poniedziałek, 16 luty 2015 00:00

Planowane zmiany w VAT od 01.04.2015 to nie prima aprilis

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Nowe towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, podniesienie wysokości kaucji gwarancyjnej, zmniejszenie asymetrii w stosowaniu ulgi na złe długi - to tylko niektóre ze zmian, które mają być wprowadzone w ustawie o VAT dnia 1 kwietnia 2015 r. Dowiedz się, co w praktyce oznacza wejście w życie nowych przepisów.

 

Nadchodzą kolejne zmiany w ustawie o VAT. Dnia 30 grudnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (UD 186). Natomiast 16 stycznia 2015 r. projekt został skierowany do Sejmu. Pierwsze zmiany wynikające z projektu ustawy mają wejść w życie 1 kwietnia 2015 r. Celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów podatkowych do przepisów unijnych. Ministerstwo Finansów deklaruje, iż zaplanowane modyfikacje uwzględniają wiele postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców.

 

Zmiany mają między innymi zmniejszyć asymetrię w stosowaniu tzw. ulgi na złe długi. Planuje się również określenie proporcji przy odliczaniu VAT od nabywanych towarów i usług, wykorzystywanych do działalności podlegającej VAT oraz nieobjętej tym podatkiem. Wprowadzony ma zostać także system korekt w przypadku zmiany zakresu wykorzystania tych towarów.

Zdaniem resortu finansów planowane rozwiązania mają przede wszystkim ograniczyć nieprawidłowości, które obecnie pojawiają się przy rozliczaniu VAT w branży paliwowej oraz w obrocie kolejnymi towarami z grupy metali szlachetnych i wyrobów ze stali. Z powodu tych nieprawidłowości poszkodowani są uczciwi przedsiębiorcy, którzy muszą borykać się z nieuczciwą konkurencją zaangażowaną w proceder oszustw podatkowych, uchylającą się od zapłaty lub wyłudzającą podatek VAT.

 

Odwrotne obciążenie

Istotne zmiany planuje siÄ™ wprowadzić w kwestii stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Pierwotnie zakÅ‚adano, że nowe przepisy wejdÄ… w  życie już 1 stycznia 2015 r. Jednak termin ten zostaÅ‚ przesuniÄ™ty na 1 kwietnia 2015 r. Przede wszystkim planuje siÄ™ rozszerzenie katalogu towarów objÄ™tych mechanizmem odwrotnego obciążenia m.in. o kolejne towary ze stali, niektóre postaci zÅ‚ota i innych metali szlachetnych, a także urzÄ…dzenia takie jak smartfony, konsole do gier, notebooki, laptopy itp. Dostawa elektroniki ma być objÄ™ta mechanizmem odwrotnego obciążenia dopiero po przekroczeniu kwoty 20 tys. zÅ‚ netto w ramach jednolitej gospodarczo transakcji.

 

JednoczeÅ›nie w projekcie ustawy przewidziano wyÅ‚Ä…czenie z mechanizmu odwrotnego obciążenia podatników zwolnionych z VAT. Ma on obowiÄ…zywać tylko dla transakcji dokonanych na rzecz podatników VAT czynnych. DziÄ™ki temu podatnicy zwolnieni z VAT bÄ™dÄ… mieli mniej obowiÄ…zków; w obecnym stanie prawnym pomimo, że nie sÄ… czynnymi podatnikami VAT, sÄ… zobowiÄ…zani naliczyć  i wykazać VAT w deklaracji VAT-9M lub VAT-8 oraz zapÅ‚acić należny podatek.

Lepszą kontrolę deklarowania podatku przez nabywców towarów objętych odwrotnym obciążeniem ma umożliwić wprowadzenie dla takich transakcji informacji podsumowujących w obrocie krajowym.

 

Odwrotne obciążenie od 1.04.2015 - dowiedz się więcej

 

Inne zmiany

Ponadto projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje wprowadzenie zmian w zakresie dostawy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną i obowiązkiem stosowania rozliczeń za okresy miesięczne. Zmiany te mają polegać na wyłączeniu niektórych postaci złota (w związku z objęciem ich mechanizmem odwróconego obciążenia) oraz dodaniu srebra i platyny w postaci półproduktu i surowca. Zdaniem resortu finansów planowane modyfikacje są odpowiedzią na nadużycia w rozliczaniu VAT w obrocie tymi towarami.

Projekt ustawy zakÅ‚ada także wprowadzenie zmian dotyczÄ…cych instytucji kaucji gwarancyjnej. Kaucja ta jest jednÄ… z przesÅ‚anek wyÅ‚Ä…czajÄ…cych stosowanie odpowiedzialnoÅ›ci solidarnej wobec nabywców towarów, które zostaÅ‚y wymienione w zaÅ‚Ä…czniku nr 13 do ustawy o VAT. Wysokość minimalna kaucji gwarancyjnej ma zostać podwyższona z 200 tys. zÅ‚ do 1 mln zÅ‚. Natomiast wysokość kaucji maksymalnej ma wzrosnąć z 3 mln zÅ‚ aż do 10 mln zÅ‚. PozostaÅ‚e zmiany wynikajÄ… z perspektywy rocznego stosowania regulacji dotyczÄ…cych tej kaucji - majÄ… one charakter porzÄ…dkowy i proceduralny. Zdaniem Ministerstwa podwyższenie wysokoÅ›ci kaucji gwarancyjnej przede wszystkim ma zapobiec nadużyciom w obrocie paliwami. 

 

Zmiany w VAT 2015 - kiedy?

Większość opisanych powyżej zmian w przepisach ustawy o VAT ma wejść w życie 1 kwietnia 2015 r. Jedynie zmiany związane ze sposobem określenia proporcji przez podatników prowadzących działalność o charakterze mieszanym planuje się wprowadzić dopiero 1 stycznia 2016 r.

 

OkazaÅ‚o siÄ™, że to byÅ‚o jednak prima-aprilis

Ustawodawca nie zdążyÅ‚ zrobić podatnikom psikusa na prima-aprilis. Uchwalone przez Sejm zmiany majÄ… wejść w życie w dwóch etapach: pierwszy - od 1 lipca 2015 r.(a nie od 1 kwietnia 2015 r., jak byÅ‚o w projekcie zmian do ustawy), drugi - od 1 stycznia 2016 r.

 

Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 - kliknij po kompleksowy poradnik

Czytany 6446 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 13 sierpień 2015 08:58

Artykuły powiązane

  • Mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci – zmiany od 1 listopada 2019 r. Mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci – zmiany od 1 listopada 2019 r.

    Wykonujesz czynności objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedzialnością solidarną? A może sprzedajesz np. części samochodowe i motocyklowe? Od 1 listopada 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur dokumentujących Twoje transakcje! Sprawdź, jak wyglądają nowe przepisy i jak zastosować je w praktyce.

  • Koniec odwrotnego obciążenia – obowiÄ…zkowe split payment Koniec odwrotnego obciążenia – obowiÄ…zkowe split payment

    Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

  • Odwrotne obciążenie VAT dla usÅ‚ug budowlanych w 2017 r. Odwrotne obciążenie VAT dla usÅ‚ug budowlanych w 2017 r.

    Już od początku 2017 r. podatnicy świadczący usługi budowlane jako podwykonawcy rozliczają wykonywane usługi przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia. W ustawie o VAT wymieniono aż 47 takich usług. W związku z wątpliwościami podatników Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe, w którym udzielono odpowiedzi na osiem najczęściej pojawiających się pytań przedsiębiorców.

  • Jak stosować odwrotne obciążenie przy usÅ‚ugach budowlanych w 2017 r. Jak stosować odwrotne obciążenie przy usÅ‚ugach budowlanych w 2017 r.

    Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe dotyczące odwróconego obciążenia podatkiem VAT transakcji dotyczących usług budowlanych. Udzielono w nim odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników. Dowiedz się, czym są objaśnienia podatkowe – nowy instrument ustawodawcy – oraz jak należy rozumieć przepisy dot. odwrotnego obciążenia w zakresie usług budowlanych.

  • VAT-27 w 2017, 2018 i 2019 r. dla towarów i usÅ‚ug objÄ™tych odwrotnym obciążeniem VAT-27 w 2017, 2018 i 2019 r. dla towarów i usÅ‚ug objÄ™tych odwrotnym obciążeniem

    Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym wyłącznie drogą elektroniczną za okresy miesięczne – nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie! Sprawdź, jakie towary i usługi objęto mechanizmem odwrotnego obciążenia, jakie zasady składania informacji VAT-27 obowiązują od 1 stycznia 2017 r. i pobierz aktualny druk.