sobota, 11 styczeń 2014 16:27

Zwolnienie z VAT przy sprzedaży samochodów osobowych w 2014 r.

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

OdliczyÅ‚eÅ› 50% lub 60% VAT przy zakupie auta, sprawdź czy w 2014 roku sprzedasz go bez VAT. Opublikowane 31 grudnia 2013 RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 20.12.2013 r. w sprawie zwolnieÅ„ od podatku od towarów i usÅ‚ug oraz warunków stosowania tych zwolnieÅ„ (Dz. U. z 2013 r. poz. 1722) zastÄ…piÅ‚o dotychczas obowiÄ…zujÄ…ce RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usÅ‚ug.

Duża część przepisów zawartych w nowym rozporządzeniu to powielenie dotychczasowych regulacji zawartych w rozporządzeniu z 4 kwietnia 2011 r., również zwolnienie dla dostawy samochodów osobowych.

Do 31 grudnia 2013 r. zwolnienie z VAT dostawy samochodów osobowych przysługiwało na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, nr 73, poz. 392). Przepis ten dotyczył dostawy samochodów traktowanych jako towary używane wg art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, który obowiązywał do 31 grudnia 2013 r. Na jego podstawie sprzedaż dokonywana przez podatników (również przekazanie na cele osobiste podatnika), którym przysługiwało prawo do odliczenia 50% lub 60% podatku VAT przy zakupie (nie więcej niż odpowiednio 5.000 i 6.000 zł) korzystała ze zwolnienia z VAT.

Obawialiśmy się, że skoro z ustawy usunięto przepis dotyczący zwolnienia dla sprzedaży towarów używanych, które dotyczyło również samochodów osobowych, to zwolnienie z rozporządzenia również nie będzie kontynuowane.

 

WAŻNE!

Ustawodawca przedłużył jednak, ku uciesze podatników, zwolnienie dla dostawy samochodów osobowych, co do których przysługiwało częściowe odliczenie VAT, i to niezależnie od okresu ich używania przez podatnika.

 

Przepis zawarty jest w § 3 ust. 1 pkt 20 RozporzÄ…dzenia MF z dnia 20.12.2013 r. w sprawie zwolnieÅ„ od podatku od towarów i usÅ‚ug ... :

§ 3. 1. Zwalnia się od podatku: (…)
20) dostawÄ™ samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysÅ‚ugiwaÅ‚o prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotÄ™ podatku naliczonego w wysokoÅ›ci 50% lub 60% kwoty podatku:
a) okreÅ›lonej w fakturze lub
b) wynikajÄ…cej z dokumentu celnego, z uwzglÄ™dnieniem kwot wynikajÄ…cych z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub
c) należnego z tytuÅ‚u wewnÄ…trzwspólnotowego nabycia towarów, lub
d) należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
 - nie wiÄ™cej jednak niż odpowiednio 5.000 zÅ‚ lub 6.000 zÅ‚.

 

WAŻNE!

Dostawa to nie tylko sprzedaż, ale także, wg art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne przekazanie np. przekazanie samochodu na cele osobiste podatnika, tj. wycofanie z działalności.

 

Zwolnienie dotyczy zatem, nie tylko sprzedaży samochodu osobowego, ale również przekazania na cele osobiste podatnika samochodu, co do którego przysÅ‚ugiwaÅ‚o prawo do odliczenia 50% lub 60% podatku naliczonego od zakupu (nie wiÄ™cej niż odpowiednio 5.000 i 6.000 zÅ‚). Nie musimy od 01.01.2014 r. czekać 6 miesiÄ™cy aby wycofać samochód z dziaÅ‚alnoÅ›ci korzystajÄ…c ze zwolnienia z VAT, tak jak to byÅ‚o do koÅ„ca 2013 roku.

 

Nowe rozporzÄ…dzenie nadal utrzymuje zwolnienie dla np.:

- dostaw niektórych towarów dokonywanych przez organizacje pożytku publicznego (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia), po spełnieniu określonych warunków
- dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia)

- usług zarządzania nieruchomościami (§ 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia)
- usług w zakresie opieki medycznej określone w § 3 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia.

 

Ważny dla wiÄ™kszoÅ›ci przedsiÄ™biorców przepis o zwolnieniu z VAT dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów traktowanych przez przepisy podatkowe jako osobowe zostaÅ‚ utrzymany i to bez wzglÄ™du na okres używania przez podatnika (do koÅ„ca  2013 r. dotyczyÅ‚ samochodów używanych przez podatnika przez co najmniej pół roku).

 

Sprawdź, co się zmieni w opodatkowaniu sprzedaży od 1 kwietnia 2014!

 

Czytany 13955 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 marzec 2014 13:22

Artykuły powiązane

  • Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r.

    Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

  • Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT

    Internetowa lub telefoniczna sprzedaż kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych; hurtowa i detaliczna dostawa części do samochodów i motocykli, usługi ściągania długów – te i inne czynności od 1 września 2019 r. muszą być obowiązkowo opodatkowane VAT. Sprawdź, czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów straciłeś prawo do zwolnienia z tego podatku.

  • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z VAT od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. Kto nie może korzystać ze zwolnienia z VAT od 1 wrzeÅ›nia 2019 r.

    Dla wielu drobnych przedsiębiorców zwolnienie z VAT to wiele korzyści – niższe koszty księgowe, mniej formalności, atrakcyjniejsza cena usług. Jednak nie każdy może z tej preferencji korzystać – nawet jeśli wartość jego sprzedaży nie przekroczyła ustawowego limitu. Od 1 września 2019 r. lista czynności pozbawiająca podatników prawa do zwolnienia z VAT stała się jeszcze dłuższa. Sprawdź, czy wciąż możesz z niego korzystać.

  • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

    Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

  • Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r. Koszty leasingu samochodu osobowego – zmiany od 2019 r.

    Wkrótce skończy się możliwość zaliczania wydatków związanych z używaniem samochodu leasingowanego do kosztów podatkowych w pełnej kwocie. Większość przedsiębiorców będzie mogła ująć je w kosztach tylko w 75%. Zmienią się też zasady wliczania w koszty opłat związanych z leasingowaniem samochodów. Sprawdź, jakie zmiany rząd przygotował polskim leasingobiorcom od 1 stycznia 2019 r.