Wyczekiwane przez podatników nowe przepisy dotyczące zwolnień z kas fiskalnych zostały ostatecznie zatwierdzone. Dnia 7 listopada 2014 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. i będą obowiązywały do 31 grudnia 2016 r. Treść opublikowanego rozporządzenia nieco różni się od pierwotnego projektu z 22 lipca 2014 r. Modyfikacje mają jednak charakter głównie precyzujący i redakcyjny. Najistotniejsze nowości pozostały bez zmian. Jak zapowiadano już od kilku miesięcy, kasy fiskalne w 2015 roku obowiązkowo będą musieli wprowadzić między innymi podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, usługi naprawy pojazdów silnikowych, usługi prawnicze czy usługi związane z wyżywieniem.
Nowy akt prawny zastąpi rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382), które traci moc z dniem 31 grudnia 2014 r.
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej 2015
Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas nie zmienia wysokości limitu, którego nieprzekroczenie uprawnia podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z kasy fiskalnej. Podobnie jak w latach 2013-2014, limit ten od 1 stycznia 2015 r. będzie wynosił 20.000 zł w roku. Podatnicy rozpoczynający sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w trakcie roku podatkowego dalej będą wyliczać limit w proporcji do okresu prowadzenia tej sprzedaży w danym roku podatkowym. W zasadzie można stwierdzić, że przepisy dotyczące zwolnienia podmiotowego powielają regulacje obowiązujące w latach 2013-2014.
Od 1 stycznia 2015 r. nastąpi jednak bardzo ważna zmiana: Inaczej będzie się liczyć obrót do zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych. Nowe przepisy okażą się pod tym względem bardzo korzystne. Ustawodawca zadecydował, aby obrotu z pewnego rodzaju czynności nie wliczać do kwoty całościowego obrotu na potrzebę zastosowania zwolnienia. Czynności te to dostawa nieruchomości oraz dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Do tej pory zdarzały się sytuacje, w których podatnicy zasadniczo osiągający niski obrót roczny ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych tracili prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej tylko dlatego, że np. sprzedali takiej osobie samochód bądź nieruchomość. Dzięki zmianom w przepisach wielu podatników uniknie utraty prawa do zwolnienia w takiej sytuacji.
Sprawdź, jak od 1 stycznia 2015 liczyć obrót do zwolnienia podmiotowego
Zwolnienie z kas dla szczególnych czynności 2015
W nowym rozporządzeniu - podobnie jak dotychczas - znalazł się katalog zwolnień przedmiotowych, czyli zwolnień dla szczególnych czynności. Zostały one zamieszczone w załączniku do rozporządzenia. Od 1 stycznia 2015 roku w katalogu zwolnień przedmiotowych pojawiły się aż 3 nowe pozycje. Zwolnione z kas fiskalnych będą m.in. dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Dowiedz się, jakie jeszcze czynności będą zwolnione z kas w 2015 r.
Koniec zwolnienia dla niewielkiej liczy usług w 2015 r.
Resort finansów zdecydował się na całkowitą likwidację zwolnienia, które w rozporządzeniu obowiązującym w latach 2013-2014 można znaleźć w poz. 34 załącznika. Zwolnienie to do 31 grudnia 2014 r. przysługuje dla świadczenia usług po spełnieniu dwóch warunków:
1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której są zawarte dane identyfikujące odbiorcę;
2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20
Żadne takie zwolnienie nie znalazło się w rozporządzeniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. Oznacza to, że podatnicy obecnie z niego korzystający będą musieli w 2015 r. wprowadzić kasy fiskalne w działalności.
Korzystasz ze zwolnienia dla niewielkiej liczby usług? Dowiedz się, kiedy wprowadzić kasę
Nowe wyłączenia ze zwolnień z kas w 2015 r.
Zmianą najbardziej brzemienną w skutkach okaże się rozszerzenie katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych. W rozporządzeniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. dodano nowe czynności, które muszą być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie fiskalnej, bez względu na wysokość obrotu podatnika, sposób zapłaty czy inne czynniki.
Czynności dodane do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas od 1 stycznia 2015 r. to:
Dostawy:
- perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów
Świadczenie usług:
- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
- w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,
- doradztwa podatkowego,
- związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
- fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych
Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas fiskalnych ściśle określają, w jakim terminie podatnicy wykonujący w/w czynności muszą wprowadzić urządzenia fiskalne w swojej działalności. Do 31 grudnia 2014 r. wszystkie czynności z obecnie obowiązującego katalogu wyłączeń należy ewidencjonować na kasie fiskalnej już od pierwszej czynności. Natomiast od 1 stycznia 2015 r. dla niektórych z czynności wyłączonych ze zwolnień obowiązywał będzie termin 2 miesięcy na wprowadzenie kasy.
Tracisz prawo do zwolnienia w 2015 r.? Dowiedz się, kiedy musisz wprowadzić kasę
Kasy fiskalne dla usługodawców Warszawa - zobacz naszą ofertę