środa, 15 styczeń 2014 00:00

Kasy fiskalne 2014: Zmiany w ustawie o VAT

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Jak wyliczać limit uprawniający do zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. - w kwocie brutto czy netto? Tę i inne kwestie precyzują nowe przepisy ustawy o VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2014 r.

Nowelizacja ustawy o VAT przyniosła także zmiany niektórych przepisów dotyczących kas i drukarek fiskalnych. Choć modyfikacje te są jedynie doprecyzowaniem już wcześniej istniejących regulacji, warto się z nimi zapoznać, ponieważ ich brzmienie ma wpływ m.in. na sposób obliczenia limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnień z obowiązku stosowania tych urządzeń.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. do ustawy dodano w art. 111 ust. 1a. Wskazuje on wprost, iż do obrotu wykazywanego w ewidencji sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie wlicza się kwot podatku należnego. Zgodnie z tą zasadą czynny podatnik VAT ustalając wysokość limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia z kas fiskalnych powinien przyjąć obrót netto, czyli bez VAT.

Niewielkim zmianom uległ także przepis art. 111 ust. 5 ustawy, który określa zasady dokonywania zwrotu części kwot wydatkowanych na zakup kas fiskalnych przez podatników zwolnionych z VAT.

Te zmiany wynikają m.in. z modyfikacji innych przepisów ustawy. Zamieniono np. zwrot „(…) podatnikiem zwolnionym (…)” na „(…) podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona (…)”.

Szerzej o tych zmianach piszemy w poradniku: Zmiany VAT w kasach fiskalnych 2014 

Więcej o zmianach przepisów VAT w 2014 roku znajdziesz: w poradniku VAT od 1 stycznia 2014 

 

Czytany 5932 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 styczeń 2014 11:57

Artykuły powiązane

 • Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

  Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach? 

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r.

  Planowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego, nowe przepisy mają zapobiec nadużyciom przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej. Obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana jest faktura, ma zostać wprowadzony już od września 2019 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nowego wymogu ustawodawcy.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019? Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019?

  Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia, obecne przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej – tak Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu paragonu, do którego można wystawić fakturę dla podmiotu gospodarczego. Ten element to numer NIP nabywcy. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe regulacje i kiedy zaczną obowiązywać.

 • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

  Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

 • Kasy fiskalne w 2017: Fryzjer i kosmetyczka muszą mieć kasę fiskalną od pierwszej sprzedaży Kasy fiskalne w 2017: Fryzjer i kosmetyczka muszą mieć kasę fiskalną od pierwszej sprzedaży

  Nie ma rewolucji w zwolnieniach z kas: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne wciąż nie mogą korzystać z żadnych preferencji w tym zakresie. Co więcej, ustawodawca zdecydował się zlikwidować wydłużony okres na wprowadzenie kasy m.in. dla fryzjerów i kosmetyczek. Sprawdź, jakie zmiany przyniosło branży nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas.