środa, 04 luty 2015 00:00

Od kiedy kasa fiskalna dla wszystkich w 2015: Mechanik samochodowy, wulkanizator, stacja kontroli pojazdów

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Świadczysz usługi naprawy pojazdów silnikowych? Usługi wulkanizacyjne? A może przeprowadzasz badania i przeglądy techniczne tych pojazdów? Jeśli jeszcze nie masz kasy fiskalnej, będziesz musiał ją zakupić w 2015 r. Sprawdź, kiedy mija termin na wprowadzenie kasy, jak skorzystać z ulgi na zakup urządzenia i dlaczego najlepiej już teraz wybrać się do serwisu fiskalnego.

 

Dzień 1 stycznia 2015 roku przyniósł spore zmiany w przepisach. Przedsiębiorcy już od połowy 2014 roku nasłuchiwali wieści o nowym zakresie stosowania zwolnień z kas fiskalnych - spodziewano się kolejnych ograniczeń, a Ministerstwo Finansów nie zawiodło oczekiwań podatników pod tym względem. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r., poz. 1544) weszło w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie obowiązywać do 31 grudnia 2016 roku. Nie zmieniło ono limitu obrotów do zwolnienia podmiotowego, określiło jednak nowe czynności, wobec których nie można stosować żadnych zwolnień z kas. W urządzenia fiskalne będą musieli zaopatrzyć się m.in. mechanicy, wulkanizatorzy oraz podatnicy prowadzący stacje kontroli pojazdów.

 

Katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas znajdujemy w § 4 nowego rozporządzenia. W poprzednim rozporządzeniu obowiązującym w latach 2013-2014 również istniał katalog takich czynności. W nowym stanie prawnym nie wprowadzono w nim większych zmian z wyjątkiem jednej, o której piszemy w dalszej części artykułu. Nowością okazało się dodanie do katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas następujących czynności:

 

§ 4 pkt. 1 lit. o oraz pkt 2 lit. c - j rozporządzenia:

4. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
1) dostawy:
(…)
o) perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów


2) świadczenia usług:
(…)
c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,
h) doradztwa podatkowego,
i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:
świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz
usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),
j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

Podatnicy, którzy świadczą wymienione wyżej usługi lub zajmują się sprzedażą perfum i wód toaletowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, od 2015 r. nie mogą korzystać ze zwolnień z kas fiskalnych.

 

W przypadku dostawy perfum i wód toaletowych oraz innych czynności wymienionych w § 4 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a i b rozporządzenia, kasa fiskalna obowiązuje już od pierwszej wykonanej czynności. Natomiast w przypadku świadczenia usług wymienionych§ 4 pkt 2 lit. c - j obowiązuje przesunięty w czasie termin instalacji kasy. Szerzej opisujemy to w dalszej części artykułu.

 

Wspomnianą zmianą w katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień, który istniał także w rozporządzeniu obowiązującym w latach 2013-2014, jest rozszerzenie zakresu wyłączenia ze zwolnień dla dostawy nośników danych. W poprzednim rozporządzeniu mowa była o dostawie zapisanych nośników danych. Natomiast w rozporządzeniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. wyłączeniu ze zwolnień z kas podlega dostawa zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych (§ 4 pkt 1 lit. l).

 

Dowiedz się więcej o czynnościach wyłączonych ze zwolnień z kas w 2015 r.

 

Kasy fiskalne dla mechaników, wulkanizatorów i właścicieli stacji diagnostycznych

Jedną z najszerszych grup przedsiębiorców, którzy w 2015 r. obowiązkowo muszą wprowadzić kasę fiskalną w działalności, są podatnicy wykonujący czynności z § 4 pkt 2 lit. c - e nowego rozporządzenia. Obowiązkowa kasa fiskalna dla mechaników, wulkanizatorów i podatników prowadzących stacje kontroli pojazdów to wymóg niezależny od wysokości rocznego obrotu podatnika, liczby świadczonych usług, sposobu zapłaty i innych czynników. Nawet jeśli przedsiębiorca wykonujący te czynności do końca 2014 roku zachował prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej, będzie musiał zakupić i wprowadzić to urządzenie w działalności w 2015 r.

 

Od kiedy kasa fiskalna dla mechanika, wulkanizatora i stacji diagnostycznej?

Choć nowe przepisy w sprawie zwolnień z kas weszły w życie 1 stycznia 2015 r., większość mechaników, wulkanizatorów i podatników prowadzących stacje kontroli pojazdów musi zainstalować kasę fiskalną najpóźniej 1 marca 2015 r.

Termin 1 marca 2015 r. dotyczy podatników, którzy do końca 2014 roku zachowali prawo do zwolnienia z kasy, jednak ze względu na wykonywanie czynności z § 4 pkt 2 lit. c - j nowego rozporządzenia tracą to prawo w roku 2015 r. Zasada ta wynika z § 9 ust. 1 i 2 tego aktu prawnego.

 

Jeśli jednak mechanik, wulkanizator lub podatnik prowadzący stację diagnostyczną utracili prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na przekroczenie limitu obrotu jeszcze w roku 2014, ustalają termin instalacji kasy na „starych” zasadach. Przekroczenie limitu w grudniu 2014 r. skutkuje koniecznością wprowadzenia kasy w działalności najpóźniej 1 marca 2015 r., czyli tak samo jak w przypadku podatników, którzy zachowali prawo do zwolnienia podmiotowego do końca 2014 r. Jeśli jednak limit ten przekroczono w listopadzie 2014 r., kasę należało wprowadzić w działalności najpóźniej 1 lutego 2015 r. Jeśli w październiku - najpóźniej 1 stycznia 2015 r. itd.

 

Obowiązku wprowadzenia kasy fiskalnej w działalności można było uniknąć jedynie przez zaprzestanie świadczenia usług przed 1 stycznia 2015 r. Jednak nawet w takim przypadku wykonanie choćby jednej czynności z katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas skutkowałoby koniecznością instalacji tego urządzenia w ciągu 2 miesięcy - licząc od końca miesiąca, w którym wykonano pierwszą taką sprzedaż. Zasada ta wynika z § 9 ust. 3 rozporządzenia.

 

Ulga na kasę fiskalną dla mechanika, wulkanizatora i właściciela stacji kontroli pojazdów

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT, każdy podatnik rozpoczynający pracę z kasą fiskalną ma prawo do uzyskania ulgi na zakup tego urządzenia - nawet 700 zł za każde urządzenie zgłoszone do urzędu skarbowego. Aby skorzystać z takiej możliwości, trzeba spełnić warunki określone w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej ze zmianami (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 163).

 

Ulga na kasę fiskalną przysługuje podatnikom, którzy:

 • Przed rozpoczęciem ewidencjonowania złożą w urzędzie skarbowym Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania
 • Rozpoczną ewidencjonowanie w terminie
 • Będą posiadać dowód zapłaty całości należności za urządzenie fiskalne

 

Dowiedz się więcej o uldze na kasę fiskalną dla mechanika w 2015 r.

 

Jednym z ważnych warunków otrzymania ulgi jest rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej w obowiązującym terminie. Mechanicy, wulkanizatorzy i właściciele stacji kontroli pojazdów, dla których terminem instalacji kasy fiskalnej jest 1 marca 2015 r., tego dnia muszą mieć kasę już zgłoszoną w urzędzie skarbowym, zafiskalizowaną i postawioną w gotowości do rejestrowania sprzedaży. Nie wolno spóźnić się z wprowadzeniem kasy, ponieważ spóźnienie takie skutkuje bezpowrotną utratą prawa do ulgi.

 

Aby nie narażać się na utratę prawa do ulgi, warto jak najszybciej zacząć rozglądać się za odpowiednią kasą fiskalną - taką, której parametry i cechy trafiają w potrzeby podatnika prowadzącego warsztat samochodowy, punkt wymiany opon czy stację diagnostyczną. Wielu przedsiębiorców wciąż zwleka z wizytą w serwisie fiskalnym. To błąd, ponieważ obowiązek instalacji kasy fiskalnej w terminie 1 marca 2015 r. dotyczyć może nawet 100 tys. podatników. Tak ogromne zapotrzebowanie może spowodować, że już niebawem zabraknie kas w serwisach fiskalnych w Warszawie i innych miejscowościach. Podobna sytuacja miała miejsce w roku 2013 - wielu podatników straciło prawo do ulgi, ponieważ z powodu braków w asortymencie serwisów i producentów nie byli w stanie kupić kasy fiskalnej dopasowanej do potrzeb ich działalności. Czy tak będzie również w 2015 r.? Lepiej nie sprawdzać tego na własnej skórze i zaopatrzyć się w urządzenie fiskalne jak najszybciej, póki jeszcze w sklepach z kasami wciąż jest spory wybór.

 

Zobacz naszą ofertę kas fiskalnych dla mechaników i nie tylko

Czytany 4021 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 luty 2015 15:14

Artykuły powiązane

 • Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika

  Wkrótce kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla każdego mechanika. Sprawdź, czym różnią się nowe urządzenia od tradycyjnych kas i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dowiedz się też, do kiedy musisz kupić kasę online’ową i czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na jej zakup.

 • Jaka kasa online dla warsztatu samochodowego? Jaka kasa online dla warsztatu samochodowego?

  Stacjonarna, a może mała i mobilna? Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Producenci zapewnili nam naprawdę duży wybór kas online dla warsztatów samochodowych. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze urządzenia dostosowanego do potrzeb konkretnej działalności.

 • Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów

  Małe warsztaty samochodowe, przydomowe „garażowe” działalności – w takich miejscach często najlepszym rozwiązaniem są kasy fiskalne online z Wi-Fi. Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru, i poznaj sprawdzone urządzenia online’owe dla mechaników i wulkanizatorów.

 • Kasa fiskalna online – od kiedy dla mechanika i wulkanizatora? Kasa fiskalna online – od kiedy dla mechanika i wulkanizatora?

  Wymiana kas fiskalnych zbliża się wielkimi krokami. Kasa fiskalna online dla mechanika i wulkanizatora to obowiązek już od 1 stycznia 2020 r. Sprawdź, czym nowe urządzenia różnią się od tradycyjnych i jakich wcześniejszych przygotowań wymaga wprowadzenie kasy online w działalności.

 • Kasa online dla wulkanizacji w Warszawie – jaką wybrać? Kasa online dla wulkanizacji w Warszawie – jaką wybrać?

  Prowadzisz punkt wulkanizacyjny i wiesz, że wkrótce musisz wymienić swoją kasę fiskalną? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze urządzenia. Koniecznie zwróć uwagę m.in. na opcje połączenia z CRK. Dowiedz się, jaka kasa online dla wulkanizacji w Warszawie sprawdzi się najlepiej.