piątek, 01 kwiecień 2016 19:37

Uwaga na fałszywe maile o windykacji i sms-y o Loterii!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Marzec i kwiecień to czas, w którym większość podatników składa zeznania roczne PIT. W tym czasie wielką popularnością wciąż cieszy się Narodowa Loteria Paragonowa. Niestety nie zabrakło też oszustów, którzy wykorzystują te okoliczności, by podejmować próby wyłudzenia pieniędzy od podatników. Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami o rzekomym zadłużeniu i sms-ami o wygranej w Loterii Paragonowej.

 

Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze od polskich podatników mają coraz bardziej wyrafinowane pomysły: Ministerstwo Finansów z ostatnim czasie umieściło na swojej stronie internetowej dwa ostrzegawcze komunikaty o próbach wyłudzenia pieniędzy. Pierwszy dotyczy e-maili informujących o rzekomym „zadłużeniu w Departamencie Podatku”. Wiadomość jest podpisana imieniem i nazwiskiem Dyrektora Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier w Ministerstwie Finansów - osoby, która rzeczywiście jest pracownikiem resortu. Wielu podatników po otrzymaniu takiego e-maila weryfikuje jego autentyczność poprzez wpisanie danych osoby będącej jego rzekomym autorem. Gdy odkrywają, że jest to prawdziwa osoba pracująca w Ministerstwie, odpowiadają na e-mail.

 

Przedstawiciele resortu finansów ostrzegają jednak przed takim działaniem - wiadomości takie należy zignorować, ponieważ ich autorem nie jest Ministerstwo. W rzeczywistości nie istnieje też Departament Podatku, o którym mowa w fałszywym e-mailu.

 

Resort finansów na swojej stronie podał treść maila i zaznaczył, iż nie jest autorem takiej wiadomości:

„Szanowny Podatniku
Spieszymy poinformować, że za czwarty kwartał 2015 r. ma Pan (i) zadłużenie w Departamencie Podatku. W przypadku jeśli zadłużenie nie zostanie umorzone w ciągu miesiąca od dnia powiadomienia, będziemy musieli skierować sprawę do komornika sądowego i sporządzić akt o ściąganie środków pieniężnych z konta bankowego. Nr aktu 27850109PL (załączony do e-maila).
Justyna Przekopiak
Tel.: (22) 694 5804
Fax +48 (22) 694 4103"

 

Oszuści próbują też wykorzystywać popularność Narodowej Loterii Paragonowej, aby wyłudzić pieniądze od właścicieli telefonów komórkowych. Na stronie internetowej Ministerstwo ostrzega podatników przed sms-ami o następującej treści:

„NARODOWY KONKURS PARAGONOWY. Dzwoniliśmy, gdyz masz SZCZESLIWY PARAGON i możesz zamienic go na ZWROT KWOTY 500ZL! TERAZ ZA DARMO odpisz: AC na 60177"

 

Organizator Loterii zaznacza, iż w przypadku wygranej najpierw wysyła do zwycięzcy e-mail, a następnego dnia kontaktuje się telefonicznie - nie wysyła jednak żadnych sms-ów. Powyższa wiadomość jest kolejną próbą wyłudzenia pieniędzy.

 

Czytaj też: PIT-y roczne za 2015 rok. Gdzie, kiedy i na jakich drukach rozliczyć w 2016 r.

Czytany 4186 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 kwiecień 2016 19:43

Artykuły powiązane

 • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.!

  Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

 • Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpłaty podatku za 2016 r. Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpłaty podatku za 2016 r.

  Podatnicy, którym przysługuje zwrot nadpłaty podatku, powinni go otrzymać w terminie 3 miesięcy od złożenia zeznania rocznego PIT. Jeszcze do niedawna Izby Skarbowe zachęcały do sprawdzania on-line stanu realizacji zwrotu. Dziś tylko nieliczne strony www izb i urzędów dają taką możliwość. Sprawdź, jak w 2017 r. sprawdzić status zwrotu nadpłaty podatku i jak skierować pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.

 • PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP

  Od 15 marca 2017 r. podatnicy uzyskujący przychody wyłącznie od organu rentowego mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Służy do tego formularz PIT-OP. Sprawdź, jak i do kiedy złożyć to oświadczenie i pobierz odpowiedni druk.

 • Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-40, IFT-1R za 2016 czy tylko elektronicznie w 2017 Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-40, IFT-1R za 2016 czy tylko elektronicznie w 2017

  Płatnicy składający informacje PIT-11, PIT-8C i IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 za 2016 r. drogą elektroniczną, czas na dopełnienie tego obowiązku mają tylko do końca lutego 2016 r. Sprawdź, kto ma obowiązek składać te dokumenty i jakie przychody się w nich wykazuje. Dowiedz się też, kto w 2017 r. mógł złożyć je w formie papierowej i do kiedy należało to zrobić.

 • Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2016 rok Kiedy złożyć zeznanie roczne dla ryczałtu PIT-28 za 2016 rok

  Obowiązek złożenia zeznania rocznego PIT-28 spoczywa na podatnikach, którzy w poprzednim roku osiągali przychody z działalności lub najmu opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy pamiętać, iż termin złożenia PIT-28 za 2016 r. jest jednocześnie terminem zapłaty podatku za grudzień lub ostatni kwartał 2016 r. Sprawdź, kto może korzystać z opodatkowania ryczałtem, w jakich terminach opłacać podatek i do kiedy złożyć zeznanie roczne.