czwartek, 16 styczeń 2014 11:44

Jak potwierdzić numer VAT UE w 2014 r.?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych transakcji od 1 stycznia 2014 r. potwierdzają numery VAT swoich kontrahentów unijnych według nowych przepisów. Mogą to zrobić między innymi poprzez system internetowy dostępny w języku polskim lub składając wniosek do Biura Informacji Podatkowej w Koninie.

Dnia 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady potwierdzania numerów identyfikacyjnych VAT podmiotów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Do 31 grudnia 2013 r. kwestię tę regulował art. 97 ust. 19 ustawy o VAT. W znowelizowanej ustawie przepis ten został uchylony, wprowadzono natomiast art. 97 ust. 20, na podstawie którego wydano dwa nowe rozporządzenia dotyczące potwierdzania numerów VAT UE:

  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 16.12.2013 r. w sprawie potwierdzania zidentyfikowania okreÅ›lonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnÄ…trzwspólnotowych na terytorium paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego innym niż terytorium kraju (Dz. U. z 2013 r., poz. 1662)
  • RozporzÄ…dzenie Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2013 r. w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej do celów dokonywania potwierdzenia zidentyfikowania okreÅ›lonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnÄ…trzwspólnotowych na terytorium paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informowania o braku takiego potwierdzenia

Zgodnie z ustawą o VAT, potwierdzeń zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonuje jednostka organizacyjna wyznaczona do tego przez Ministra Finansów. Od 1 stycznia 2014 r. jednostką taką jest Izba Skarbowa w Poznaniu.

Na podstawie ustawy i dwóch nowych rozporządzeń Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną na temat sposobu potwierdzania numerów VAT UE kontrahentów. Zgodnie z podanymi w niej wytycznymi, podatnicy mogą potwierdzić numer identyfikacyjny swojego kontrahenta unijnego na kilka sposobów:

  • KorzystajÄ…c ze strony http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ dostÄ™pnej w jÄ™zyku polskim. System pozwala sprawdzić poprawność i ważność numerów identyfikacyjnych kontrahentów unijnych. Podatnik otrzymuje informacjÄ™ wedÅ‚ug stanu na dzieÅ„, w którym odbywa siÄ™ weryfikacja.
  • SkÅ‚adajÄ…c wniosek do naczelnika wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du skarbowego.
  • SkÅ‚adajÄ…c wniosek do Biura Informacji Podatkowej w Koninie. DostÄ™pne sÄ… nastÄ™pujÄ…ce kanaÅ‚y skÅ‚adania wniosku:
    • Poczta tradycyjna: Biuro Wymiany Informacji Podatkowych Izby Skarbowej w Poznaniu, ul. PoznaÅ„ska 46, 62-510 Konin
    • Poczta elektroniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest wÅ‚Ä…czenie w przeglÄ…darce obsÅ‚ugi JavaScript.
    • Fax: (063) 632-401-989
    • Infolinia Krajowa Informacji Podatkowej: 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) (22) 330 03 30 (z telefonów komórkowych)

W tych przypadkach podatnik otrzymuje informację według stanu na dzień określony w złożonym wniosku o weryfikację.

Z wnioskiem o potwierdzenie numeru VAT UE kontrahenta może wystąpić zarówno podatnik, jak i osoba prawna nie będąca podatnikiem, która posiada interes prawny w uzyskaniu takiego potwierdzenia.

Czytany 20243 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2014 14:36

Artykuły powiązane

  • Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy? Faktura do paragonu dla nieVAT-owca – czy musi mieć nr NIP nabywcy?

    Od początku roku faktura dla podmiotu gospodarczego może być wystawiona tylko do paragonu, który zawiera numer NIP nabywcy. Czy dotyczy to wyłącznie transakcji z czynnymi podatnikami VAT, czy obejmuje też sprzedaż dla podatników zwolnionych z VAT? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r. Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r.

    Wystawiasz faktury do paragonów dla przedsiębiorców? Pamiętaj, że w 2020 r. możesz to zrobić tylko gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy! W przeciwnym razie grożą ci surowe kary. Sprawdź, jak traktować faktury wystawiane konsumentom i co zrobić z kasami bez funkcji wydruku numeru NIP nabywcy.

  • Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy? Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy?

    Nie wszystkie kasy mogą spełnić nowy warunek ustawodawcy. Nie wszystkie bowiem mają techniczną możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź, czy kasę można w jakiś sposób zaktualizować i czy konieczna jest wymiana starych modeli urządzeń.

  • Wystawianie faktur do paragonów – nowe zasady od 1 stycznia 2020 r. Wystawianie faktur do paragonów – nowe zasady od 1 stycznia 2020 r.

    Faktura do paragonu tylko z numerem NIP-nabywcy, a za niedostosowanie się do nowych reguł – surowe kary. Takie zmiany wkrótce zostaną wprowadzone w ustawie o VAT. Sprawdź, jak będą wyglądały nowe przepisy i czy odnoszą się one także do faktur wystawianych na rzecz konsumentów.