piątek, 09 listopad 2018 07:12

E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od 2016 r. Z czasem to wygodne i szybkie rozwiązanie zyskało na popularności – lekarze wystawiają obecnie około 50% e-zwolnień. Obowiązek założenia profilu na PUE ZUS w celu pobierania zwolnień w formie elektronicznej część podmiotów objął już w 2015 r. Dotyczyło to podatników zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych drogą elektroniczną, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

Docelowo e-zwolnienia miały stać się obowiązkowe dla wszystkich. Ze względu jednak na nieprzygotowanie pracodawców i gabinetów lekarskich, termin wprowadzenia nowego wymogu dwukrotnie przekładano. Ostatecznie jednak obowiązek stosowania e-zwolnień przez wszystkie podmioty wejdzie w życie 1 grudnia 2018 r.

 

E-zwolnienia – ułatwienie dla pracodawców i lekarzy

Zarówno lekarze, jak i płatnicy składek muszą do końca listopada 2018 r. założyć profil na platformie PUE ZUS. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie ZLA wystawiane będą wyłącznie w formie elektronicznej. Dla lekarza będzie to spore ułatwienie i oszczędność czasu – wystarczy bowiem, iż wpisze on numer PESEL pacjenta, a system uzupełni pozostałe dane. Pozostanie tylko weryfikacja ich poprawności, ewentualnie wybranie miejsca zamieszkania z dostępnej listy.

E-zwolnienie automatycznie trafia do ZUS, skąd najpóźniej następnego dnia roboczego zostaje wysłane do płatnika składek. Pacjent nie ma więc obowiązku dostarczać go pracodawcy w ciągu 7 dni. To duże ułatwienie dla pracowników, którzy często musieli jechać do firmy chorzy lub z chorym dzieckiem, tylko aby dostarczyć dokument.

Pracodawca szybko dowiaduje się o zwolnieniu wystawionym dla swojego pracownika. Przy czym nie uzyskuje on informacji o numerze statystycznym choroby.

 

Lekarze nie będą już mieli obowiązku przechowywania wystawionych zwolnień przez 3 lata. Co więcej, od 23 października 2018 r. zwolnienie w mieniu lekarza mogą wystawić pielęgniarka, sekretarka medyczna czy ratownik medyczny. Przy czym o samym fakcie wystawienia zwolnienia decyduje lekarz – asystent ułatwia mu jedynie techniczne wykonanie czynności.

 

Ważne!

Do końca listopada 2018 r. wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek muszą założyć profile na PUE ZUS. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia lekarskie wystawiać można wyłącznie w formie elektronicznej.

 

Rząd zainwestuje w e-zwolnienia

Wprowadzenie e-zwolnienia i e-recepty to krok Ministerstwa Zdrowia do informatyzacji całego systemu ochrony zdrowia. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, elektroniczny obieg dokumentów jest nie do uniknięcia w krajach rozwiniętych. Resort planuje przeznaczenie 50 mln zł na wdrożenie nowego rozwiązania w środowisku medycznym – zakup oprogramowania, sprzętu komputerowego, a także przeprowadzenie szkoleń dla lekarzy POZ. To szczególnie istotne w małych miejscowościach, gdzie wciąż praktykowane są bardzo tradycyjne rozwiązania.

 

E-zwolnienia to mniej obowiązków dla firm

Polscy przedsiębiorcy już nie pierwszy raz muszą zmierzyć się z cyfryzacją pewnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie przedsiębiorstwa muszą m.in. prowadzić ewidencje VAT wyłącznie w formie elektronicznej i wysyłać każdego miesiąca pliki JPK_VAT. Odbieranie zwolnień lekarskich w formie dokumentów e-ZLA nie powinno być więc dla nich dużym utrudnieniem.

Płatnik składek nie będzie już miał obowiązku przekazywania zwolnień lekarskich do ZUS. W przypadku, gdy to ZUS jest zobowiązany do wypłacania pracownikowi zasiłku, płatnik przekazuje do ZUS zaświadczenie Z-3 wraz z niezbędnymi dokumentami – to również może wykonać drogą elektroniczną przez system PUE ZUS. Zaświadczenie takie traktowane jest jednocześnie jako wniosek pracownika o zasiłek – nie musi on już składać wniosku w ZUS.

 

Zmiany te pozwolą też na szybszą weryfikację zasadności zwolnienia lekarskiego wystawionego pracownikowi. Wystarczy złożyć przez PUE ZUS wniosek o kontrolę prawidłowości zwolnienia – system automatycznie uzupełni go danymi i przekaże do ZUS.

Płatnik składek ma w systemie PUE ZUS podgląd wszystkich wystawionych swoim pracownikom e-zwolnień. Może je eksportować i zapisać na komputerze lub nośniku zewnętrznym. Powiadomienia o otrzymaniu e-zwolnienia można też otrzymywać SMS-em lub mailem – wystarczy odznaczyć odpowiednią rubrykę w ustawieniach PUE ZUS.

 

Więcej: E-zwolnienia i profil PUE ZUS w praktyce - Poradnik

Czytany 732 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 27 listopad 2018 13:17

Artykuły powiązane

 • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

  Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

 • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

  Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

 • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

  Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.

 • Ulga na start 2018_Jaki kod ubezpieczenia ZUS w Płatniku Ulga na start 2018_Jaki kod ubezpieczenia ZUS w Płatniku

  Nowi przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS przez okres 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności. Obowiązkowa będzie dla nich jedynie składka zdrowotna. Sprawdź, jakie zmiany wprowadziła Ustawa Prawo Przedsiębiorców, kto może skorzystać z ulgi na start i jaki kod ZUS podać w druku ZUS ZZA. Dowiedz się też, jak przedłużyć okres obowiązywania ulgi nawet do 7 miesięcy. 

 • ZUS 2018: Wszystkie składki zapłacimy jednym przelewem na rachunek w ZUS ZUS 2018: Wszystkie składki zapłacimy jednym przelewem na rachunek w ZUS

  Oszczędzony czas, niższe koszty i mniej błędów – takie korzyści mają przynieść płatnikom indywidualne rachunki składkowe. Wszystkie składki będzie się opłacać jednym przelewem, bez podawania danych identyfikacyjnych. Sprawdź, jak od 2018 r. będzie wyglądało dokonywanie wpłat do ZUS, dlaczego tak ważne jest uaktualnienie danych adresowych i jak te zmiany wpłyną na rozliczanie składek osób posiadających zaległości w ZUS.