Duża część przepisów zawartych w nowym rozporządzeniu to powielenie dotychczasowych regulacji zawartych w rozporządzeniu z 4 kwietnia 2011 r., również zwolnienie dla dostawy samochodów osobowych.
Do 31 grudnia 2013 r. zwolnienie z VAT dostawy samochodów osobowych przysługiwało na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, nr 73, poz. 392). Przepis ten dotyczył dostawy samochodów traktowanych jako towary używane wg art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, który obowiązywał do 31 grudnia 2013 r. Na jego podstawie sprzedaż dokonywana przez podatników (również przekazanie na cele osobiste podatnika), którym przysługiwało prawo do odliczenia 50% lub 60% podatku VAT przy zakupie (nie więcej niż odpowiednio 5.000 i 6.000 zł) korzystała ze zwolnienia z VAT.
Obawialiśmy się, że skoro z ustawy usunięto przepis dotyczący zwolnienia dla sprzedaży towarów używanych, które dotyczyło również samochodów osobowych, to zwolnienie z rozporządzenia również nie będzie kontynuowane.
WAŻNE!
Ustawodawca przedłużył jednak, ku uciesze podatników, zwolnienie dla dostawy samochodów osobowych, co do których przysługiwało częściowe odliczenie VAT, i to niezależnie od okresu ich używania przez podatnika.
Przepis zawarty jest w § 3 ust. 1 pkt 20 Rozporządzenia MF z dnia 20.12.2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług ... :
§ 3. 1. Zwalnia się od podatku: (…)
20) dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku:
a) określonej w fakturze lub
b) wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub
c) należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
- nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.
WAŻNE!
Dostawa to nie tylko sprzedaż, ale także, wg art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne przekazanie np. przekazanie samochodu na cele osobiste podatnika, tj. wycofanie z działalności.
Zwolnienie dotyczy zatem, nie tylko sprzedaży samochodu osobowego, ale również przekazania na cele osobiste podatnika samochodu, co do którego przysługiwało prawo do odliczenia 50% lub 60% podatku naliczonego od zakupu (nie więcej niż odpowiednio 5.000 i 6.000 zł). Nie musimy od 01.01.2014 r. czekać 6 miesięcy aby wycofać samochód z działalności korzystając ze zwolnienia z VAT, tak jak to było do końca 2013 roku.
Nowe rozporzÄ…dzenie nadal utrzymuje zwolnienie dla np.:
- dostaw niektórych towarów dokonywanych przez organizacje pożytku publicznego (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia), po spełnieniu określonych warunków
- dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia)
- usług zarządzania nieruchomościami (§ 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia)
- usług w zakresie opieki medycznej określone w § 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia.
Ważny dla większości przedsiębiorców przepis o zwolnieniu z VAT dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów traktowanych przez przepisy podatkowe jako osobowe został utrzymany i to bez względu na okres używania przez podatnika (do końca 2013 r. dotyczył samochodów używanych przez podatnika przez co najmniej pół roku).
Sprawdź, co się zmieni w opodatkowaniu sprzedaży od 1 kwietnia 2014!