piątek, 01 kwiecień 2016 08:37

Zeznania roczne PIT 2015. Odliczenia od podatku: Ulga abolicyjna

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Uzyskanie niektórych dochodów za granicą uprawnia podatnika do skorzystania z ulgi abolicyjnej w zeznaniu rocznym. Dotyczy to dochodów, do których zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia. Sprawdź, kto i na jakich warunkach może skorzystać z ulgi abolicyjnej w PIT za 2015 r. Dowiedz się też, jakie są wyłączenia z tego odliczenia i pobierz aktualne druki PIT i załączników.

 

Podatnicy osiągający za granicą dochody, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia, po spełnieniu dodatkowych warunków mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej w zeznaniu rocznym PIT za 2015 r. Odliczenia tego dokonuje się od podatku - mogą z niego skorzystać podatnicy osiągający dochody (przychody) opodatkowane według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym. Zasady korzystania z ulgi abolicyjnej zostały zapisane w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

W zawartych przez PolskÄ™ dwustronnych umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz przepisach wspomnianej ustawy funkcjonujÄ… dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: metoda wyÅ‚Ä…czenia z progresjÄ… oraz metoda proporcjonalnego odliczenia. W przypadku tej drugiej metody obliczony podatek zawsze bÄ™dzie wyższy niż podatek obliczony wedÅ‚ug metody wyÅ‚Ä…czenia z progresjÄ… - przy tym samym dochodzie podatnika. Ulga abolicyjna w zeznaniu rocznym PIT funkcjonuje w celu wyeliminowania tej różnicy. SkÅ‚adajÄ…cy zeznanie od podatku dochodowego odlicza kwotÄ™ stanowiÄ…cÄ… różnicÄ™ miÄ™dzy kwotÄ… podatku obliczonego metodÄ… proporcjonalnego odliczenia a kwotÄ… podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyÅ‚Ä…czenia z progresjÄ….

Należy przy tym wspomnieć, iż obliczając kwotę ulgi abolicyjnej nie stosuje się zaokrągleń na zasadach określonych w Ordynacji Podatkowej.

 

Aby skorzystać z ulgi abolicyjnej w PIT za 2015 r., podatnik musi spełnić łącznie poniższe warunki:

  • Podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiÄ…zkowi podatkowemu
  • OsiÄ…gać za granicÄ… dochody, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia
  • Rozliczać w Polsce podatek obliczany wedÅ‚ug skali podatkowej lub podatek liniowy, bÄ…dź ryczaÅ‚t od przychodów ewidencjonowanych
  • Uzyskiwać za granicÄ… dochody ze stosunku sÅ‚użbowego, stosunku pracy, pracy nakÅ‚adczej, spółdzielczego stosunku pracy, z dziaÅ‚alnoÅ›ci wykonywanej osobiÅ›cie, z dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, lub z praw majÄ…tkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrÄ™bnych przepisów, z wykonywanej poza PolskÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci artystycznej, literackiej, naukowej, oÅ›wiatowej i publicystycznej, z wyjÄ…tkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytuÅ‚u korzystania z tych praw lub rozporzÄ…dzania nimi

 

Podatnik korzystający z ulgi abolicyjnej w PIT za 2015 r. nie ma obowiązku posiadania jakiejś szczególnej dokumentacji. Ważne, aby posiadał dowód potwierdzający zapłatę podatku za granicą.

 

Należy również podkreślić, iż prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej nie przysługuje w przypadku braku zapłaty podatku w państwie zagranicznym. Taka zasada wynika z licznych interpretacji indywidualnych wydanych przez organy podatkowe oraz wyroków NSA i WSA. Jeżeli podatnik osiągnął dochód w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, i w kraju tym nie pobrano od niego podatku, dochód ten w całości podlega opodatkowaniu w Polsce. Składający zeznanie nie ma prawa do skorzystania z ulgi abolicyjnej.

 

W § 1 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie okreÅ›lenia krajów i terytoriów stosujÄ…cych szkodliwÄ… konkurencjÄ™ podatkowÄ… w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 599) wymieniono tzw. raje podatkowe - podatnicy osiÄ…gajÄ…cy dochody w tych krajach nie mogÄ… dokonać odliczenia w ramach ulgi abolicyjnej:

§ 1. Szkodliwa konkurencja podatkowa jest stosowana w systemach podatkowych w nastÄ™pujÄ…cych krajach oraz terytoriach:

1) Księstwo Andory;

2) Anguilla - Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

3) Antigua i Barbuda;

4) Sint-Maarten, Curaçao - kraje wchodzÄ…ce w skÅ‚ad Królestwa Niderlandów;

5) Wspólnota Bahamów;

6) Królestwo Bahrajnu;

7) Barbados;

8) Brytyjskie Wyspy Dziewicze - Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej;

9) Wyspy Cooka - SamorzÄ…dne Terytorium Stowarzyszone z NowÄ… ZelandiÄ…;

10) Wspólnota Dominiki;

11) Grenada;

12) Sark - Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej;

13) Hongkong - Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

14) Republika Liberii;

15) Księstwo Liechtensteinu;

16) Makau - Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej;

17) Republika Malediwów;

18) Republika Wysp Marshalla;

19) Republika Mauritiusu;

20) Księstwo Monako;

21) Republika Nauru;

22) Niue - SamorzÄ…dne Terytorium Stowarzyszone z NowÄ… ZelandiÄ…;

23) Republika Panamy;

24) Niezależne Państwo Samoa;

25) Republika Seszeli;

26) Federacja Saint Kitts i Nevis;

27) Saint Lucia;

28) Saint Vincent i Grenadyny;

29) Królestwo Tonga;

30) Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych - Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych;

31) Republika Vanuatu.

 

Pobierz aktualne druki PIT i załączników

Czytany 5814 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 kwiecień 2016 08:43

Artykuły powiązane

  • Zeznanie roczne PIT za 2016 r. złóż do 2 maja 2017 r.! Zeznanie roczne PIT za 2016 r. zÅ‚óż do 2 maja 2017 r.!

    Już tylko kilka dni pozostało na złożenie zeznań rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 za 2016 r. Sprawdź, z jakiego formularza skorzystać, do jakiego urzędu skarbowego złożyć zeznanie i do kiedy należy dopełnić tego obowiązku. Dowiedz się też, czym jest wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe i czy warto skorzystać z tej możliwości.

  • Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpÅ‚aty podatku za 2016 r. Jak sprawdzić kiedy otrzymam zwrot nadpÅ‚aty podatku za 2016 r.

    Podatnicy, którym przysługuje zwrot nadpłaty podatku, powinni go otrzymać w terminie 3 miesięcy od złożenia zeznania rocznego PIT. Jeszcze do niedawna Izby Skarbowe zachęcały do sprawdzania on-line stanu realizacji zwrotu. Dziś tylko nieliczne strony www izb i urzędów dają taką możliwość. Sprawdź, jak w 2017 r. sprawdzić status zwrotu nadpłaty podatku i jak skierować pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej.

  • PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP PIT 2016: Jak emeryt i rencista może przekazać 1% podatku - druk PIT-OP

    Od 15 marca 2017 r. podatnicy uzyskujący przychody wyłącznie od organu rentowego mogą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Służy do tego formularz PIT-OP. Sprawdź, jak i do kiedy złożyć to oświadczenie i pobierz odpowiedni druk.

  • Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-40, IFT-1R za 2016 czy tylko elektronicznie w 2017 Informacje PIT-11, PIT-8C, PIT-40, IFT-1R za 2016 czy tylko elektronicznie w 2017

    Płatnicy składający informacje PIT-11, PIT-8C i IFT-1R oraz roczne obliczenie podatku PIT-40 za 2016 r. drogą elektroniczną, czas na dopełnienie tego obowiązku mają tylko do końca lutego 2016 r. Sprawdź, kto ma obowiązek składać te dokumenty i jakie przychody się w nich wykazuje. Dowiedz się też, kto w 2017 r. mógł złożyć je w formie papierowej i do kiedy należało to zrobić.

  • Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2016 rok Kiedy zÅ‚ożyć zeznanie roczne dla ryczaÅ‚tu PIT-28 za 2016 rok

    Obowiązek złożenia zeznania rocznego PIT-28 spoczywa na podatnikach, którzy w poprzednim roku osiągali przychody z działalności lub najmu opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Należy pamiętać, iż termin złożenia PIT-28 za 2016 r. jest jednocześnie terminem zapłaty podatku za grudzień lub ostatni kwartał 2016 r. Sprawdź, kto może korzystać z opodatkowania ryczałtem, w jakich terminach opłacać podatek i do kiedy złożyć zeznanie roczne.