poniedziałek, 13 styczeń 2014 10:29

Przychód z najmu - oświadczenie małżonków do 20 stycznia 2014 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W przeciwieństwie do wyboru formy opodatkowania dochodów z najmu, wybór opodatkowania całości tych przychodów przez jednego z małżonków obowiązuje tylko w danym roku podatkowym. Na początku nowego roku ponownie należy złożyć odpowiednie oświadczenie. W przypadku opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego w 2014 r. czas na dopełnienie tej formalności małżonkowie mają tylko do 20 stycznia.

Podatnik osiągający przychody z najmu oświadczenie o wyborze formy opodatkowania składa tylko raz. Do wyboru ma opodatkowanie przy zastosowaniu skali podatkowej lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Złożenie oświadczenia w terminie do 20 stycznia konieczne jest w przypadku zmiany formy opodatkowania. Jeśli jednak podatnik w nowym roku podatkowym stosuje tę samą formę opodatkowania, co w latach poprzednich, nie ma potrzeby składania ponownego oświadczenia.

Małżonkowie, którzy osiągają przychody  z najmu składnika majątkowego stanowiącego ich wspólność majątkową (najczęściej są to lokale), rozliczają podatek indywidualnie od przypadającej im części przychodu. U każdego z małżonków powstaje przychód w wysokości ½ całości przychodu osiągniętego z tego tytułu.

Jeśli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, mogą oni zadecydować o opłacaniu podatku tylko przez jednego z nich. Mają taką możliwość niezależnie od tego, czy przychody z najmu opodatkowane są przy zastosowaniu skali podatkowej, czy w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W takim przypadku małżonkowie muszą złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o rozliczaniu podatku tylko przez jednego z nich. Istotne jest, iż takie oświadczenie obowiązuje tylko na dany rok podatkowy. Po jego upływie konieczne jest złożenie oświadczenia po raz kolejny.

Pamiętaj!

Wybór sposobu opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków obowiązuje przez cały rok podatkowy. Na początku nowego roku oświadczenie należy złożyć po raz kolejny.

Niezależnie od formy opodatkowania w 2014 r. (podatek dochodowy według skali lub ryczałt ewidencjonowany liczony od przychodu) oświadczenie należy złożyć w terminie do 20 stycznia 2014 r.

Uwaga!

Małżonkowie opłacający podatek z najmu niezależnie od formy opodatkowania, którzy chcą, aby rozliczeń całości przychodów z tego tytułu dokonywało tylko jedno z nich, czas na złożenie oświadczenia mają do 20 stycznia 2014 r.

 

Czytaj w naszym poradniku: Opodatkowanie przychodów z najmu w 2014 r.

 

Czytany 6506 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 styczeń 2014 17:11

Artykuły powiązane

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.

 • Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019 Zeznanie roczne PIT-28; kiedy złożyć za 2018 w 2019

  Podatnicy, którzy w 2018 r. osiągali przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, do końca stycznia 2019 r. muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w tym zakresie – dotyczą one m.in. nowej stawki ryczałtu 12,5% dla przychodów z najmu. Dowiedz się też, kto musi złożyć zeznanie na nowym formularzu PIT-28S i jakie zmiany szykuje ustawodawca na przyszły rok. Pobierz również aktualny druk PIT-28/PIT-28S i inne formularze zeznań podatkowych.

 • Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r. Rozliczenia roczne PIT za 2017 r. w 2018 r.

  Rozpoczął się sezon wypełniania i składania zeznań rocznych PIT za 2017 r. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć się w 2018 r., do kiedy złożyć odpowiedni formularz i w jakiej formie to zrobić – tradycyjnie czy elektronicznie. Pamiętaj przy tym o zmianach, jakie w 2018 r. musisz uwzględnić przy obliczaniu podatku – mają one związek m.in. z nowymi zasadami stosowania kwoty wolnej od podatku dochodowego.

 • Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r. Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2017 r. w 2018 r.

  W 2017 r. osiągałeś przychody z najmu lub działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym? Masz obowiązek złożyć zeznanie roczne PIT-28. Sprawdź, do kiedy należy je przekazać do urzędu skarbowego, w jakim terminie wpłacić ryczałt za ostatni miesiąc lub kwartał 2017 r. i pobierz aktualny druk. Dowiedz się też, kto ma prawo do wyboru tej formy opodatkowania w 2018 r.

 • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

  Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.