sobota, 08 marzec 2014 17:39

Koniec zwolnienia z VAT dla sprzedaży samochodów od 01.04.2014 r.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Masz samochód osobowy, od którego odliczyÅ‚eÅ› 50 lub 60% podatku VAT? Tylko do 31.03.2014 r. sprzedasz go bez opodatkowania VATem. Ministerstwo Finansów po raz kolejny zmienia przepisy; o zmianie ustawy informowani byliÅ›my wczeÅ›niej, ale teraz dodatkowo zmianie ulegnie też  rozporzÄ…dzenie. Nowe przepisy majÄ… wejść w życie 01.04.2014 r. i dotyczÄ… zniesienia zwolnienia z VAT sprzedaży samochodów z częściowym odliczeniem VAT.

 

Sprzedaż samochodu, przy zakupie którego przysÅ‚ugiwaÅ‚o prawo do odliczenia podatku VAT nigdy nie korzystaÅ‚a ze zwolnienia z VAT. Od 1 stycznia 2014 podatnicy nie mogÄ… też sprzedać bez VAT samochodu, od którego nie mieli prawa do odliczenia podatku. MogÄ… natomiast skorzystać ze zwolnienia przy sprzedaży samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, jeÅ›li przy nabyciu mieli prawo do odliczenia 50% lub 60% kwoty VAT (nie wiÄ™cej niż 5.000 zÅ‚ lub odpowiednio 6.000 zÅ‚). Zwolnienie to przysÅ‚uguje na podstawie § 3 ust. 1 pkt 20 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnieÅ„ od podatku od towarów i usÅ‚ug oraz warunków stosowania tych zwolnieÅ„ (Dz. U. 2013 poz. 1722).

Ministerstwo zafundowaÅ‚o jednak podatnikom kolejnÄ… zmianÄ™. Od 1 kwietnia nie bÄ™dzie już można sprzedać samochodu bez opodatkowania VATem. Projekt nowego rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z 12 lutego 2014 r., który zmienić ma rozporzÄ…dzenie z 20.12.2013 r. w sprawie m.in. zwolnieÅ„ z VAT, zakÅ‚ada uchylenie punktu 20 w § 3 ust. 1. WÅ‚aÅ›nie ten przepis zwalniaÅ‚ sprzedaż samochodów z VAT.

Oczywiście, jak większość zmian, również i ta jest konieczna w celu dostosowania polskich przepisów do przepisów unijnych; tak czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Wg uzasadnienia, w miejsce zwolnienia przy sprzedaży, zmieniana z dniem 01.04.2014 r.  ustawa o VAT, da możliwość skorygowania podatku VAT nieodliczonego przy zakupie. Tzw. system korekt podatku naliczonego ma być stosowany np. w przypadku, gdy podatnik zakupi samochód o wartoÅ›ci poczÄ…tkowej pow. 15.000 zÅ‚ z częściowym odliczeniem VAT i dokona jego sprzedaży opodatkowujÄ…c  VATem w ciÄ…gu 60 miesiÄ™cy. Przewiduje siÄ™, że dla samochodów o wartoÅ›ci poczÄ…tkowej do 15.000 zÅ‚ okresem korekty bÄ™dzie 12, a nie 60 miesiÄ™cy. Korekta przy sprzedaży ma dotyczyć podatku, który nie zostaÅ‚ odliczony przy zakupie, proporcjonalnie do pozostaÅ‚ego okresu korekty. Zmiany sÄ… zawarte w ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug oraz niektórych innych ustaw, którÄ… Sejm uchwaliÅ‚ 07.02.2014 r., Senat przyjÄ…Å‚ bez poprawek, ale Prezydent jeszcze nie podpisaÅ‚.

 

Pamiętaj

JeÅ›li zamierzasz sprzedać samochód, od którego odliczyÅ‚eÅ› VAT w części, zrób to do koÅ„ca marca; od 01.04.2014 r. nie bÄ™dziesz mógÅ‚  sprzedać go bez VATu!

 

Więcej o samochodach w 2014 r.

Czytany 9857 razy Ostatnio zmieniany piÄ…tek, 14 marzec 2014 22:31

Artykuły powiązane

  • BÅ‚Ä™dna stawka VAT na paragonie – co robić? BÅ‚Ä™dna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie? Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Jak skorygować sprzedaż zarejestrowanÄ… na kasie fiskalnej? Jak skorygować sprzedaż zarejestrowanÄ… na kasie fiskalnej?

    Kasa fiskalna nie ma funkcji korekty zaewidencjonowanej wcześniej sprzedaży. Konieczne jest prowadzenie odrębnych ewidencji zwrotów i reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Sprawdź, jak powinna wyglądać taka dokumentacja i co zrobić, gdy wymagana korekta nie wpisuje się w żaden schemat określony przez ustawodawcę.

  • Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r.

    Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

  • Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT Kto od 1.09.2019 nie może korzystać ze zwolnienia z VAT

    Internetowa lub telefoniczna sprzedaż kosmetyków, komputerów, urządzeń elektrycznych; hurtowa i detaliczna dostawa części do samochodów i motocykli, usługi ściągania długów – te i inne czynności od 1 września 2019 r. muszą być obowiązkowo opodatkowane VAT. Sprawdź, czy wraz z wejściem w życie nowych przepisów straciłeś prawo do zwolnienia z tego podatku.