czwartek, 18 grudzień 2014 00:00

Kto nie ma obowiązku rejestracji do VAT od 01.01.2015

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Prawo do odliczania podatku naliczonego przysługuje podatnikom zarejestrowanym jako czynni podatnicy VAT. Niektóre podmioty są jednak zwolnione z obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. Od 1 stycznia 2015 r. krąg tych podmiotów zostanie poszerzony w związku z wejściem w życie nowych przepisów.

 

Zgodnie z zasadą ogólną określoną w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy mają prawo do odliczania podatku naliczonego wyłącznie wtedy, gdy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,  z wyłączeniem podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu. Rejestracji na potrzeby VAT dokonuje się poprzez złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R.

 

Wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R został ściśle określony w przepisach i obowiązuje dla wszystkich urzędów skarbowych w Polsce. Formularz VAT-R znajdujemy w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 55, poz. 539 ze zm.). 

 

W dniu 1.07.2011 r. zostało opublikowane w  Dz. U. z 2011 r. nr 136, poz. 800 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.06.2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług. Załącznikiem to tego rozporządzenia jest aktualny wzór druku VAT-R(11).

 

Warto przy tym dodać, że od 1 stycznia 2015 roku złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R nie będzie wymagało uzyskania potwierdzenia. Takie potwierdzenie naczelnik urzędu skarbowego będzie wydawał wyłącznie na wniosek podatnika. W związku z tym przestanie też obowiązywać opłata przy złożeniu rejestracji na VAT-R. Obecnie wynosi ona 170 zł, a podatnik musi dostarczyć potwierdzenie zapłaty w ciągu 3 dni od daty powstania obowiązku uregulowania należności. Likwidacja tej opłaty stanowi jedno z założeń projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Podatnik może więc liczyć na oszczędność. Należy jednak podkreślić, iż opłata taka będzie wymagana w przypadku wydania potwierdzenia rejestracji na wniosek podatnika.

 

Obowiązek składania zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R nie dotyczy jednak wszystkich podatników. Dnia 9 listopada 2014 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1624 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 roku w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego. Rozporządzenie to wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku i zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. o tym samym tytule (Dz. U. nr 58, poz. 558 ze zm.).

 

W § 1 rozporządzenia z 14 listopada 2014 r. znajdujemy listę podmiotów, które nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R:

§ 1. Obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego nie mają podatnicy:

1) nieposiadający na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonują transakcji gospodarczych, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu, jeżeli wykonują na terytorium kraju wyłącznie następujące czynności:

a) usługi transportowe i usługi pomocnicze związane bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania w imporcie towarów,

b) usługi w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, świadczone na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym,

c) usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz inne o podobnym charakterze usługi świadczone na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym,

d) usługi świadczone na obszarze portów morskich polegające na obsłudze środków transportu morskiego lub służące bezpośrednim potrzebom ich ładunków,

e) usługi świadczone na obszarze portów morskich, związane z transportem międzynarodowym, polegające na obsłudze środków transportu lądowego oraz żeglugi śródlądowej lub służące bezpośrednim potrzebom ich ładunków,

f) usługi ratownictwa morskiego, nadzoru nad bezpieczeństwem żeglugi morskiej i śródlądowej oraz usługi związane z ochroną środowiska morskiego i utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych,

g) usługi związane z obsługą statków, wymienionych w klasie PKWiU ex 30.11, należących do armatorów morskich, z wyłączeniem usług świadczonych na cele osobiste załogi,

h) usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków, wymienionych w klasie PKWiU ex 30.11, oraz ich części składowych,

i) usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji środków transportu lotniczego oraz ich wyposażenia i sprzętu zainstalowanego na nich, używanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym

j) usługi, w stosunku do których podatnikami rozliczającymi podatek od towarów i usług są podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”,

k) dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca,

l) pozostałe usługi świadczone na rzecz armatorów morskich lub innych podmiotów wykonujących przewozy środkami transportu morskiego służące bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, lub ich ładunków,

m) usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze lub usługi elektroniczne świadczone na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a ustawy, rozliczane w ramach szczególnej procedury, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a i 7 ustawy;

2) zidentyfikowani jako podatnicy VAT – przewozy okazjonalne na podstawie art. 134a ust. 4 ustawy.

 

W stosunku do obecnego stanu prawnego krąg podmiotów uprawnionych do nieskładania zgłoszenia rejestracyjnego zostanie poszerzony o czynności wymienione w § 1 pkt 1 lit. m nowego rozporządzenia.

 

Rejestrujesz się jako podatnik VAT? Kliknij po aktualny formularz VAT-R

Czytany 6230 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 grudzień 2014 10:46

Artykuły powiązane

  • Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r. Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r.

    Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe wzory deklaracji, informacji podsumowujących i ich korekt, zgłoszeń oraz potwierdzeń dla celów VAT. Zmiany w formularzach mają związek m.in. z likwidacją prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali oraz wprowadzeniem wymogu składania informacji podsumowujących drogą elektroniczną za okresy miesięczne. Sprawdź, jakie wzory formularzy VAT obowiązują w 2017 r. i pobierz aktualne druki.

  • Gdzie złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R? Nowy druk od 01.01.2016 r. Gdzie złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R? Nowy druk od 01.01.2016 r.

    Zmiany w przepisach ustawy o VAT wymagały zmodyfikowania formularzy stosowanych dla celów tego podatku. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje więc nowa wersja zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w formularzu VAT-R. Dowiedz się też, czy można jeszcze stosować „stary” druk i pobierz aktualny.

     

  • Podatek VAT 2016: gdzie złożyć deklaracje VAT-7? Podatek VAT 2016: gdzie złożyć deklaracje VAT-7?

    Czy w 2016 r. nie musisz zmienić urzędu skarbowego dla VAT? Ustawa nowelizacyjna zniesie obowiązek rozliczania VAT w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązywać zacznie zasada ogólna zgodna z przepisami Ordynacji podatkowej. Dla wielu podatników będzie to oznaczać zmianę urzędu skarbowego! Sprawdź, gdzie od nowego roku musisz rozliczać VAT.

  • VAT od 1 stycznia 2015 roku - Poradnik VAT od 1 stycznia 2015 roku - Poradnik

    Przyzwyczailiśmy się już do tego, że nowy rok przynosi ze sobą zmiany przepisów. Tak jest i tym razem. Co do zmian w VAT od 1 stycznia 2015 r. nie mamy już wątpliwości. Niestety nie będą to jedyne w tym roku; już wiadomo, że ustawodawca szykuje następne: prawdopodobnie od 1 kwietnia 2015 r.

    Nowością w przepisach od 1 stycznia 2015 r. jest zmiana miejsca świadczenia usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych oraz wprowadzenie obowiązkowych kas fiskalnych m.in. dla fryzjerów, lekarzy, prawników, kosmetyczek, doradców podatkowych, księgowych, warsztatów samochodowych, wulkanizatorów, restauracji, punktów gastronomicznych i cateringowych. Zmianie uległy też przepisy dot. dokonywania zgłoszenia rejestracyjnego do VAT, potwierdzania rejestracji VAT, importu towarów i zakupu samochodu z krajów Unii Europejskiej.

  • Możesz wrócić do zwolnienia z VAT od 01.01.2015 r. Zgłoszenie VAT-R tylko do 8 stycznia! Możesz wrócić do zwolnienia z VAT od 01.01.2015 r. Zgłoszenie VAT-R tylko do 8 stycznia!

    Nawet jeśli utraciłeś prawo do zwolnienia z VAT lub z niego zrezygnowałeś, możesz do niego powrócić w 2015 roku. Oczywiście konieczne jest spełnienie warunków określonych w przepisach ustawy o VAT. Zgłoszenie aktualizacyjne na druku VAT-R złóż do 8 stycznia 2015 r. - dzięki temu nie narazisz się na spory z urzędem skarbowym.