wtorek, 02 luty 2016 19:32

ZUS 2016: Nowe kody ubezpieczenia i deklaracja ZUS DRA w Płatniku 10.01.001

Oceń ten artykuł
(19 głosów)

Wprowadzenie nowego rodzaju świadczenia - świadczenia rodzicielskiego - dla rodziców i opiekunów dzieci, którzy nie posiadają prawa m.in. do zasiłku macierzyńskiego, wymagało od ustawodawcy dodania nowych kodów ubezpieczenia oraz świadczenia/przerwy. Zmodyfikowano też druk ZUS DRA. Sprawdź, jakie kody obowiązują i od kiedy można je stosować.

 

Nowy rok przyniósł zmiany nie tylko w ustawie o VAT, ale także m.in. w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych. Dnia 30 listopada 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz. U. z 2015 r. poz. 1996) - wprowadziło ono nowe kody ubezpieczenia oraz świadczenia/przerwy, jak również nowy wzór deklaracji ZUS DRA. Zmiany zostały dokonane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2009 r. w tej sprawie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1844 ze zm.).

 

Opisane powyżej zmiany są wynikiem wejścia w życie przepisów, które wprowadziły nowy rodzaj świadczenia. Rodzic lub opiekun dziecka, który nie posiada prawa do zasiłku macierzyńskiego bądź uposażenia za okres urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego/dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, od 1 stycznia 2016 r. ma prawo do świadczenia rodzicielskiego. Wypłaca się je w wysokości 1.000 zł miesięcznie. Przepisy regulujące tę kwestię zostały wprowadzone na mocyustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw(Dz. U. z 2015 r. poz. 1217). Ten nowy akt prawny zmienił także ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa(Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.). Zgodnie ze zmodyfikowanymi przepisami, jeśli kwota zasiłku macierzyńskiego jest niższa od kwoty 1.000 zł, podlega uzupełnieniu do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Kwota dopłaty podlega refundacji z budżetu państwa.

 

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe kody tytułu ubezpieczenia:

05 80 - osoba prowadząca pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego,

05 81 - osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której zasiłek macierzyński nie przekracza kwoty świadczenia rodzicielskiego,

W Płatniku 10.01.001 nowe kody są możliwe do zastosowania w dokumentach rozliczeniowych po wykonaniu „aktualizacji programu i danych płatnika”.

 

Natomiast od 1 kwietnia 2016 r. będzie obowiązywał nowy kod świadczenia/przerwy:

329 - podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego,

Przy czym należy podkreślić, iż kod świadczenia/przerwy 329 będzie można wykazywać najwcześniej dopiero w dokumentach rozliczeniowych składanych za marzec 2016 r. Oznacza to, iż w przypadku wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego za okresy wcześniejsze - w styczniu lub w lutym 2016 r. - w dokumentach rozliczeniowych należy użyć kodów świadczenia/przerwy właściwych dla dokonywanej wypłaty zasiłku: 311, 319 lub 325.

 

Wprowadzono także nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA - zacznie on obowiązywać od 1 kwietnia 2016 r.

Zmiany zostały dokonane w załączniku nr 15 do rozporządzenia z 23 października 2009 r. Zmodyfikowany wzór deklaracji ZUS DRA umożliwia w bloku V pola 04: Kwota wypłaconych świadczeń finansowanych z budżetu państwa / FUS wykazanie łącznej kwoty podwyższeń zasiłków macierzyńskich do kwoty świadczenia rodzicielskiego, wypłaconych w danym miesiącu. W druku deklaracji wprowadzono też zmiany porządkujące: aby płatnicy mogli wykazywać wysokie kwoty składek bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych, rozszerzono pola, w których wykazuje się te składki.

Pierwszego rozliczenia składek na zmienionym formularzu ZUS DRA będzie można dokonać dopiero za marzec 2016 r.

 

Pobierz bezpłatny druk DRA

 

Masz problem z wypełnianiem deklaracji ZUS? - pomożemy!

BUCHCOM Biuro Rachunkowe Warszawa - skontaktuj się z nami!

A czy wiesz, co się zmieniło w VAT w 2016 r.? SPRAWDŹ!

Czytany 11805 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 październik 2016 08:17

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.