sobota, 14 maj 2016 20:46

Jak zgłosić zmianę formy opodatkowania działalności od 19 maja 2016 r?

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Nowe przepisy zrównują prawa podatników rozpoczynających i kontynuujących działalność w zakresie zgłaszania wyboru formy opodatkowania. Co więcej, w świetle nowych regulacji oświadczenie na formularzu CEIDG-1 można składać nie tylko w urzędzie skarbowym, ale też w urzędzie miasta czy gminy. Sprawdź, jak od 19 maja 2016 r. zmienić formę opodatkowania i dlaczego w praktyce będzie można to zrobić dopiero w 2017 r.

 

Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893), która weszła w życie 18 listopada 2015 r., wprowadziła zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczą one m.in. sposobu zgłaszania wyboru formy opodatkowania. Przepisy ustawy nowelizacyjnej wskazują jednak, iż w omawianym zakresie wejdzie ona w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, iż przepisy dotyczące zgłaszania wyboru formy opodatkowania staną się prawem obowiązującym dopiero od 19 maja 2016 r.

 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi przed nowelizacją tylko podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogli zgłaszać wybór formy opodatkowania za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, na formularzu oznaczonym symbolem CEIDG-1 lub przez złożenie oddzielnego wniosku/oświadczenia do urzędu skarbowego. Dotyczy to zarówno osób fizycznych rozpoczynających prowadzenie jednoosobowej działalności, jak i wspólników spółek cywilnych osób fizycznych rozpoczynający działalność, którzy wybiorą ryczałt ewidencjonowany. Wyboru takiego nie mieli przedsiębiorcy kontynuujący działalność, którzy chcieli zmienić formę opodatkowania – w ich wypadku konieczne było złożenie stosownego oświadczenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Nie mieli oni prawa do zgłaszania zmian za pośrednictwem CEIDG.

 

Nowe przepisy zrównują w tej kwestii prawa podatników rozpoczynających i kontynuujących działalność. Od 19 maja 2016 r. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek cywilnych mogą zmienić formę opodatkowania podatkiem dochodowym składając aktualizację wniosku zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – na formularzu CEIDG-1.

 

Dzięki wprowadzonym zmianom przedsiębiorcy kontynuujący działalność za pośrednictwem CEIDG mogą również informować urząd skarbowy o sposobie regulowania zobowiązań w podatku dochodowym: wybór i rezygnację z opłacania zaliczek za okresy kwartalne i w formie uproszczonej - dot. podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, a w przypadku podatników opłacających ryczałt ewidencjonowany – rozliczanie za okresy kwartalne lub rezygnację z takich rozliczeń.

 

Oznacza to również, iż zmiana formy opodatkowania będzie możliwa nie tylko w urzędzie skarbowym, ale też w urzędzie gminy lub miasta, gdzie składa się wnioski na formularzu CEIGD-1. Dla wielu podatników jest to bardzo korzystna nowość, chociażby ze względów logistycznych.

 

Choć przepisy ustawy nowelizacyjnej w zakresie zgłaszania formy opodatkowania wejdą w życie 19 maja 2016 r., w praktyce przedsiębiorcy kontynuujący działalność będą mogli skorzystać z nowego prawa dopiero w 2017 r. Nie zmieniły się bowiem terminy zawiadamiania o wyborze formy opodatkowania i zgłaszania sposobu opłacania podatku dochodowego – w dalszym ciągu można to zrobić tylko na początku danego roku podatkowego, w terminie do 20 stycznia.

 

Ważne!

Od 19 maja 2016 r. przedsiębiorcy kontynuujący działalność zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania mogą składać na formularzu CEIGD-1 w urzędzie gminy lub miasta. W praktyce jednak podatnicy pierwszy raz skorzystają z tej możliwości dopiero przy wyborze formy opodatkowania na 2017 r.

Czytany 4854 razy Ostatnio zmieniany sobota, 14 maj 2016 20:50

Artykuły powiązane

  • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

    Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

  • Kiedy i jak zgÅ‚osić zmianÄ™ danych w CEIDG w 2018 r. Kiedy i jak zgÅ‚osić zmianÄ™ danych w CEIDG w 2018 r.

    Każda zmiana danych przedsiębiorstwa powinna zostać zgłoszona do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dotychczas firma miała na to 7 dni od zaistnienia zmiany. Konstytucja Biznesu dokonała jednak w tym względzie korzystnej modyfikacji. Sprawdź, na czym polega podział na dane ewidencyjne i informacyjne i czy wszystkie należy zgłaszać w tym samym terminie. Dowiedz się też, w jaki sposób zgłosić zmianę danych w CEIDG w 2018 r.

  • ZgÅ‚oszenie do ZUS zÅ‚ożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzÄ™dzie gminy ZgÅ‚oszenie do ZUS zÅ‚ożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzÄ™dzie gminy

    Z dniem 20 maja 2017 r. zostaną wprowadzone kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rozpoczynający działalność wraz z wnioskiem CEIDG-1 będą mogli złożyć m.in. zgłoszenia do ubezpieczeń dla siebie i członków rodziny. W urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy będzie można zgłosić także zmianę danych identyfikacyjnych i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. zÅ‚óż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

  • Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpÅ‚aty podatku za 2016 r. Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpÅ‚aty podatku za 2016 r.

    Podatnicy, którym przysługuje zwrot nadpłaty podatku, powinni go otrzymać w terminie 3 miesięcy od złożenia zeznania rocznego PIT. Jeszcze do niedawna Izby Skarbowe zachęcały do sprawdzania on-line stanu realizacji zwrotu. Dziś tylko nieliczne strony www izb i urzędów dają taką możliwość. Sprawdź, jak w 2017 r. sprawdzić status zwrotu nadpłaty podatku i jak skierować pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.