeniem bezpieczeństwa danych. Wprowadzony zostanie również system podpowiedzi podczas wypełnienia dokumentów - program będzie m.in. przypominał o konieczności wyrejestrowania członków rodzin w przypadku wyrejestrowania pracownika. Praca z programem Płatnik będzie też sprawniejsza i mniej omyłkowa dzięki systemowi tworzącemu dokumenty na podstawie danych z ZUS.

Płyty CD z nową wersją programu Płatnik można odebrać w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one dostępne już od 23 grudnia 2013 r.

Płatnik to darmowy program ułatwiający płatnikom składek na ubezpieczenie społeczne przygotowywanie, transmisję oraz wydruk dokumentów do ZUS. Osoby korzystające z programu zintegrowanego Płatnik - Przekaz Elektroniczny od wersji 5.x:, mogą przesyłać dokumenty ubezpieczeniowe i odbierać potwierdzenia drogą elektroniczną. Program ten umożliwia między innymi sporządzanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, import danych z systemów kadrowo-płacowych, przesyłanie dokumentów ubezpieczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych itp.

Dowiedz się więcej o nowej wersji programu Płatnik

Czytany 14858 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 styczeń 2014 15:34

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.