Dnia 1 stycznia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2015 r. poz. 2208) - wprowadza ono nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.
Wprowadzenie nowego formularza zgłoszenia VAT-R było konieczne ze względu na zmiany w przepisach dotyczących VAT od 1 stycznia 2016 r. - m.in. zmianę właściwości urzędu skarbowego w zakresie tego podatku.
Przypomnijmy: do końca 2015 r. podatnik miał obowiązek rozliczać VAT w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jednakże z dniem 1 stycznia 2016 r. mocą ustawy nowelizacyjnej zniesiono art. 3 ust. 1 i 2, ust. 3 pkt 1 oraz ust. 3a–5 ustawy o VAT, które regulowały tę kwestię. W związku z tym zaczęła obowiązywać ogólna zasada określona w art. 17 §1 ustawy – Ordynacja podatkowa, zgodnie z którą właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania (osoby fizyczne) albo adresu siedziby (osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej).
Dowiedz się więcej: Czy wiesz do jakiego urzędu składać deklaracje VAT w 2016 r.?
W związku z powyższymi zmianami w nowym formularzu zgłoszenia VAT-R w części „Objaśnienia” przeredagowano „Miejsce składania” - obecna treść odpowiada aktualnym przepisom.
W części D nazwę „Oświadczenie podatnika lub osoby reprezentującej podatnika” zmieniono na „Podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika”. Usunięto także wyrazy „Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością” - zmiana ta wynika ze stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości, zgodnie z którym oświadczenie to nie ma charakteru prawnie relewantnego z punktu widzenia odpowiedzialności karnej regulowanej przed Kodeks karny skarbowy. Zapis zastąpiono pouczeniem na końcu formularza: „Za podanie nieprawdy lub zatajenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym”.
Z pozycji „Podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika” usunięto wyrażenie „(i pieczątka)”. Wynika to z faktu, iż we wzorze zgłoszenia VAT-R znajduje się już nazwa podatnika oraz jego (lub reprezentanta) imię i nazwisko - wymaganie pieczątki jest więc zbędne.
Uaktualniono też metrykę ustawy o podatku od towarów i usług.
Zobacz też: Czy prawidłowo złożyłeś deklaracje VAT za 12.2015 r.?
Nowy wzór formularza znajdziemy w załączniku do wspomnianego rozporządzenia. Jednakże zgodnie z § 2 ust. 1 tego aktu prawnego, do końca czerwca 2016 r. można jeszcze korzystać ze „starej” wersji druku:
§ 2. 1. Do dnia 30 czerwca 2016 r. może być stosowany wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
Uwaga!
VAT-R(12) - taka wersja zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.
Poprzednia wersja formularza VAT-R(11) może być stosowana do 30 czerwca 2016 r.
Podatnicy korzystający ze „starej” wersji druku VAT-R muszą jednak pamiętać, by zgłoszenie to składać do urzędu skarbowego właściwego według zasad obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. - osoby fizyczne według miejsca zamieszkania, a osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej - według siedziby. Z kolei podmioty nieposiadające siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium RP - do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Czytaj też: Czy w 2016 r. wpłacasz podatek VAT na konto właściwego urzędu skarbowego?
Kliknij i pobierz aktualny druk formularza VAT-R bez żadnych opłat