Dnia 1 stycznia 2014 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.
Spółki komandytowo-akcyjne
Spółki komandytowo-akcyjne od 1 stycznia 2014 r. zobowiązane są opłacać zaliczki na podatek dochodowy oraz składać zeznania roczne. Wspólnicy spółki nie są jednak opodatkowani na bieżąco z tytułu prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Zgodnie z nowymi przepisami, akcjonariusz i komplementariusz są opodatkowani od przychodu faktycznie uzyskanego przez nich z tytułu udziału w zysku takiej spółki.
Spółki, które powstały po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy zmieniającej, a ich rok obrotowy nie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, miały obowiązek do 31 grudnia 2013 r. zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdania finansowe. Podobnie w przypadku spółek, które po 14 dniu od dnia ogłoszenia ustawy zmieniającej dokonały zmiany roku obrotowego. Nowy rok obrotowy dla tych spółek zaczął się 1 stycznia 2014 r. i będzie trwać do końca przyjętego roku obrotowego.
Transakcje sekurytyzacyjne
Nowelizacja ustawy o CIT zmienia sposób ustalania momentu powstania przychodów ze zbycia wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek) funduszowi sekurytyzacyjnemu albo towarzystwu funduszy inwestycyjnych tworzącemu fundusz sekuryzacyjny. Przychód ten od 1 stycznia 2014 r. powstaje w dniu wymagalności rat kapitałowych wierzytelności. Jeśli przed tym dniem zostanie dokonana zapłata - w dniu zapłaty.
Na mocy nowelizacji ustawy banki otrzymały prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot uzyskanych ze zbycia wierzytelności z tytułu kredytów (pożyczek) objętych umową o subpartycypację, które zostały zwrócone funduszowi sekurytyzacyjnemu albo towarzystwu funduszy inwestycyjnych tworzącemu fundusz sekurytyzacyjny. Prawo to będzie przysługiwało w przypadku nierozpoznania przez bank przychodu i niezaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kapitału kredytu lub pożyczki.
Od 1 stycznia 2013 roku przychodem jest również kwota uzyskana z tytułu zbycia praw do strumienia pieniędzy - w części, która odpowiada udziałowi, jaki stanowi wymagalna lub zapłacona rata kapitałowa w kwocie będącej sumą rat kapitałowych wierzytelności z tytułu kapitałowej części kredytów lub pożyczek, które zostały objęte umową o subpartycypację.
Zbycie praw majÄ…tkowych
Zmiany w ustawie o PIT dotyczą między innymi ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych. Kosztami takimi od 1 stycznia 2014 r. są wydatki poniesione przez spadkodawcę na ich nabycie (objęcie) z tytułu:
- odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych
- wykupu przez emitenta papierów wartościowych albo odkupienia (umorzenia) tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych
- zwrotu wkładów albo udziałów w spółdzielni nabytych w drodze spadku
Od 1 stycznia 2014 r. wolny od podatku dochodowego jest dochód ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej, papierów wartościowych oraz tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych otrzymanych w drodze darowizny. Dochody takie są wolne od podatku dochodowego w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
Przeczytaj w poradniku jaką formę opodatkowania wybrać: Formy opodatkowania PIT w 2014 r.