czwartek, 05 luty 2015 00:00

Oświadczenie o wyborze sposobu opłacania zaliczek na PIT w 2015 r. do 20.02.2015

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Na początku każdego roku podatnik może zmienić formę opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Należy przy tym pamiętać, że prawo do opłacania zaliczek za okresy kwartalne lub w formie uproszczonej wymaga spełnienia wymogów określonych w przepisach. Chcesz w 2015 r. zmienić sposób opłacania zaliczek na PIT? Śpiesz się! Na złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego pozostało już niewiele czasu.

 

Obowiązkiem każdego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub podatkiem liniowym jest samodzielne wyliczanie i wpłacanie do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy.

 Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dajÄ… podatnikom prawo do wyboru sposobu opÅ‚acania zaliczek na ten podatek. PodstawowÄ… formÄ… sÄ… zaliczki opÅ‚acane za okresy miesiÄ™czne. Po speÅ‚nieniu okreÅ›lonych wymogów, możliwe jest opÅ‚acanie ich za okresy kwartalne lub w formie uproszczonej. Do 20 lutego każdego roku podatnicy majÄ… możliwość dokonania zmiany sposobu opÅ‚acania tych zaliczek.

 

Zaliczki za okresy kwartalne

Prawo do opłacania zaliczek za okresy kwartalne przysługuje przedsiębiorcom posiadającym status małego podatnika oraz rozpoczynającym działalność w trakcie roku.

W 2015 roku status maÅ‚ego podatnika przysÅ‚uguje tym podatnikom, których przychód wraz z kwotÄ… podatku VAT należnego w 2014 r. nie przekroczyÅ‚ kwoty 5.015.000 zÅ‚. 

 

Dowiedz się więcej o warunkach dla małego podatnika w 2015 r.

 

Jeśli chodzi o podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku, prawo do opłacania zaliczek za okresy kwartalne przysługuje im tylko w pierwszym roku prowadzenia działalności. Oczywiście mogą zachować to prawo także na lata kolejne - jeśli ich przychody nie przekroczą limitu obowiązującego dla małych podatników. Gdyby limit ten został przekroczony, konieczne byłoby przejście na podstawową formę opłacania zaliczek - za okresy miesięczne.

 

Należy przy tym wspomnieć, iż zgodnie z art. 44 ust. 3g w związku z art. 22k ust. 11 ustawy o PIT, prawa do opłacania zaliczek na podatek dochodowy za okresy kwartalne nie będzie miał podatnik rozpoczynający działalność, który:

(z art. 22k ust. 11 ustawy o PIT)

(…) w roku rozpoczÄ™cia tej dziaÅ‚alnoÅ›ci, a także w okresie dwóch lat, liczÄ…c od koÅ„ca roku poprzedzajÄ…cego rok jej rozpoczÄ™cia, prowadziÅ‚ dziaÅ‚alność gospodarczÄ… samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebÄ™dÄ…cej osobÄ… prawnÄ… lub dziaÅ‚alność takÄ… prowadziÅ‚ małżonek tej osoby, jeżeli miÄ™dzy małżonkami istniaÅ‚a w tym czasie wspólność majÄ…tkowa.

 

Uproszczona forma wpłacania zaliczek

Zaliczki w formie uproszczonej wpłaca się za okresy miesięczne w wysokości 1/12 kwoty wyliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej lub stawki podatku liniowego od dochodu z działalności gospodarczej.

Podobnie jak w przypadku zaliczek za okresy kwartalne, nie każdy ma prawo do wyboru formy uproszczonej. W 2015 roku nie przysługuje ono podatnikom, którzy:

  • RozpoczÄ™li dziaÅ‚alność w roku 2015 lub 2014
  • W latach 2012-2013 opÅ‚acali zryczaÅ‚towany podatek dochodowy z tytuÅ‚u prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci
  • W latach 2012-2013 nie uzyskali dochodu z dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej opodatkowanej wedÅ‚ug skali podatkowej lub podatkiem liniowym, bÄ…dź dochód ten byÅ‚ niższy od kwoty powodujÄ…cej obowiÄ…zek zapÅ‚aty podatku (3.091 zÅ‚)

 

Zmiana sposobu opłacania zaliczek

Po spełnieniu wyżej opisanych warunków podatnik może zmienić sposób opłacania zaliczek na formę uproszczoną lub zaliczki kwartalne. W tym celu konieczne jest złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego danego roku.

 

Obowiązek złożenia zawiadomienia do urzędu skarbowego dotyczy także podatników, którzy pomimo zachowania prawa do opłacania zaliczek za okresy kwartalne lub w formie uproszczonej, chcą w 2015 r. opłacać zaliczki za okresy miesięczne. W takim przypadku również obowiązuje termin 20 lutego.

 

Uwaga!

Podatnik, który w 2015 roku chce opłacać zaliczki na podatek dochodowy za okresy kwartalne lub w formie uproszczonej, czas na złożenie oświadczenia do urzędu skarbowego ma tylko do piątku 20 lutego 2015 r.

Termin 20 lutego 2015 r. dotyczy także podatników, którzy chcą zrezygnować z opłacania zaliczek za okresy kwartalne lub w formie uproszczonej i opłacać je za okresy miesięczne.

 

Dokonany wybór wiąże na cały rok podatkowy oraz na lata następne. Jeśli więc podatnik w roku 2014 r. opłacał zaliczki np. za okresy kwartalne, zachował status małego podatnika i chce kontynuować opłacanie zaliczek w tej formie w roku 2015 r., nie musi składać oświadczenia do urzędu skarbowego.

Termin 20 lutego nie dotyczy podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy, którzy w 2015 r. chcieli opłacać zaliczki za okresy kwartalne - w ich przypadku oświadczenie należało złożyć do 20 stycznia 2015 r.

Czytany 4851 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 luty 2015 15:17

Artykuły powiązane

  • Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej

    Wystawienie faktury zaliczkowej dla nabywcy będącego konsumentem nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku udokumentowania takiej wpłaty paragonem! Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak określić moment powstania przychodu w podatku dochodowym.

  • Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 wrzeÅ›nia i 1 listopada 2019 r.

    Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

  • Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej

    Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

  • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

    Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

  • Deklaracje VAT 2017 – kwartalnie czy tylko miesiÄ™cznie? Deklaracje VAT 2017 – kwartalnie czy tylko miesiÄ™cznie?

    Ustawa o VAT nakłada na podatników obowiązek składania deklaracji VAT za okresy miesięczne. Niektórzy jednak mogą rozliczać się co kwartał. Od 1 stycznia 2017 r. prawo do składania deklaracji VAT za okresy kwartale uległo istotnym ograniczeniom. Sprawdź, kto w 2017 r. wciąż może skorzystać z tej preferencji.