niedziela, 21 luty 2016 10:08

Uwaga zmiany! Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2016 r.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Zmiany w przepisach Kodeksu pracy od 22 lutego 2016 r. znacząco ograniczają możliwość zatrudniania pracowników na umowy o pracę na czas określony. Zmieniły się również zasady ustalania okresu wypowiedzenia takiej umowy - zależy on od stażu pracy pracownika w danej firmie. Sprawdź, jak określić długość okresu wypowiedzenia umowy zawartej z pracownikiem przed wejściem w życie nowych przepisów i w nowym stanie prawnym.

 

Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony - tego dnia wejdzie w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1220). Według znowelizowanego art. 251 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca będzie mógł zatrudniać pracownika na podstawie umowy na czas określony maksymalnie na okres 33 miesięcy, przy czym liczba zawartych z tymże pracownikiem umów nie może przekraczać trzech (tzw. reguła 3/33). Po upływie tego okresu lub w momencie zawarcia czwartej umowy uznaje się, iż umowa została zawarta na czas nieokreślony.

 

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do umów o pracę trwających w dniu wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej, czyli 22 lutego 2016 r. Jednak zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy nowelizującej, okres zatrudnienia należy liczyć od tej daty. Zatem umowa na czas określony trwająca w dniu 22 lutego będzie uznawana za pierwszą umowę. Natomiast jeśli jest to druga umowa z tymże pracownikiem, zawarcie trzeciej będzie możliwe wyłącznie wtedy, gdy łączny czas trwania tych umów nie przekroczy 33 miesięcy - licząc od 22 lutego 2016 r.

 

Czytaj więcej: Umowy na czas określony 2016

 

Ważną kwestią, która została uregulowana przez ustawę nowelizacyjną, jest okres wypowiedzenia umów o pracę. Zgodnie z art. 36 § 1 K.p. w brzmieniu od 22 lutego 2016 r., zależy on od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

2 tygodnie - w przypadku pracownika zatrudnionego krócej niż 6 miesięcy

1 miesiąc - w przypadku pracownika zatrudnionego co najmniej 6 miesięcy

3 miesiące - w przypadku pracownika zatrudnionego co najmniej 3 lata

 

Jeżeli zmiana pracodawcy następuje na zasadach określonych w art. 231 K.p. (zakład przechodzi na innego pracodawcę), pracownikowi wlicza się do stażu zawodowego, od którego zależy okres wypowiedzenia, także okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy. Dotyczy to każdej sytuacji, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę.

 

Zgodnie z wyjaśnieniem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, wlicza się cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy - nawet jeśli pomiędzy kolejnymi zatrudnieniami występowały przerwy. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik świadczył pracę w danym zakładzie. W przypadku umów zawieranych począwszy od dnia 22 lutego 2016 r., należy uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia - także te, które przypadały przed wejściem w życie nowych przepisów.

 

Natomiast w przypadku wypowiadania umowy o pracę na czas określony zawartej przed 22 lutego 2016 r., jeśli wypowiedzenie to następuje począwszy od tego dnia, zastosowanie ma art. 16 ustawy nowelizacyjnej:

Art. 16. Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, których wypowiedzenie następuje, począwszy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

 

Oznacza to, iż pracodawca, który zawarł z pracownikiem umowę na czas określony przed 22 lutego 2016 r., do stażu pracy wyliczanego w celu określenia okresu wypowiedzenia umowy uwzględnia wyłącznie okres następujący od tej daty.

 

Należy przy tym podkreślić, iż wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony w dalszym ciągu nie wymaga podania przyczyny wypowiedzenia - taki stan rzeczy obowiązuje także od 22 lutego 2016 r.

Czytany 4245 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 21 luty 2016 10:13

Artykuły powiązane

  • Wystawienie świadectwa pracy do umów na czas określony tylko do 30 czerwca 2017 r. Wystawienie świadectwa pracy do umów na czas określony tylko do 30 czerwca 2017 r.

    Nowe zasady wystawiania świadectwa pracy w przypadku zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony lub okres próbny zakładają 7-dniowy termin wydania tego dokumentu pracownikowi. Ustawodawca przewidział jednak przepisy przejściowe, zgodnie z którymi dla okresów zakończonych przed 1 stycznia 2017 r., świadectwo należy wystawić w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów. Sprawdź, jak w praktyce liczyć termin na wystawienie świadectwa pracy.

  • Nowy wzór świadectwa pracy od 1.01.2017 Nowy wzór świadectwa pracy od 1.01.2017

    Przepisy nowego rozporządzenia wymagają od pracodawców zawierania w wystawianych świadectwach pracy m.in. informacji o korzystaniu przez pracownika z uprawnień rodzicielskich – urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Określono też nowy wzór świadectwa pracy. Sprawdź, jak wystawiać te dokumenty od 1 stycznia 2017 r.

  • Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2017 Wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2017

    Podwyższenie płacy minimalnej to tylko jedna ze zmian, które rząd planuje wprowadzić w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od 1 stycznia 2017 r. Sprawdź, ile od nowego roku wyniesie minimalne wynagrodzenie i jakie inne korzyści odniosą pracownicy w związku z nowymi przepisami.

  • Od 1 września 2016 r. pracownik musi otrzymać umowę o pracę przed rozpoczęciem pracy Od 1 września 2016 r. pracownik musi otrzymać umowę o pracę przed rozpoczęciem pracy

    Ukrócenie praktyki zatrudniania pracowników „na czarno” i wzrost legalnego zatrudnienia – taki cel mają nowe przepisy Kodeksu pracy. Od 1 września 2016 r. pracodawcy będą musieli przekazać pracownikowi umowę o pracę lub pisemne potwierdzenie warunków umowy – jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Sprawdź, co zmieniło się w przepisach i jakie kary grożą za niedopełnienie tego obowiązku.

  • Kodeks pracy: Jak sporządzić umowę o pracę w 2016 r. Kodeks pracy: Jak sporządzić umowę o pracę w 2016 r.

    Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. dotyczą przede wszystkim zasad zawierania umów o pracę na czas określony. Pracodawcy powinni pamiętać, że zmienił się wzór umowy o pracę zawieranej z pracownikiem - pojawiła się w niej dodatkowa pozycja, uzupełniana w szczególnych okolicznościach. Dowiedz się, jak prawidłowo sporządzić umowę o pracę w 2016 r. i zobacz aktualny wzór takiego dokumentu.