Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzi spore zmiany zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Największą nowością będzie obowiązkowe pobieranie składek emerytalnych i rentowych od umów zlecenia. Składki te będą odprowadzane od kwoty równej co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegać będą także wynagrodzenia członków rad nadzorczych, nawet jeśli podlegają oni ubezpieczeniu z innych tytułów lub pobierają emeryturę bądź rentę.
Składka ZUS od umowy zlecenie
Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowe składki emerytalne i rentowe od umów zlecenia będą pobierane od 1 stycznia 2016 roku. Celem nowelizacji jest ograniczenie nadużywania umów cywilnoprawnych przez pracodawców oraz wzmocnienie pozycji pracownika. Dzięki tej zmianie wyższe mają być emerytury i renty, a także świadczenia na urlopach macierzyńskich. W razie utraty pracy osoba zatrudniona na umowę zlecenie zyska prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Obecnie w Polsce około 9 mln osób jest zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony, około 3 mln na umowę na czas określony, a także prawie 1 mln osób zatrudnionych na umowy zlecenia i umowy o dzieło. Wiele osób pracujących na umowy cywilnoprawne wykonuje swoje obowiązki w siedzibie firmy według ustalonego harmonogramu, a to m.in. oznacza, że zgodnie z przepisami osoby te powinny mieć etat. Znacząca różnica w opodatkowaniu umów o pracę umów zlecenia skłania jednak pracodawców do zatrudniania na podstawie tych ostatnich. Nowe przepisy mają zniwelować tę różnicę.
Nowelizacja położy również kres unikaniu oskładkowania przez zawieranie podwójnych umów: Jednej na niską kwotę w jednej firmie, od której odprowadzane są niskie składki, a drugą u innego zleceniodawcy na kwotę wyższą , która nie jest oskładkowana. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowe składki emerytalne i rentowe będą pobierane od wszystkich umów zlecenia, nawet jeśli zleceniobiorca będzie pracował na podstawie kilku takich umów jednocześnie.
Obowiązkowe ubezpieczenie dla członków rad nadzorczych
Część zmian zostanie wprowadzona już 1 stycznia 2015 roku. Dotyczą one obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego dla członków rad nadzorczych. Jak dotąd od swoich wynagrodzeń odprowadzali oni jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składek stanowić będzie przychód z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej. Natomiast płatnikiem będzie podmiot, w którym działa rada.
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, iż w następnej kolejności planuje się obowiązkowe oskładkowanie umów o dzieło.
Zdaniem resortu pracy i polityki społecznej, ozusowanie umów cywilnoprawnych przyniesie nawet 650 mln złotych wpływu do kasy ZUS.