czwartek, 26 luty 2015 00:00

Jakie formularze podatkowe za 2014 r. musisz złożyć elektronicznie w 2015 roku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Płatnikom podatku dochodowego i innym podmiotom zobowiązanym do sporządzenia i przekazania do urzędu skarbowego informacji, deklaracji oraz rocznego obliczenia podatku na drukach PIT pozostało już niewiele czasu na dopełnienie formalności. Sprawdź, jakie formularze zgodnie z nowymi przepisami musisz złożyć wyłącznie drogą elektroniczną i do kiedy masz na to czas.

 

Dnia 1 stycznia 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, które zobligowały płatników podatku dochodowego do składania formularzy PIT wyłącznie drogą elektroniczną. Obowiązek ten dotyczy deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku, które odnoszą się do przychodów osiągniętych już od 1 stycznia 2014 r. Oznacza to, że nowe zasady obowiązują już dla formularzy składanych na początku 2015 roku.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, drogÄ… elektronicznÄ… należy skÅ‚adać deklaracje PIT-4R i PIT-8AR, informacje PIT-8CPIT-11PIT-RIFT-1/IFT-1RIFT-3/IFT-3R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40. PÅ‚atnik podatku dochodowego przesyÅ‚a je bezpÅ‚atnie do urzÄ™du skarbowego za poÅ›rednictwem systemu e-Deklaracje z Portalu Podatkowego. DziÄ™ki Uniwersalnej Bramce Dokumentów (UBD) możliwe jest przesÅ‚anie nawet 20 tys. dokumentów w ramach jednej transmisji. System wystawia urzÄ™dowe poÅ›wiadczenie odbioru (UPO) - jedno dla wszystkich przesÅ‚anych jednorazowo formularzy. Uniwersalna Bramka Dokumentów stanowi spore udogodnienie przede wszystkim dla tych podmiotów, które zobowiÄ…zane sÄ… do zÅ‚ożenia dużej liczby formularzy. Za poÅ›rednictwem UBD można skÅ‚adać dokumenty PIT-11, PIT-8C, PIT-R oraz PIT-40 (oznaczone odpowiednio PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-RZ i PIT-40Z).

Niektóre systemy finansowo-księgowe dają użytkownikom możliwość wysyłki dokumentów bezpośrednio z aplikacji. Dotyczy to programów, których producent zadbał o zastosowanie odpowiednich modułów umożliwiających taką wysyłkę.

 

PÅ‚atnik przesyÅ‚ajÄ…cy do urzÄ™du skarbowego drogÄ… elektronicznÄ… formularze PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R oraz PIT-40 czas na dopeÅ‚nienie tej formalnoÅ›ci ma do koÅ„ca lutego roku nastÄ™pujÄ…cego po danym roku podatkowym. 28 lutego 2015 r. wypada w sobotÄ™, dlatego termin przesÅ‚ania tych dokumentów przesuwa siÄ™ na pierwszy dzieÅ„ roboczy przypadajÄ…cy po dniach wolnych, czyli na 2 marca 2015 r.

Natomiast deklaracje PIT-4R i PIT-8AR za 2014 r. należaÅ‚o zÅ‚ożyć do koÅ„ca stycznia 2015 r. Jako że 31 stycznia 2015 r. wypadaÅ‚ w sobotÄ™, termin na zÅ‚ożenie dokumentów do urzÄ™du skarbowego minÄ…Å‚ w poniedziaÅ‚ek 2 lutego 2015 r.

 

Ważne!

Na zÅ‚ożenie PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R oraz PIT-40 za 2014 rok pozostaÅ‚o już niewiele czasu - należy to zrobić do poniedziaÅ‚ku 2 marca 2015 r.

Deklaracje PIT-4R oraz
 PIT-8AR za 2014 r. należaÅ‚o zÅ‚ożyć do 2 lutego 2015 r.

 

Przepisy dawaÅ‚y niektórym pÅ‚atnikom możliwość zÅ‚ożenia dokumentów PIT-4RPIT-8ARPIT-8CPIT-11PIT-RIFT-1/IFT-1R oraz PIT-40 w tradycyjnej formie papierowej. Prawo takie przysÅ‚ugiwaÅ‚o podmiotom zobowiÄ…zanym do sporzÄ…dzenia i przekazania informacji o dochodach lub rocznego obliczenia podatku dla nie wiÄ™cej niż piÄ™ciu podatników. Dla przedsiÄ™biorców skÅ‚adajÄ…cych te dokumenty drogÄ… tradycyjnÄ… obowiÄ…zywaÅ‚ jednak krótszy termin przekazania ich do urzÄ™du skarbowego - należaÅ‚o to zrobić do koÅ„ca stycznia 2015 roku. WyjÄ…tek ten nie dotyczyÅ‚ informacji IFT-3/IFT-3R, którÄ… bezwzglÄ™dnie trzeba zÅ‚ożyć drogÄ… elektronicznÄ…. Ponadto prawa do przekazania dokumentów w formie papierowej nie majÄ… biura rachunkowe, które majÄ… obowiÄ…zek skÅ‚adać wszystkie dokumenty - w tym również te skÅ‚adane w imieniu i na rzecz swoich klientów - przez Internet.

Należy pamiętać, iż składanie dokumentów do urzędu skarbowego drogą elektroniczną wymaga opatrzenia ich bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Podpis taki składa się za pomocą odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, co wymaga oczywiście poniesienia przez przedsiębiorcę pewnego wydatku. Podpis elektroniczny przyporządkowany jest do konkretnej osoby fizycznej. Służy on do podpisywania nie tylko deklaracji, informacji i rocznego obliczenia podatku PIT, ale także dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS, faktur, umów itp.

Podatnik ma prawo do ustanowienia peÅ‚nomocnika do podpisywania deklaracji skÅ‚adanej za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej. PeÅ‚nomocnikiem może być każda osoba posiadajÄ…ca peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych (peÅ‚noletnia i nieubezwÅ‚asnowolniona). Może to być np. ksiÄ™gowy danej firmy lub osoba z biura rachunkowego prowadzÄ…cego ksiÄ™gi przedsiÄ™biorstwa. Należy jednak pamiÄ™tać, iż peÅ‚nomocnictwo trzeba zgÅ‚osić do urzÄ™du skarbowego na formularzu UPL-1. Warto to zrobić na kilka dni przed wysÅ‚aniem przez peÅ‚nomocnika pierwszych deklaracji - tak aby urzÄ™dnicy mieli czas na wprowadzenie danych do systemu. PeÅ‚nomocnictw takich można ustanowić nawet kilka - obowiÄ…zujÄ… one przez caÅ‚y czas, na jaki zostaÅ‚y ustalone lub do odwoÅ‚ania. OdwoÅ‚anie peÅ‚nomocnictwa odbywa siÄ™ poprzez zÅ‚ożenie do urzÄ™du skarbowego druku OPL-1.

 

Dowiedz się więcej o pełnomocnictwie UPL-1

 

Kliknij i pobierz aktualne druki PIT

Czytany 4140 razy Ostatnio zmieniany piÄ…tek, 27 luty 2015 13:59

Artykuły powiązane

  • ZaÅ‚Ä…czniki do zeznaÅ„ PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać? ZaÅ‚Ä…czniki do zeznaÅ„ PIT za 2014 r. - czy wiesz, jakie wybrać?

    Składasz zeznanie roczne PIT za 2014 rok, korzystasz z ulg podatkowych, rozliczasz dochody z zagranicy, a może masz obowiązek do własnych dochodów doliczyć dochody małoletniego dziecka? Sprawdź, jakie załączniki masz obowiązek dołączyć do zeznania rocznego i pobierz aktualne wersje druków.

  • Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r. Ulgi w zeznaniach PIT za 2014 r.

    Podatnik składający zeznanie roczne PIT za 2014 rok ma możliwość korzystania z różnych ulg i odliczeń. Niektóre z nich podlegają odliczeniu od dochodu, a inne od podatku. Prawo do określonych ulg przysługuje podatnikom, którzy spełniają konkretne warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy pamiętać, iż praktycznie każdego roku ustawodawca wprowadza pewne zmiany w przepisach dotyczących ulg w PIT. Podobnie stało się również w 2015 r. - najważniejsze modyfikacje, korzystne dla niektórych podatników, zostały wprowadzone m.in. w uldze na dzieci.

    Prześledźmy zatem, z jakich ulg i odliczeń można korzystać w rozliczeniu PIT za 2014 r., jakie warunki trzeba spełnić i jakich formalności dopełnić.

  • Zeznanie PIT-36 za 2014 rok Zeznanie PIT-36 za 2014 rok

    Zaraz obok PIT-37, druk PIT-36 jest najczęściej składanym przez podatników zeznaniem rocznym. Wypełniają go m.in. przedsiębiorcy uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej. Ponadto PIT-36 składają także osoby, których dochody i dokonywane odliczenia nie mieszczą się w zakresie zeznania PIT-37. Dokonanie wyboru odpowiedniego formularza nieraz wymaga od podatników dokładnej znajomości obowiązujących zasad, a często też wsparcia specjalisty.

     

    ObowiÄ…zek zÅ‚ożenia zeznania podatkowego PIT-36 wynika z  45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

  • Zeznanie PIT-36L za 2014 rok Zeznanie PIT-36L za 2014 rok

    Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, którzy w poprzednim roku osiągali przychody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), czyli podatkiem liniowym, mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT-36L.

     

    Obowiązek złożenia zeznania PIT-36L wynika zart. 45 ust. 1a pkt 2 tejże ustawy.

  • Zeznanie PIT-39 za 2014 r. Zeznanie PIT-39 za 2014 r.

    Na początku każdego roku podatnicy mają obowiązek rozliczyć dochody osiągnięte w roku poprzednim. Zeznanie roczne PIT-39 dotyczy stosunkowo wąskiej grupy podatników, którzy w 2014 r. osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).