piątek, 08 styczeń 2016 20:01

Ministerstwo Finansów wyjaśnia: deklarację VAT za grudzień 2015 złóż do nowego urzędu

Oceń ten artykuł
(23 głosów)

W związku ze zmianami właściwości urzędów skarbowych od 1 stycznia 2016 r. wśród przedsiębiorców pojawiły się wątpliwości: do którego urzędu należy złożyć deklarację VAT za grudzień lub ostatni kwartał 2015 r.? Sprawdź, jakiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Finansów i gdzie załatwiać pozostałe sprawy podatkowe niezakończone przed 1 stycznia 2016 r.

 Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady określania właściwości urzędu skarbowego w zakresie podatku VAT. Mocą ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649) uchylone zostały art. 3 ust. 1 i 2, ust. 3 pkt 1 oraz ust. 3a–5 ustawy o VAT. W związku z tym zastosowanie ma ogólna zasada zapisana w art. 17 §1 ustawy – Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym przepisem, właściwość organu podatkowego w sprawie VAT ustala się ze względu na miejsce zamieszkania podatnika (osoby fizyczne) lub siedzibę (osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej). Do końca 2015 r. deklaracje VAT należało składać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca wykonywania czynności opodatkowanych. Wyjątkiem były przypadki, gdy działalność prowadzona była na terytorium działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych - w takim wypadku organ właściwy ustalało się ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika.

 

W związku z opisanymi powyżej zmianami wśród przedsiębiorców powstały wątpliwości co do tego, w jakim urzędzie skarbowym muszą złożyć deklaracje VAT za grudzień lub IV kwartał 2015 r. Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie internetowej podało następującą informację:

(...) Od 1 stycznia 2016 r. deklaracje, informacje podsumowujące oraz korekty tych dokumentów za okresy rozliczeniowe upływające przed tą datą, w tym za ostatni okres rozliczeniowy 2015 r., składa się do urzędu skarbowego właściwego po zmianie (art. 18a Ordynacji podatkowej). (...)

 

Oznacza to, iż deklaracje VAT-7 za grudzień 2015, VAT-7K i VAT-7D za IV kwartał 2015 roku należy złożyć do „nowego” urzędu skarbowego, czyli urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania bądź siedziby podatnika. Dotyczy to także wpłat zobowiązań z tytułu podatku VAT.

Powyższe dotyczy również informacji podsumowujących VAT-UE i VAT-27 za grudzień lub IV kwartał 2015 roku, które należy złożyć do „nowego” urzędu.

Również korekty deklaracji i informacji sporządzane od 01.01.2016 r. składane będą do „nowych” urzędów niezależnie od okresu, którego dotyczą.

 

Uwaga!

Deklaracje VAT i informacje za grudzień lub IV kwartał 2015 r. należy składać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania (osoby fizyczne) lub siedziby (osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej) podatnika.

Zapłaty podatku VAT za grudzień lub IV kwartał 2015 r. również dokonaj do "nowego" urzędu.

 

Natomiast art. 27 ustawy nowelizacyjnej określa listę spraw podatkowych, które należy załatwiać w „starym” urzędzie skarbowym - właściwym według przepisów obowiązujących do końca 2015 r. Dotyczy to oczywiście spraw niezakończonych przed 1 stycznia 2016 r.:

Art. 27. 1. Postępowania podatkowe, kontrole podatkowe, czynności sprawdzające oraz inne sprawy podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług, rozpoczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, podlegają załatwieniu przez naczelników urzędów skarbowych właściwych w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

2. Zwroty podatku od towarów i usług niedokonane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pozostają we właściwości naczelników urzędów skarbowych właściwych w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

 

Resort poinformował również, iż zmiana następuje z urzędu i nie wymaga od podatników składania aktualizacji zgłoszenia VAT-R.

 

Więcej o zmianach w VAT od 1 stycznia 2016 r. czytaj w Poradniku

 

Ministerstwo Finansów w zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie podało także informację o procedurze podstępowania dla podatników, którzy wnieśli kaucję gwarancyjną:

W przypadku kaucji gwarancyjnych złożonych i przyjętych przed 1 lipca 2015 r. w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo upoważnienia dla organu skarbowego (o których mowa w art. 105b ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT), podatnicy mają obowiązek dostosowania kaucji gwarancyjnych złożonych w tych formach do wymogów określonych w art. 105b ust. 3b-3f ustawy o VAT (jeżeli w okresie 1 lipca 2015 r. – 1 stycznia 2016 r. nie dokonali już takiego dostosowania). Podmioty te (którym zmienia się właściwość z dniem 1 stycznia 2016 r.) mają czas na dostosowanie się do nowych wymogów do 1 kwietnia 2016 r., pod rygorem usunięcia następnego dnia roboczego z wykazu (art. 9 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych – Dz. U. poz. 605).

 

Czytaj też: Podatek VAT 2016: gdzie złożyć deklarację VAT-7?

Czytany 11094 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 styczeń 2016 19:50

Artykuły powiązane

  • Urzędy skarbowe z większym dostępem do kont obywateli Urzędy skarbowe z większym dostępem do kont obywateli

    Naczelnik urzędu skarbowego, w związku z postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia, może uzyskać od banków informacje o liczbie, stanie rachunków i obrotach podatnika. Dotychczas prawo do wnioskowania o taką informację mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. weszła w życie zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Czy nowe uprawnienia dla urzędów skarbowych i ich wgląd w informacje bankowe powinny martwić podatników?

  • Oświadczenie każdej osoby obsługującej kasę fiskalną Oświadczenie każdej osoby obsługującej kasę fiskalną

    Zatrudniasz nowego operatora kasy fiskalnej? Pamiętaj o wymogu, które nałożyły na podatników przepisy obowiązujące od 1 maja 2019 r.! Każdy z pracowników musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – jeszcze przed rozpoczęciem pracy z kasą fiskalną. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z dopełnieniem tego obowiązku.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

  • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

    Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

  • Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT? Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT?

    Czynni podatnicy VAT, którzy rozpoczynają pracę z kasą fiskalną i spełnili warunki określone w przepisach, mogą skorzystać z ulgi na zakup tego urządzenia – przysługującą im kwotę odliczają w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce. Dowiedz się też, czy ulgę można odliczyć przy nadwyżce podatku naliczonego nad należnym i co powinni zrobić podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT.