poniedziałek, 19 styczeń 2015 00:00

PIT-4R za 2014 rok do końca stycznia 2015 r. czy tylko elektronicznie?

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Składasz deklarację PIT-4R za 2014 rok? Sprawdź, czy od 1 stycznia 2015 roku nie musisz tego zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. Na złożenie deklaracji masz czas tylko do końca stycznia. Pamiętaj też, że od 1 stycznia 2015 roku obowiązują nowy druk formularza PIT4R.

 

Płatnicy pobierający w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, którzy uzyskują od nich przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy itp. oraz inne podmioty wymienione w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają obowiązek złożyć deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy na formularzu PIT 4R.

Deklarację PIT-4R składa się do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania płatnika, a w przypadku osób prawnych - według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności, w przypadku gdy płatnik nie posiada siedziby.

 

Należy przy tym pamiętać, że od 1 stycznia 2015 roku deklaracje na formularzu PIT-4R należy składać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym zostały wprowadzone ustawą z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1563).

Aby złożyć elektronicznie jakąkolwiek deklarację czy informację podatkową każdy płatnik musi upoważnić do tego odpowiednią osobę fizyczną. Upoważnienia dokonuje się jednorazowo na formularzu UPL-1 składanym do urzędu skarbowego w formie papierowej przed planowaną wysyłką deklaracji.

 

Dowiedz się więcej o UPL-1

 

Deklarację PIT-4R za 2014 r. drogą tradycyjną w formie papierowej mogą w drodze wyjątku składać wyłącznie płatnicy, którzy zobowiązani są sporządzić informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R lub roczne obliczenie podatku PIT-40 dla nie więcej niż pięciu podatników. Wyjątek ten nie dotyczy płatników korzystających w tym zakresie z usług biura rachunkowego, które składa te dokumenty w ich imieniu. Biura rachunkowe mają bezwzględny obowiązek składania deklaracji, informacji i rocznych obliczeń podatku drogą elektroniczną.

 

Ważne!

Jeśli biuro rachunkowe wysyła deklaracje i informacje podatkowe w imieniu swoich klientów od 01.01.2015 r. może to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej.

 

Oczywiście płatnik, który spełnia powyżej opisany warunek, może złożyć zarówno deklarację PIT-4R, jak i inne wymienione dokumenty drogą elektroniczną.

 

Dowiedz się więcej o składaniu dokumentów drogą elektroniczną w 2015 r.

 

Podmioty zobowiązane do składania deklaracji PIT-4R zostały wymienione w art. 31, 33-35, 41 oraz 42e ustawy o PIT. Są to:

Wg art. 31 ustawy o PIT:

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej

 

Wg art. 33 ustawy o PIT:

Rolnicze spółdzielnie produkcyjne oraz inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną

 

Wg art. 34 ustawy o PIT:

Organy rentowe

 

Wg art. 35 ustawy o PIT:

1) osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent,

2) jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne - od wypłacanych przez nie stypendiów,

3) organy zatrudnienia - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy,

3a) wojewódzkie urzędy pracy - od świadczeń wypłacanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

4) areszty śledcze oraz zakłady karne - od należności za pracę przypadającej tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

5) spółdzielnie - od oprocentowania wkładów pieniężnych członków spółdzielni, zaliczonego w ciężar kosztów spółdzielni,

6) oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej - od wypłacanych żołnierzom świadczeń pieniężnych wynikających z przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

7) centrum integracji społecznej - od wypłacanych świadczeń integracyjnych i motywacyjnej premii integracyjnej, przyznanych na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2011 r. nr 43, poz. 225 i nr 205, poz. 1211),

8) podmiot przyjmujący na praktykę absolwencką - od świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich

 

Wg art. 41 ustawy o PIT:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1

 

Wg art. 42e ustawy o PIT:

W przypadku gdy za zakład pracy wypłaty świadczeń określonych w art. 12 dokonuje komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym zakładu pracy

 

Płatnicy zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT4R mają na to czas do końca stycznia roku następującego po danym roku podatkowym. Dotyczy to także osób prawnych, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W każdym przypadku formularz PIT 4R należy złożyć do 31 stycznia, o ile nie przypada on w dniu wolnym od pracy.

 

Ważne!

Płatnicy zobowiązani do złożenia deklaracji PIT-4R za rok 2014 mają na to czas do 2 lutego 2015 roku (31 stycznia wypada w sobotę). Dotyczy to formularzy składanych zarówno drogą elektroniczną, jak i w formie papierowej.

 

W przypadku zakończenia działalności przed tym terminem, płatnik ma obowiązek złożyć formularz PIT-4R do dnia zaprzestania działalności. 

 

Należy także pamiętać, że od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje nowy druk PIT-4R(5) - stosuje się go do przychodów osiągniętych i strat poniesionych od 1 stycznia 2014 roku.

 

Ważne!

PIT-4R(5) - taka wersja formularza obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku.

 

Kliknij po aktualny druk formularza PIT 4R

Czytany 8274 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 styczeń 2015 21:12

Artykuły powiązane

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r. PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR za 2018 tylko elektronicznie w 2019 r.

    W 2019 r. przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przekazanie do urzędu skarbowego informacji o dochodach podatników. Co więcej, dokumenty te będą mogli wysłać wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie zasady składania informacji o dochodach oraz deklaracji rocznych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Dowiedz się też, w jaki sposób przesłać dokumenty elektronicznie i jak ustanowić pełnomocnika.

  • Ulga na start 2018_Jaki kod ubezpieczenia ZUS w Płatniku Ulga na start 2018_Jaki kod ubezpieczenia ZUS w Płatniku

    Nowi przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS przez okres 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności. Obowiązkowa będzie dla nich jedynie składka zdrowotna. Sprawdź, jakie zmiany wprowadziła Ustawa Prawo Przedsiębiorców, kto może skorzystać z ulgi na start i jaki kod ZUS podać w druku ZUS ZZA. Dowiedz się też, jak przedłużyć okres obowiązywania ulgi nawet do 7 miesięcy. 

  • Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r. Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

    Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności VAT wiąże się z koniecznością dostosowania obowiązujących druków deklaracji VAT do nowych realiów po 1 lipca 2018 r. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M oraz skróconej deklaracji VAT-12. Dowiedz się też więcej o podzielonej płatności VAT.