czwartek, 16 styczeń 2014 20:12

Kasy fiskalne 2014: Limit 20.000 zł nie dla wszystkich Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Rozpocząłeś sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w 2013 r.? Sprawdź, czy nie straciłeś prawa do zwolnienia z kas fiskalnych. Limit 20.000 zł obrotu nie dotyczy bowiem wszystkim - czym później rozpocząłeś tę sprzedaż, tym niższy przysługuje ci limit.

Ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej mogą korzystać podatnicy, których obroty netto ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym 20.000 zł. Należy jednak pamiętać, że dla większości podatników, którzy rozpoczęli tego typu sprzedaż w 2013 r. limit ten jest o wiele niższy.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382) podatnik, który rozpoczął sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w trakcie roku 2013, limit zwolnienia wylicza w proporcji do okresu prowadzenia tej sprzedaży. W praktyce oznacza to, iż limit dla większość podatników, którzy rozpoczęli tego typu sprzedaż po 31 grudnia 2012 r., wynosi mniej niż 20.000 zł.

Na przykład jeśli podatnik rozpoczął tę sprzedaż 1 grudnia 2013 r. i w miesiącu tym osiągnął z niej obrót wyższy niż 1698,63 zł netto, stracił prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej i musi wprowadzić to urządzenie do 1 marca 2014 r. Wielu innych podatników przestało spełniać warunki uprawniające do zwolnienia w listopadzie 2013 r. - tacy sprzedawcy muszą kupić i wprowadzić kasę do 1 lutego 2014 r.

Przekroczenie limitu nie jest jedynym obowiązkiem instalacji kasy. Są podatnicy, którzy muszą stosować kasę od pierwszej sprzedaży, ale są też tacy, dla których ustawodawca przewidział różnego rodzaju zwolnienia.

Sprawdź, czy nie jesteś wśród nich - zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się: jaki limit przysługiwał ci w 2013 r.

Jak straciłeś prawo do zwolnienia musisz wprowadzić kasę fiskalną: sprawdź jaka kasa będzie spełniać twoje potrzeby?

Czytany 11449 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 styczeń 2014 08:26

Artykuły powiązane

 • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

  Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 • Kasa fiskalna u mechanika w 2015 Kasa fiskalna u mechanika w 2015

  Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

 • Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany

  Przed nami kolejna fala zmian związanych z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Prawo do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku stracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz osoby świadczące usługi gastronomiczne.

  Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło już nas do stopniowego zawężania grona podatników mających prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Wielu przedsiębiorców wciąż ma żywo w pamięci rok 2013, w którym to z powodu obniżenia o połowę limitu do zwolnienia podmiotowego kasę fiskalną musiało zakupić kilkadziesiąt tysięcy polskich podatników. Prawo do zwolnienia straciło tak wiele osób, że u producentów wręcz zabrakło kas.

 • Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.? Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

  Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

 • Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r. Zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.

  Rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej zazwyczaj odbywa się jednoetapowo - klient przychodzi, kupuje towar lub korzysta z usługi, dostaje paragon i odchodzi. Czasem jednak podatnik stosujący w swej działalności kasę lub drukarkę fiskalną otrzymuje od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego zaliczkę bądź inną formę wcześniejszej wpłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub przyszłego świadczenia usługi. Taka sytuacja często ma miejsce w punktach usługowych, np. lokalach gastronomicznych, gdzie klient z dużym wyprzedzeniem rezerwuje termin przyjęcia weselnego czy innej imprezy. Zaliczki często przyjmują również podatnicy dokonujący dostaw towarów produkowanych na zamówienie. Niezależnie od tego, co sprzedaje podatnik, ma on pełne prawo do przyjęcia takiej przedpłaty od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego.