Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893), która weszła w życie 18 listopada 2015 r., wprowadziła zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczą one m.in. sposobu zgłaszania wyboru formy opodatkowania. Przepisy ustawy nowelizacyjnej wskazują jednak, iż w omawianym zakresie wejdzie ona w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, iż przepisy dotyczące zgłaszania wyboru formy opodatkowania staną się prawem obowiązującym dopiero od 19 maja 2016 r.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi przed nowelizacją tylko podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogli zgłaszać wybór formy opodatkowania za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, na formularzu oznaczonym symbolem CEIDG-1 lub przez złożenie oddzielnego wniosku/oświadczenia do urzędu skarbowego. Dotyczy to zarówno osób fizycznych rozpoczynających prowadzenie jednoosobowej działalności, jak i wspólników spółek cywilnych osób fizycznych rozpoczynający działalność, którzy wybiorą ryczałt ewidencjonowany. Wyboru takiego nie mieli przedsiębiorcy kontynuujący działalność, którzy chcieli zmienić formę opodatkowania – w ich wypadku konieczne było złożenie stosownego oświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Nie mieli oni prawa do zgłaszania zmian za pośrednictwem CEIDG.
Nowe przepisy zrównują w tej kwestii prawa podatników rozpoczynających i kontynuujących działalność. Od 19 maja 2016 r. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek cywilnych mogą zmienić formę opodatkowania podatkiem dochodowym składając aktualizację wniosku zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – na formularzu CEIDG-1.
Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy kontynuujący działalność za pośrednictwem CEIDG mogą również informować urząd skarbowy o sposobie regulowania zobowiązań w podatku dochodowym: wybór i rezygnację z opłacania zaliczek za okresy kwartalne i w formie uproszczonej - dot. podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, a w przypadku podatników opłacających ryczałt ewidencjonowany – rozliczanie za okresy kwartalne lub rezygnację z takich rozliczeń.
Oznacza to również, iż zmiana formy opodatkowania będzie możliwa nie tylko w urzędzie skarbowym, ale też w urzędzie gminy lub miasta, gdzie składa się wnioski na formularzu CEIGD-1. Dla wielu podatników jest to bardzo korzystna nowość, chociażby ze względów logistycznych.
Choć przepisy ustawy nowelizacyjnej w zakresie zgłaszania formy opodatkowania wejdą w życie 19 maja 2016 r., w praktyce przedsiębiorcy kontynuujący działalność będą mogli skorzystać z nowego prawa dopiero w 2017 r. Nie zmieniły się bowiem terminy zawiadamiania o wyborze formy opodatkowania i zgłaszania sposobu opłacania podatku dochodowego – w dalszym ciągu można to zrobić tylko na początku danego roku podatkowego, w terminie do 20 stycznia.
Ważne!
Od 19 maja 2016 r. przedsiębiorcy kontynuujący działalność zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania mogą składać na formularzu CEIGD-1 w urzędzie gminy lub miasta. W praktyce jednak podatnicy pierwszy raz skorzystają z tej możliwości dopiero przy wyborze formy opodatkowania na 2017 r.