Podatnicy, którzy z zakładem ubezpieczeń zawarli umowę o prowadzenie indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) mają prawo do ulgi w zeznaniu rocznym z tytułu dokonywania wpłat na takie konto. Odliczenia dokonuje się od dochodu (przychodu) opodatkowanego według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym. Oznacza to, iż z ulgi dla oszczędzających na IKZE w PIT za 2015 r. można skorzystać w zeznaniu rocznym PIT-28, PIT-36, PIT-36L lub PIT-37.
Aby zachować prawo do odliczenia wpłat na IKZE, poniesione wydatki muszą być odpowiednio udokumentowane. Dokument stwierdzający ich poniesienie powinien zawierać w szczególności dane identyfikujące podatnika oraz instytucję finansową prowadzącą IKZE, datę, wysokość, jak również tytuł wpłaty.
Odliczenia mogą dokonać podatnicy, którzy w 2015 r. oszczędzali na emeryturę, dokonując wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego prowadzone przez fundusze inwestycyjne, dobrowolne fundusze emerytalne, podmioty prowadzące działalność maklerską, zakłady ubezpieczeń oraz banki.
Prawo do ulgi dla oszczędzających na IKZE przysługuje na mocy art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnik korzystający z ulgi może dokonać odliczenia wpłat na IKZE do wysokości limitu ustalanego na podstawie przepisów o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Wysokość limitu na 2015 r. została opublikowana w Monitorze Polskim z 2014 r. pod poz. 1122 w obwieszeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2015. Wynosi ona 4.750,80 zł.
Ważne!
Limit odliczenia wpłat na IKZE w zeznaniu rocznym PIT za 2015 r. wynosi 4.750,80 zł.
Należy przy tym pamiętać, iż w ramach ulgi dla oszczędzających na IKZE nie odlicza się składek należnych, lecz niezapłaconych.
Powyższy limit może nie dotyczyć osób małoletnich dokonujących wpłat na IKZE. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, wysokość wpłat w przypadku takich osób nie może przekraczać dochodów z pracy uzyskanych przez nie w danym roku podatkowym. Osoby małoletnie, które ukończyły 16 rok życia, prawo do dokonywania wpłat na IKZE zachowują tylko w latach, w których osiągają dochody na podstawie umowy o pracę.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą pamiętać, iż odliczenia wpłat na IKZE dokonuje się dopiero w zeznaniu rocznym - nie można pomniejszyć zaliczki na podatek dochodowy o kwotę dokonanej wpłaty w trakcie roku podatkowego. Wynika to wprost z art. 26 ust. 6g ustawy. Wpłaty na IKZE są pod tym względem wyjątkiem, ponieważ zasadniczo wydatki podlegające odliczeniu na podstawie art. 26 ustawy (w ramach m.in. ulgi rehabilitacyjnej, internetowej itp.) mogą stanowić podstawę do obniżenia zaliczki (miesięcznej lub kwartalnej) na podatek dochodowy.