Podatnicy, którzy w 2014 roku prowadzili księgi rachunkowe, mogą w pewnych okolicznościach wrócić do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1 stycznia 2015 roku. Wymaga to spełnienia warunków określonych w ustawie o rachunkowości oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawo do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów przysługuje osobom fizycznym, spółkom cywilnym osób fizycznych, spółkom jawnym osób fizycznych oraz spółkom partnerskim, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły limitu określonego w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości.
Oznacza to, iż nawet podmioty, które w poprzednim roku podatkowym były zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub prowadziły je dobrowolnie, mogą wrócić do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1 stycznia, o ile nie przekroczyły tego limitu.
Prawa do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów nie mają natomiast podmioty wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 1, 3-7 ustawy o rachunkowości, czyli m.in. spółki handlowe. Nie ma znaczenia w takim przypadku wysokość przychodów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym - takie podmioty zawsze mają obowiązek prowadzić księgi handlowe (księgi rachunkowe).
Limit określony w ustawie o rachunkowości wynosi 1.200.000 euro. Kwotę tę przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień 30 września poprzedniego roku podatkowego. Dnia 30 września 2014 roku kurs ten wynosił 4,1755 zł/euro. Oznacza to, iż limit przychodów za ten rok wynosi 5.010.600 zł.
Ważne!
Powrót do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1 stycznia 2015 roku jest możliwy dla osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnym osób fizycznych oraz spółek partnerskich, których przychody w 2014 roku nie przekroczyły 5.010.600 zł.
Obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych po przekroczeniu obowiązującego limitu wynika także z art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Definicję przychodu znajdujemy w art. 14 tejże ustawy.
Dowiedz się więcej o limitach dot. ksiąg rachunkowych na 2015 rok
Zawiadomienie do urzędu skarbowego
Podatnicy, którzy od 1 stycznia 2015 roku przeszli z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów, mają obowiązek powiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie 20 dni od założenia księgi. Obowiązek ten wynika z z § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037). Zawiadomienie składa się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku spółek zawiadomienie składają wszyscy wspólnicy do urzędów skarbowych właściwych według miejsca zamieszkania każdego z nich.
Zawiadomienie w formie pisemnej należy złożyć do 21 stycznia danego roku podatkowego.
Uwaga!
Podatnicy, którzy od 1 stycznia 2015 roku przeszli z ksiąg rachunkowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów, muszą złożyć pisemne zawiadomienie do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej w środę 21 stycznia 2015 r.
Złożenie zawiadomienia nie jest wymagane, jeśli podatnik w roku 2014 również prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, a od 1 stycznia 2015 r. nie wprowadził w tym względzie żadnych zmian. Podobnie w przypadku podatników, którzy pomimo nieprzekroczenia limitu 1.200.000 euro zdecydowali się kontynuować prowadzenie ksiąg handlowych w 2015 r.
Raz złożone zawiadomienie obowiązuje na cały rok podatkowy oraz na lata następne. Nie trzeba go ponawiać co roku.
Przepisy nie określają sformalizowanego druku zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Pewne jest, iż takie zawiadomienie musi mieć formę pisemną. Poniżej zamieszczamy wzór, z którego można korzystać w 2015 roku. Spełnia wszystkie wymogi takiego dokumentu:
Wzór zawiadomienia
..................................................................... ………. ........................................... , ..............................
(dane podatnika: imię i nazwisko, adres) (miejscowość) (data)
NIP ...........................................................
Naczelnik Urzędu Skarbowego
w.............................................................
ZAWIADOMIENIE
O PROWADZENIU PODATKOWEJ KSIĘGI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
Zgodnie z § 10 ust.2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037) niniejszym zawiadamiam, że w ……….. roku rozpoczynam prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, która została założona w dniu ……….….. r.
.......................................................
(podpis podatnika)
Zawiadomienie do CEiDG
Zmiana formy prowadzenia księgowości w pewnych przypadkach wymaga także aktualizacji danych. Między innymi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, mają obowiązek zaktualizować dane na wniosku CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy. Wprowadzone zmiany należy uwzględnić w rubryce dotyczącej prowadzonej dokumentacji rachunkowej.