niedziela, 30 czerwiec 2019 18:28

Oświadczenie każdej osoby obsługującej kasę fiskalną

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zatrudniasz nowego operatora kasy fiskalnej? Pamiętaj o wymogu, które nałożyły na podatników przepisy obowiązujące od 1 maja 2019 r.! Każdy z pracowników musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – jeszcze przed rozpoczęciem pracy z kasą fiskalną. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z dopełnieniem tego obowiązku.

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., wprowadziły wiele zmian w przepisach dotyczących użytkowania kas fiskalnych. Wiele słyszymy o pojawieniu się na rynku kas fiskalnych online – innowacyjnych urządzeń, które w sposób ciągły i automatyczny przesyłają dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas (CRK). Jednak nowe przepisy to też nowy obowiązek dla każdego operatora urządzenia fiskalnego.

Zgodnie z § 6 ust. 3-5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816), każdy użytkownik kasy fiskalnej przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem ma obowiązek podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.

 

Informacja o zasadach ewidencji

Dokument, który stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia, zawiera informacje m.in. o obowiązkach ciążących na operatorze kasy fiskalnej. Oprócz takich podstawowych zasad, jak rejestrowanie na kasie każdej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego czy wydawanie paragonu każdemu nabywcy bez jego żądania, sprecyzowano w nim m.in. zasady ewidencjonowania zaliczek.

W informacji znalazło się też omówienie skutków nieprzestrzegania zasad dotyczących prawidłowego użytkowania urządzenia fiskalnego. Odniesiono się m.in. do art. 62 § 4 i § 5 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1958, z późn. zm.), zgodnie z którym, dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej grozi karą grzywny za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

 

Kto i kiedy musi podpisać oświadczenie

Oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji na kasie musi podpisać każdy użytkownik urządzenia. Dotyczy to nie tylko kas online’owych, ale też kas tradycyjnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Osoby zajmujące się obsługą kasy w danej firmie przed wejściem w życie nowych przepisów, musiały podpisać oświadczenie do końca maja 2019 r. Natomiast wszyscy nowi operatorzy muszą dopełnić tego obowiązku przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.

W praktyce oznacza to, iż oświadczenie podpisuje każdy nowy pracownik zatrudniany w firmie. Nawet jeśli wcześniej podpisał je pracując w innym przedsiębiorstwie. Dokumenty muszą podpisywać również wszyscy pracownicy w każdej nowo zakładanej firmie.

 

Spóźnienie z podpisaniem oświadczenia

Zobowiązanym do przedstawienia informacji o zasadach ewidencji na kasie jest podatnik. To on musi zadbać, by jego pracownicy podpisali oświadczenie przed rozpoczęciem pracy z kasą. Jeśli spóźnił się z dopełnieniem tego obowiązku, musi to zrobić jak najszybciej.

Przepisy, które weszły w życie 1 maja 2019 r., nie wprowadziły konkretnych kar za niedostosowanie się do nowego wymogu. W przypadku spóźnienia wystarczy więc po prostu uzupełnić brakujące dokumenty. Obowiązku zapoznania wszystkich operatorów kas z informacją o zasadach ewidencji nie można jednak tratować lekko. Zgodnie bowiem z art. 84 § 1 Kodeksu karnego skarbowego:

Art. 84. § 1. Kto, nie dopełniając obowiązku nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy lub innej jednostki organizacyjnej, dopuszcza, chociażby nieumyślnie, do popełnienia czynu zabronionego określonego w tym rozdziale,

podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Brak podpisanych oświadczeń może zostać przez urząd skarbowym potraktowany jako niedopełnienie obowiązku, a podatnik – ukarany grzywną. Lepiej więc nie ryzykować i pilnować terminów.

 

Kliknij i pobierz informację o zasadach ewidencji wraz z oświadczeniem

 

Więcej o kasach online czytaj w Poradniku

Czytany 5236 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 30 czerwiec 2019 23:05

Artykuły powiązane

 • Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r. Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r.

  Przedsiębiorca kupujący kasę fiskalną ma spory wybór sprzedawców - wybrany serwis fiskalny towarzyszy mu przez cały okres użytkowania urządzenia. Zanim jednak dokonasz wyboru, sprawdź nowego serwisanta. Dane o jego uprawnieniach znajdziesz w wyszukiwarce prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, aktualizowanej na podstawie danych przesyłanych przez serwisy główne.

 • Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r. Nowe obowiązki serwisów i użytkowników kas fiskalnych w 2019 r.

  Obecny serwis fiskalny nie spełnia Twoich oczekiwań? W nowym stanie prawnym zmiana serwisanta jest prostsza niż wcześniej! Uprawnienia podmiotu możesz sprawdzić na stronie Ministerstwa Finansów. Poznaj nowe obowiązki serwisantów i właścicieli kas fiskalnych – obejmują cię niezależnie od tego, czy masz urządzenie online’owe, czy tradycyjną kasę.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 stycznia 2020 r.

  Ustawa nowelizacyjna została podpisana przez Prezydenta. Nowy warunek dla paragonów, do których ma zostać wystawiona faktura, wejdzie w życie od nowego roku. Sprawdź, jakie kary grożą za niedostosowanie się do zmienionych przepisów i co mają zrobić użytkownicy starszych kas fiskalnych.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Kasa fiskalna Novitus NANO Online – już w sprzedaży! Kasa fiskalna Novitus NANO Online – już w sprzedaży!

  Najchętniej wybierana przez lekarzy i prawników, ceniona przez właścicieli małych gastronomii, doskonała do każdej pracy mobilnej – kasa fiskalna Novitus NANO już jest dostępna w wersji online! Komunikuje się z repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej i spełnia wszystkie wymagania stawiane kasom online’owym. Sprawdź, co nowego znajdziesz w kasie NANO Online!