czwartek, 16 styczeń 2014 11:44

Jak potwierdzić numer VAT UE w 2014 r.?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych transakcji od 1 stycznia 2014 r. potwierdzają numery VAT swoich kontrahentów unijnych według nowych przepisów. Mogą to zrobić między innymi poprzez system internetowy dostępny w języku polskim lub składając wniosek do Biura Informacji Podatkowej w Koninie.

Dnia 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady potwierdzania numerów identyfikacyjnych VAT podmiotów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Do 31 grudnia 2013 r. kwestię tę regulował art. 97 ust. 19 ustawy o VAT. W znowelizowanej ustawie przepis ten został uchylony, wprowadzono natomiast art. 97 ust. 20, na podstawie którego wydano dwa nowe rozporządzenia dotyczące potwierdzania numerów VAT UE:

 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16.12.2013 r. w sprawie potwierdzania zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (Dz. U. z 2013 r., poz. 1662)
 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2013 r. w sprawie wyznaczenia jednostki organizacyjnej do celów dokonywania potwierdzenia zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju oraz informowania o braku takiego potwierdzenia

Zgodnie z ustawą o VAT, potwierdzeń zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonuje jednostka organizacyjna wyznaczona do tego przez Ministra Finansów. Od 1 stycznia 2014 r. jednostką taką jest Izba Skarbowa w Poznaniu.

Na podstawie ustawy i dwóch nowych rozporządzeń Ministerstwo Finansów opublikowało broszurę informacyjną na temat sposobu potwierdzania numerów VAT UE kontrahentów. Zgodnie z podanymi w niej wytycznymi, podatnicy mogą potwierdzić numer identyfikacyjny swojego kontrahenta unijnego na kilka sposobów:

 • Korzystając ze strony http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ dostępnej w języku polskim. System pozwala sprawdzić poprawność i ważność numerów identyfikacyjnych kontrahentów unijnych. Podatnik otrzymuje informację według stanu na dzień, w którym odbywa się weryfikacja.
 • Składając wniosek do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
 • Składając wniosek do Biura Informacji Podatkowej w Koninie. Dostępne są następujące kanały składania wniosku:
  • Poczta tradycyjna: Biuro Wymiany Informacji Podatkowych Izby Skarbowej w Poznaniu, ul. Poznańska 46, 62-510 Konin
  • Poczta elektroniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Fax: (063) 632-401-989
  • Infolinia Krajowa Informacji Podatkowej: 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych) (22) 330 03 30 (z telefonów komórkowych)

W tych przypadkach podatnik otrzymuje informację według stanu na dzień określony w złożonym wniosku o weryfikację.

Z wnioskiem o potwierdzenie numeru VAT UE kontrahenta może wystąpić zarówno podatnik, jak i osoba prawna nie będąca podatnikiem, która posiada interes prawny w uzyskaniu takiego potwierdzenia.

Czytany 16415 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2014 14:36

Artykuły powiązane

 • Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r. Faktura na podstawie paragonu – zasady wystawiania w 2020 r.

  Wystawiasz faktury do paragonów dla przedsiębiorców? Pamiętaj, że w 2020 r. możesz to zrobić tylko gdy paragon zawiera numer NIP nabywcy! W przeciwnym razie grożą ci surowe kary. Sprawdź, jak traktować faktury wystawiane konsumentom i co zrobić z kasami bez funkcji wydruku numeru NIP nabywcy.

 • Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy? Kasa bez NIP – czy trzeba wymieniać kasy bez opcji wydruku NIP nabywcy?

  Nie wszystkie kasy mogą spełnić nowy warunek ustawodawcy. Nie wszystkie bowiem mają techniczną możliwość wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie. Jak postępować w takiej sytuacji? Sprawdź, czy kasę można w jakiś sposób zaktualizować i czy konieczna jest wymiana starych modeli urządzeń.

 • Wystawianie faktur do paragonów – nowe zasady od 1 stycznia 2020 r. Wystawianie faktur do paragonów – nowe zasady od 1 stycznia 2020 r.

  Faktura do paragonu tylko z numerem NIP-nabywcy, a za niedostosowanie się do nowych reguł – surowe kary. Takie zmiany wkrótce zostaną wprowadzone w ustawie o VAT. Sprawdź, jak będą wyglądały nowe przepisy i czy odnoszą się one także do faktur wystawianych na rzecz konsumentów.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r.

  Ustawa nowelizacyjna została podpisana przez Prezydenta. Nowy warunek dla paragonów, do których ma zostać wystawiona faktura, wejdzie w życie od nowego roku. Sprawdź, jakie kary grożą za niedostosowanie się do zmienionych przepisów i co mają zrobić użytkownicy starszych kas fiskalnych.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r.

  Planowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego, nowe przepisy mają zapobiec nadużyciom przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej. Obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana jest faktura, ma zostać wprowadzony już od września 2019 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nowego wymogu ustawodawcy.