Każdy podatnik, który w ubiegłym roku uzyskiwał dochody opodatkowane podatkiem dochodowym, ma obowiązek wypełnić odpowiedni formularz i złożyć go we właściwym urzędzie skarbowym.
Dokładnie 30 kwietnia 2015 roku mija termin złożenia zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2014 rok. A co jeśli nie dopełnimy obowiązku rozliczenia się w urzędzie skarbowym w wyznaczonym przepisami terminie?
WAŻNE!
Termin złożenia zeznania podatkowego za 2014 r. na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 mija w czwartek 30 kwietnia 2015 roku.
Spóźnienie ze złożeniem zeznania podatkowego – jakie są konsekwencje?
A co jeśli nie dopełnimy obowiązku rozliczenia się w urzędzie skarbowym w wyznaczonym przepisami terminie? Spóźnienie ze złożeniem zeznania podatkowego może skutkować m.in. mandatem karnym, utratą możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem czy przekazania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego lub też koniecznością zapłacenia odsetek od nieterminowo zapłaconego podatku. Do czwartku 30 kwietnia 2015 roku jest jeszcze trochę czasu. Pilnuj tego terminu, złóż odpowiedni formularz i nie ponoś konsekwencji finansowych! Na którym formularzu powinieneś złożyć zeznanie podatkowe?
Zeznanie podatkowe PIT za 2014 r. – który formularz wypełnić?
PIT-36 to zeznanie obowiązkowe dla podatników osiągających dochody opodatkowane według skali podatkowej z pozarolniczej działalność gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej. W zeznaniu tym rozliczamy też przychody osiągane bez pośrednictwa płatnika. Służy ono jednak również do rozliczenia m.in. dochodów osiągniętych za pośrednictwem płatnika, za granicą lub doliczenia dochodów małoletnich dzieci.
Tu dowiesz się więcej o PIT-36
PIT-36L formularz ten służy do rozliczenia dochodów opodatkowanych podatkiem liniowym 19%, osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
PIT-37 wypełniają i składają podatnicy, którzy osiągnęli przychody m.in. ze stosunku pracy, ze stosunku służbowego, z umów-zleceń, umów o dzieło, emerytur, rent itp. PIT-37 należy złożyć w celu rozliczenia dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, osiągniętych w Polsce, wyłącznie za pośrednictwem płatnika (np. zakładu pracy czy organu rentowego).
PIT-38 powinni wypełnić i złożyć podatnicy, którzy w roku 2014 osiągnęli przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i wynikających z nich praw, ale też przychodów z objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną lub objęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny.
Sprawdź jak wypełnić PIT-38
PIT-39 to formularz dla tych podatników, którzy w 2014 roku osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości. Ale uwaga! Chodzi o nieruchomości nabyte po 2008 r.
W przypadku wszystkich wymienionych powyżej zeznań, a więc PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39 za 2014 r. termin na ich wypełnienie i złożenie do urzędu skarbowego mija w czwartek 30 kwietnia 2015 r.
PAMIĘTAJ!
Do czwartku 30 kwietnia 2015 r. należy nie tylko złożyć zeznanie PIT, ale też opłacić ewentualny podatek należny, wynikający z tego rozliczenia rocznego.
Należy też wspomnieć, że od 1 stycznia 2015 roku większość wzorów formularzy PIT uległa zmianie. Zmodyfikowano również wzory załączników do zeznań podatkowych. Zanim więc zaczniesz wypełniacz formularz zeznania PIT, zwróć uwagę na to, czy korzystasz z właściwego wzoru.
Przeczytaj koniecznie o nowych drukach załączników do zeznań rocznych
Pobierz właściwy druk zeznania PIT
W jaki sposób można złożyć zeznanie roczne PIT za 2014 r.?
Zeznanie roczne PIT za 2014 rok możemy złożyć w formie papierowej – osobiście zanieść je do odpowiedniego urzędu skarbowego, wrzucić dokumenty do urzędomatu albo wysłać je za pośrednictwem poczty. Ale możemy się także rozliczyć drogą elektroniczną, korzystając z systemu e-Deklaracje. Z roku na roku decyduje się na to coraz większa liczba podatników, ze względu na oczywistą wygodę tego rozwiązania.
Ulgi i odliczenia w PIT za 2014 r.
Podatnicy składający zeznania PIT za 2014 r. mogą korzystać z różnych ulg i odliczeń – podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich. Ale uwaga – w 2015 roku zaszły pewne zmiany w przepisach dotycząc ulg w PIT. Między innymi wprowadzono modyfikacje w uldze na dzieci. Część podatników ma wciąż prawo do ulgi rehabilitacyjnej czy ulgi odsetkowej, ale coraz mniejsza do ulgi internetowej.
Jakie dokładnie ulgi i odliczenia w PIT za 2014 r. przysługują podatnikom? Jakie warunki trzeba spełnić i jakich formalności dopełnić, żeby skorzystać z tych przywilejów?
O ulgach w zeznaniach PIT za 2014 r. dowiesz się więcej w naszym poradniku
Kto musi przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe za 2014 rok?
Osoby fizyczne oraz jednostki nieposiadające osobowości prawnej, które prowadzą księgi rachunkowe mają obowiązek przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe za 2014 rok. Obowiązek ten dotyczy między innymi osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólników spółek osobowych: jawnych, cywilnych, partnerskich i komandytowych.
Sprawozdanie to składa się do urzędu skarbowego wraz z zeznaniem podatkowym. Oznacza to, że termin złożenia rocznego zeznania podatkowego jest jednocześnie terminem złożenia sprawozdania finansowego.
Uwaga!
Podatnicy mają więc czas na przekazanie dokumentów do czwartku 30 kwietnia 2015 roku.
Dodatkowo z dniem 1 stycznia 2015 roku zmianie uległy przepisy Kodeksu karnego skarbowego: dodano art. 80b, który niezłożenie do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego traktuje jako wykroczenie skarbowe podlegające karze grzywny. Wysokość kary mieści się w granicach od 175 złotych do 35.000 złotych.