środa, 09 październik 2019 08:59

Wystawianie faktur do paragonów – nowe zasady od 1 stycznia 2020 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Faktura do paragonu tylko z numerem NIP-nabywcy, a za niedostosowanie się do nowych reguł – surowe kary. Takie zmiany wkrótce zostaną wprowadzone w ustawie o VAT. Sprawdź, jak będą wyglądały nowe przepisy i czy odnoszą się one także do faktur wystawianych na rzecz konsumentów.

Od 1 styczna 2020 r. będą obowiązywać nowe przepisy w zakresie wystawiania faktur do transakcji udokumentowanych paragonem fiskalnym. Długo zapowiadane zmiany mają zapobiec nadużyciom związanym z wystawianiem przedsiębiorcom faktur do cudzych paragonów, np. pozostawionych przez konsumentów na stacjach paliw czy zbieranych po rodzinie. W nowym stanie prawnym fakturę do paragonu będzie można wystawić wyłącznie w przypadku, gdy dokument ten zawiera nr NIP nabywcy.

Zmiana ta dotyczy wyłącznie paragonów z numerem NIP wystawianych dla przedsiębiorców. Jeśli chodzi o konsumentów, zasady się nie zmienią – będą oni mogli zażądać wystawienia imiennej faktury do każdego paragonu, np. przy zakupie elektroniki czy innego kosztownego sprzętu bądź towaru podlegającego gwarancji.

 

Wystawianie faktur do paragonów tylko z NIP-em nabywcy

Nowe przepisy nie utrudnią życia uczciwym przedsiębiorcom. Nie są też żadną rewolucją – jak podkreślało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizacyjnej, obowiązkiem nabywcy jest określenie swojego statusu już w momencie zakupu. Jeśli kupuje on towar lub korzysta z usługi jako konsument, nie może później zmienić zdania i być stroną transakcji jako przedsiębiorca.

Zgodnie z art. 106b ust. 5, który zostanie dodany do ustawy o VAT od 1 stycznia 2020 r., fakturę na rzecz podatnika podatku VAT można wystawić wyłącznie, jeśli paragon potwierdzający dokonanie transakcji zawiera numer NIP nabywcy. Jeśli kasa fiskalna sprzedawcy nie posiada technicznej możliwości wydruku NIP nabywcy na paragonie, sprzedawca wystawi takiemu podatnikowi od razu fakturę. W praktyce będzie to wymagało od nabywców określenia od razu przy zawieraniu transakcji, że biorą w niej udział jako przedsiębiorcy.

 

Kary za uchybienia

Niedostosowanie się do nowych regulacji będzie wiązało się z dotkliwymi sankcjami – muszą się z nimi liczyć obie strony transakcji. Na sprzedawcę, który wystawi fakturę do paragonu bez NIP-u nabywcy, organ podatkowy nałoży dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% podatku wykazanego na takiej fakturze. Z taką samą sankcją musi liczyć się nabywca, który fakturę do paragonu bez numeru NIP ujmie w ewidencji.

 

Paragon zawierający numer NIP nabywcy jest dla przedsiębiorcy pełnoprawnym dokumentem umożliwiającym odliczenie VAT i ujęcie jako zakup w kosztach firmy. Dotyczy to jednak wyłącznie paragonów, których kwota brutto zakupu nie przekracza 450 zł lub równowartości 100 euro.

 

Przepisy dotyczące wystawiania faktur do paragonów wyłącznie z numerem NIP nabywcy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

 

Czytaj też: Kasy fiskalne online dla mechaników - Warszawa

Czytany 149 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 październik 2019 09:38

Artykuły powiązane

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r.

  Ustawa nowelizacyjna została podpisana przez Prezydenta. Nowy warunek dla paragonów, do których ma zostać wystawiona faktura, wejdzie w życie od nowego roku. Sprawdź, jakie kary grożą za niedostosowanie się do zmienionych przepisów i co mają zrobić użytkownicy starszych kas fiskalnych.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r.

  Planowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego, nowe przepisy mają zapobiec nadużyciom przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej. Obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana jest faktura, ma zostać wprowadzony już od września 2019 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nowego wymogu ustawodawcy.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019? Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019?

  Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia, obecne przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej – tak Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu paragonu, do którego można wystawić fakturę dla podmiotu gospodarczego. Ten element to numer NIP nabywcy. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe regulacje i kiedy zaczną obowiązywać.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego

  Nabywca żąda wystawienia faktury do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej, ale nie ma paragonu – jak postępować w takim przypadku? Takie wątpliwości przedsiębiorców rozwiewają interpretacje indywidualne organów podatkowych oraz Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawdź, kiedy możesz wystawić fakturę, gdy twój nabywca zgubi paragon fiskalny.